Najnowsze

Smog zawisł nad Polską. Południe kraju z fatalną jakością powietrza

Najnowsze

Jakie są normy jakości powietrza?
Jakie są normy jakości powietrza?tvn24
wideo 2/31

Smog dusi mieszkańców wielu regionów Polski. Najgorzej jest na południowym zachodzie - tam na wielu stacjach pomiarowych odnotowano fatalną, bądź złą jakość powietrza.

SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ AKTUALNĄ JAKOŚĆ POWIETRZA W TWOIM MIEŚCIE

Najgorsza sytuacja panuje w województwie śląskim. Na tym obszarze znajduje się najwięcej stacji pomiarowych, na których odnotowano fatalną jakość powietrza.

Stężenie pyłu PM10

Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3.

W czwartek po godzinie 21 ta wartość na stacjach pomiarowych w wielu miastach została przekroczona. Najwyższe stężenia pyłów PM10 zanotowano w miejscowościach: Wschowa, Lubliniec, Prudnik, Żywiec, Wodzisław Śląski i Rybnik. Tam powietrze miało fatalną jakość (powyżej 201 µg/m3).

Pod względem stężenia pyłu PM10 źle (powyżej 141 µg/m3) było na stacjach w: Nowej Soli, Starachowicach, Jarosławiu, Nowym Targu i Częstochowie. Niezdrową jakość powietrza (powyżej 101 µg/m3) zarejestrowały stacje w kilkunastu polskich miastach.

Oddychanie niezdrowym, złym i fatalnym powietrzem wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Dlatego też zalecane jest ograniczenie przebywania na zewnątrz do niezbędnego minimum. Odradzane są wszelkie formy aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie uprawianie sportu.

Stężenie pyłu PM10 o godzinie 20 (tvnmeteo.pl za GIOŚ)tvnmeteo.pl

Stężenie pyłu PM2,5

Pyły PM2,5 są drobniejsze i bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu od pyłów PM10, ponieważ docierają nie tylko do układu oddechowego, lecz także przedostają się do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie.

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenie pyłu PM2,5 wynosi mniej niż 36 µg/m3. We wtorek stacje pomiarowe w wielu regionach zarejestrowały przekroczenia tej wartości.

Po godzinie 20 powietrze miało fatalną jakość (powyżej 121 µg/m3) w następujących miejscowościach: Nowa Sól, Wschowa, Kielce, Starachowice, Bielsko-Biała, Tarnów, Dębica-Grottgera-WIOS, Przemyśl.

Źle pod względem stężenia pyłów PM2,5 (powyżej 85 µg/m3) było m.in. w Żarach, Zgierzu, Mińsku Mazowieckim na ulicy Kazikowskiego oraz Łodzi.

Stężenie pyłu PM2,5 o godzinie 20 (tvnmeteo.pl za GIOŚ)tvnmeteo.pl

Jak wpływa na nas smog?

O wpływie smogu na nasze zdrowie pisze Polski Alarm Smogowy (PAS). Jak podaje, kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone, objawy chorób układu krążenia - duszność, niemiarowa praca serca, bóle w klatce piersiowej, czy wyraźny wzrost ciśnienia tętniczego krwi - mogą się nasilać nawet u osób zażywających leki. Niektóre składowe zanieczyszczenia powietrza mogą wywołać podobne objawy także u osób zdrowych. Ponadto w ostatnich latach wykazano związek zanieczyszczenia powietrza z szybszym rozwojem miażdżycy i szybszym starzeniem się układu krążenia.

PAS podaje, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego. U osób zamieszkałych w zanieczyszczonych aglomeracjach pospolite infekcje układu oddechowego ciężej przebiegają i przewlekają się. W przypadku osób, które cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc objawy mogą zaostrzyć się do tego stopnia, że będą wymagać hospitalizacji.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowieMaria Samczuk , Adam Ziemienowicz/PAP
Jak się bronić przed smogiem?tvn24

Autor: dd/aw / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości