Pogoda na 5 dni: po krótkiej odwilży wraca zima z obfitymi opadami śniegu

[object Object]
Prognozowana temperatura w najbliższych dniach w EuropieVentusky.com
wideo 2/20

W ciągu najbliższych dni ciepłe powietrze ustąpi miejsca arktycznemu. Nie spodziewamy się jednak siarczystego mrozu, ale na dosyć obfite opady śniegu powinniśmy być przygotowani. Do tego chwilami będzie silnie wiać, w porywach nawet do 70 kilometrów na godzinę.

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem układów niżowych znad Atlantyku i Bałtyku, w strefie rozciągających się nad krajem frontów atmosferycznych. Ciepłe powietrze polarne będzie od zachodu wypierane przez zimne i wilgotne powietrze pochodzenia arktycznego. Na kilka dni nastąpi napływ powietrza z rejonu Arktyki Atlantyckiej, zimnego, jednak dużo łagodniejszego niż w czasie ostatniej fali mrozów. Bez silnego spadku temperatury, ale z dosyć znaczącymi opadami śniegu.

Niedziela zapowiada się z dużym zachmurzeniem. Na wschodzie i południowym wschodzie kraju pojawią się opady deszczu ze śniegiem o sumie do 5 litrów na metr kwadratowy przechodzące w śnieg, którego może spaść do 5 centymetrów. Na pozostałym obszarze Polski okresami popada śnieg do 1-5 cm. Lokalnie opady okażą się dość obfite, będzie ślisko. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza w pasie od Warmii, przez Kujawy, po Ziemię Gorzowską, 2 st. C w centrum kraju do 6 st. C na Podkarpaciu. Wiatr tylko na wschodzie powieje z kierunku południowego, poza tym z północno-zachodniego. Będzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

Pogoda na poniedziałek i wtorektvnmeteo.pl

Do kilku centymetrów śniegu

Na poniedziałek synoptycy zapowiadają pochmurną aurę, choć w zachodnich regionach możliwe są przejaśnienia. Na wschodzie wystąpią dość obfite opady śniegu, do 6 cm. Na zachodzie i Pomorzu także przelotnie poprószy, śniegu nie spadnie więcej niż do 1 cm. Termometry pokażą maksymalnie od 0 st. C na wschodzie, przez 1 st. C w centrum, do 2 st. C na zachodzie. Wiatr będzie zachodni, słaby i umiarkowany.

Wtorek upłynie pod znakiem chmur. Przejaśnienia też się znajdą, ale nie zabraknie również opadów śniegu do 1-3 cm. Temperatura maksymalna sięgnie od 0 st. C na wschodzie i w centrum do 2 st. C na Pomorzu Zachodnim. Powieje zachodni, umiarkowany i dość silny wiatr. W porywach osiągnie prędkość do 50 kilometrów na godzinę.

Wiatr mocno się rozpędzi

W środę na przejaśnienia będzie można liczyć tylko na zachodzie, poza tym dzień zapowiada się pochmurno. W północno-wschodnich i centralnych regionach przelotnie popada śnieg do 1-2 cm. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od -2 st. C na Suwalszczyźnie, przez -1 st. C w centrum, do 2 st. C na Pomorzu Zachodnim. Wiatr będzie zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 50-60 km/h.

Czwartek na obszarze całej Polski upłynie z chmurami. Od zachodu w głąb kraju będą przemieszać się opady deszczu do 5 l/m kw. Ponadto w pasie od Pomorza, przez centrum, po Podkarpacie pojawią się też opady deszczu ze śniegiem i śniegu do 5 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od -2 st. C na Podlasiu, przez 1 st. C w centrum, do 5 st. C na Dolnym Śląsku. Będzie wiać południowo-wschodni, umiarkowany i dość silny wiatr, w porywach osiągnie do 50-70 km/h.

Pogoda na środę i czwartektvnmeteo.pl

Autor: ps/dd / Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości