Nie ochłodzicie się w wodach jeziora Trzesiecko na tzw. plaży wojskowej w Szczecinku. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zamknęła tamtejsze kąpielisko z powodu sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.
Służby sanitarne po raz szósty tego lata zamknęły zachodniopomorskie kąpielisko śródlądowe z powodu zanieczyszczenia wody. Na krótki czas zamykano kąpieliska, poza szczecineckim, w Czaplinku, w miejscowości Cieszyno i nad jeziorem Bukowo w miejscowości Dąbki. Wszędzie tam stwierdzono bakterie Escherichia coli.
Dlaczego sinice są groźne
Wydzielane przez sinice toksyny mogą podrażniać skórę i powodować zatrucia pokarmowe. Po zachłyśnięciu się zakażoną wodą mogą pojawić się mdłości i wymioty, biegunka i bóle brzucha.
Toksyny sinic uszkadzają wątrobę i układ nerwowy. Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni czy trudności w oddychaniu. Jeśli wystąpią takie objawy, potrzebna jest pomoc lekarska.
Sinice (cyjanobakterie) zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. W przeszłości były uważane za glony, dziś zaliczane są do bakterii. Do "zakwitu" sinic dochodzi często przy dużym nasłonecznieniu, w stojącej wodzie i wysokiej temperaturze.
Autor: mm/ŁUD / Źródło: PAP