Sytuacja pogodowa ma wpływ na liczbę popełnianych w danym czasie przestępstw - twierdzą naukowcy z Ameryki Północnej. Z przeprowadzonych badań wynika, że bezpieczniej możemy się czuć zimą niż latem. Musimy mieć się na baczności, fala upałów, która właśnie dotarła do Polski, może "zachęcić" potencjalnych przestępców.
Upał silnie wpływa na ludzką psychikę. Im wyższa jest temperatura, tym u każdego człowieka zwiększa się możliwość napadów złości. Gdy temperatura przekracza 30 stopni nawet niewielkie nieporozumienie może się skończyć awanturą.
Jak się okazuje, największy odsetek napadów i rozbojów spośród wszystkich dni w całym roku przypada właśnie na upalne wieczory i noce.
Niebezpieczne lato
Badania Craiga Andersona z Uniwersytetu Iowa prowadzone w różnych częściach świata wskazują, że istnieje bardzo silny związek między porą roku (i temperaturą powietrza) a częstotliwością przestępstw. Najwyraźniej dostrzegany jest związek między panującymi warunkami klimatycznymi a liczbą popełnianych przestępstw agresywnych. Częstotliwość tych ostatnich rośnie drastycznie wraz z sezonowym ociepleniem.
Bez względu na położenie
Zarówno w krajach o warunkach klimatycznych podobnych do polskich (Francja, Niemcy), jak i w krajach o nieco odmiennych charakterystykach pogodowych (Włochy, Wielka Brytania), zaobserwowano, że największa liczba agresywnych czynów przestępczych przypada na miesiące letnie: lipiec i sierpień.
Robert Gifford z Uniwersytetu Victorii twierdzi natomiast, że liczba przestępstw agresywnych rośnie podczas typowo letnich temperatur (między 20 a 30 stopni Celsjusza), spada zaś w warunkach trudnego do zniesienia upału (powyżej 40 stopni).
Mróz jest bezpieczny
Liczba przestępstw rośnie nie tylko podczas corocznej zmiany pór roku - rośnie także w przypadku czasowych, kilkudniowych czy kilkutygodniowych zmian warunków klimatycznych. Zaobserwowano również, iż najsilniej podlegającą oddziaływaniu temperatury odmianą przestępstw są gwałty oraz napady z wykorzystaniem przemocy.
Szansa, że zostaniemy okradzeni podczas ulewy czy śnieżycy jest minimalna. Jeszcze mniejszy odsetek kradzieży i rozbojów zdarza się podczas silnych mrozów. Im niższa jest temperatura, tym mniej potencjalnych przestępców pojawia się na ulicach.
Autor: adsz/rs / Źródło: accuweather.com