Skutki gwałtownej pogody. Setki interwencji, zniszczone dachy i połamane drzewa

[object Object]
Rzecznik poznańskiej straży o skutkach wtorkowych burztvn24
wideo 2/9

Od wtorkowego popołudnia straż pożarna odnotowała w województwie wielkopolskim około 220 interwencji związanych z pogodą. W Jankowie Przygodzkim piorun uderzył w oborę. Budynek gospodarczy spłonął, a wraz z nim, znajdujące się tam bydło. Wiatr zerwał dachy z kilku domów. Pogoda dawała się we znaki również mieszkańcom Dolnego Śląska i Pomorza Zachodniego.

- Wczorajsze popołudnie i noc to ponad 200 interwencji wielkopolskich strażaków. Najwięcej tych zdarzeń dotyczyło miasta Poznania i powiatu poznańskiego - około 150 interwencji. Najczęściej strażacy wyjeżdżali do zdarzeń związanych z silnym wiatrem. Były to złamane gałęzie, powalone drzewa, uszkodzone elementy dachów. Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych - poinformował w środę rano bryg. Sławomir Brandt, rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej.

SPRAWDŹ OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE NA ŚRODĘ

Piorun uderzył w oborę

We wtorek grzmiało w wielu regionach Polski. O godzinie 16 przez południową Wielkopolskę przeszła nawałnica. Piorun uderzył w oborę w Jankowie Przygodzkim koło Ostrowa Wielkopolskiego. Płomienie natychmiast objęły wnętrze budynku.

- Uderzenie pioruna było porządne, był taki potężny huk. Wyleciałem i widziałem ogień. Uratowałem jednego cielaka - relacjonował Krystian Cegła, świadek zdarzenia. Jako pierwszy przybiegł do obory i ratował byki.

- Przez ponad osiem godzin 30 strażaków walczyło z pożarem. Ewakuowano 16 sztuk bydła. Niestety strażakom nie udało się uratować wszystkich zwierząt. 13 sztuk zginęło - mówił bryg. Brandt. Zwierzęta padły przez pożar i silne zadymienie.

Ponadto w powiecie ostrowskim droga z Ostrowa Wielkopolskiego do Odolanowa oraz w kierunku Sulmierzyc została całkowicie zablokowana przez powalone drzewa.

ZOBACZ RELACJE, KTÓRE OTRZYMALIŚMY NA KONTAKT 24

Pożar stodoły w Jankowie Przygodzkim
Pożar stodoły w Jankowie Przygodzkimtvn24

Wiele interwencji w Wielkopolsce

We wsi Raczyce w powiecie ząbkowickim rozszalała się we wtorek potężna wichura. Porywisty wiatr zerwał lub uszkodził kilka dachów.

W miejscowości Bugaj lecące gałęzie uszkodziły kilka samochodów. - To była chwila. Wjechaliśmy i momentalnie było wiatrzysko takie. Gałęzią dostaliśmy - mówił jeden z kierowców. Dodał również, że policja i straż zajęły się usuwaniem połamanych drzew, a wszystko działo się bardzo szybko.

Także w Poznaniu doszło do załamania pogody. W rejonie ul. Klaudyny Potockiej silny wiatr wyrwał wysokie drzewo wraz z korzeniami. Konar runął na sąsiedni budynek i się o niego oparł. Mieszkańcy wspominali również o głośnym huku, który słyszeli w trakcie burzy.

Strażacy zajmowali się głównie połamanymi gałęziami blokującymi drogi i powalonymi drzewami. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych. - W wyniku burzy obaleniu uległy dwa drzewa. Brak osób poszkodowanych. Uszkodzone zostały cztery samochody osobowe - powiedział jeden z poznańskich strażaków.

Gwałtowne burze w Polsce
Gwałtowne burze w Polscetvn24

Pomorze Zachodnie też burzowe

W miejscowość Żółwin w powiecie kamieńskim na Pomorzu Zachodnim kilka drzew spadło na cztery domki letniskowe (jeden murowany i trzy drewniane). Uszkodzeniu uległy dachy, rynny i okna. Na miejscu pracowały cztery zastępy straży pożarnej. Nie ma osób poszkodowanych.

Interwencje na Dolnym Śląsku

Trzy osoby zostały poszkodowane po tym, jak na drodze krajowej nr 25 koło Drołtowic w powiecie oleśnickim drzewo spadło na przejeżdżające samochody. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak poinformował we wtorek aspirant sztabowy Sławomir Gierlach z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy, do zdarzenia doszło po godzinie 16.30.

- Jak relacjonowali świadkowie, doszło tam wcześniej do załamania pogody, wystąpiły nagłe podmuchy wiatru. W wyniku tego zdarzenia uszkodzone zostały dwa samochody osobowe - przekazał policjant. Dodał, że jedna z poszkodowanych osób została przetransportowana do szpitala we Wrocławiu śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a dwie lżej ranne osoby zostały zabrane do szpitala karetką.

Konar spadł na samochody w województwie dolnośląskim
Konar spadł na samochody w województwie dolnośląskimtvn24

Autor: anw,ml/map,aw / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości