Rekordowa fala ciepła w USA. Tak gorąco nie mieli od 1895 roku


- Miesiące czerwiec, lipiec i sierpień były cieplejsze niż kiedykolwiek - podała Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA). Tego lata dotychczasowy rekord średniej temperatury na terenie USA został pobity o 1,3 st. C i wyniósł 23,6 st. C. Z powodu upałów zmarły co najmniej 22 osoby.

Przez ostatnie trzy miesiące wydano ostrzeżenia o zagrożeniu związanym z upałami aż w 17 stanach. Z powodu gorąca zmarły co najmniej 22 osoby.

Wysokie temperatury dotknęły przede wszystkim takie stany jak: Teksas, Oklahoma, Nowy Meksyk i Luizjana. Średnia temperatura w dwóch pierwszych wyniosła trochę ponad 30 st. C.

Rekordowe temperatury

W wielu miejscach USA padły rekordy ciepła. Po raz pierwszy ponad 41 st. C było w Joplin w stanie Missouri. W kilku stanach problemem byly nie tylko wysokie temperatury, ale także duża wilgotność powietrza, która sprawiła, że temperatura odczuwalna przy 32 st. C oscylowała w okolicach 40,5 st. C.

Zobacz, jak rozprzestrzeniała się fala ciepła od czerwca do sierpnia:

Pożary i susza Najbardzej z powodu upałów ucierpiał stan Teksas. Największa od 50 lat susza oraz silne wiatry (wpływ przejścia nad USA sztormu tropikalnego Lee) wywołała pożary, które wciąż są gaszone przez ponad 1200 strażaków. Dwie osoby zginęły, 17 zaginęło, spłonęło 1554 domów. Rozmiar strat może okazać się większy, bowiem ekipy strażaków dopiero badają tereny, na których uporano się już z żywiołem. Najgorsza sytuacja panuje w okręgu Bastrop, gdzie ewakuowano kilkaset osób, a pożarów nadal całkowicie nie ugaszono. Płomienie strawiły tam ponad 13750 hektarów lasów i zarośli. Rząd federalny ogłosił w piątek Teksas rejonem klęski żywiołowej.

Na czarno zaznaczono miejsca o średniej temp. powyżej 21 st. C/NOAA

Pobite rekordy

Latem 2011 r. wszystkie stany USA, z wyjątkiem Północnej Dakoty i Vermont, osiągnęły temperatury wychodzące ponad średnią normę.

NOAA podaje, że lato 2011 pobiło rekordowo rok 1895 pod względem średniej temperatury i 1910, kiedy to zanotowano najwyższe wartości.

Tabela średnich temperatura w USA, 1895-2011/NOAA

Autor: xyz//aq / Źródło: NOAA, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości