"Przez Polskę galopem popędzą wiatr, deszcz i śnieg"

Prognoza pogody na kilka kolejnych dni
Prognoza pogody na kilka kolejnych dni
tvn24
tvn24Prognoza pogody na kilka kolejnych dni

Gdybym miała ucieleśnić zjawisko meteorologiczne, jakim jest wiatr, wybrałabym postać konia arabskiego - smukłego, o silnych mięśniach i łabędzio wygiętej szyi, rozdętych chrapach i dużym temperamencie. Arabskie przysłowie mówi "między uszami konia wieje niebiański wiatr".

Według Koranu, zanim Bóg stworzył człowieka, zwrócił się do południowego wiatru słowami: uczynię z ciebie stworzenie, w które włożę potęgę i chwałę moich przyjaciół, a poniżenie nieprzyjaciół moich. Wiatr odpowiedział: stwórz.

"Latanie bez skrzydeł"

Wtedy wziął Bóg garść wiatru i stworzył zeń konia: ja ciebie stwarzam koniem i nazywam arabskim. Przywiązuję dobro i szczęście do kosmyka twojej grzywy nad czołem (…). Czynię cię zdolnym do latania bez skrzydeł". Piękne, prawda? Z pewnością porusza każdego wrażliwego na urodę konia.

Powieje w porywach do 100 km/h

W poniedziałek, we wtorek i w środę popędzi przez Polskę stado koni, niewielkie wprawdzie, z porywami wiatru najsilniejszymi na zachodzie kraju i w górach, dochodzącymi do 60-80 km/h, w górach do 100 km/h. Tabun popędzi w strugach deszczu.

Do 20 cm białego puchu

Natomiast w górach i w obszarach podgórskich, przejściowo we wtorek i w środę, również w centrum i na wschodzie kraju, pędzić będzie w opadach śniegu i śniegu z deszczem.

Miejscami może być efektownie, w górach możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej do 20 cm. Wiatr, deszcz i śnieg oraz chłód wypuści ze stajni niż Oliwia z centrum nad północną Skandynawią.

Od czwartku pogoda się poprawi

W czwartek pogoda na przeważającym obszarze kraju poprawi się za sprawą wyżu, który na chwilę zatrzyma się nad północną Polską. Pochmurno i deszczowo będzie tylko na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce. Będzie więc można wygodnie umościć się w siodle i ruszyć na łąki, do lasu.

Ponoć "kto dosiadł konia, dosiadł wiatr…".

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości