Pierwsza dekada lutego niesie ze sobą odwilż i ocieplenie. Wschodni wyż znad Rosji osłabnie i wpuści w głąb Europy potężny deszczowy i wietrzny niż północnoatlantycki. Tym samym nieaktualna jest prognoza sprzed kilku dni, zapowiadająca objęcie naszej części Europy przez wyż ze wschodu i napływ mroźnych kontynentalnych mas powietrza z głębi Rosji.
Mróz zostanie w Polsce jeszcze przez kilka dni. Silnym mrozem objęta będzie również wschodnia część Europy. Na początku lutego wielka zatoka chłodu wraz z wyżem ma wycofać się w głąb Rosji.
W nadchodzących dniach temperatura na północnym wschodzie kraju będzie utrzymywać się poniżej -10 st. C, nocami spadnie do -20, -16 st. C. Natomiast na krańcach zachodnich Polski w ciągu dnia temperatura wzrastać będzie do -5, 0 st. C, z kolei nocami spadnie do -10, -6 st. C.
Tym razem zwycięży niż?
W okresie zimowym często nad Polską toczy się przepychanka między wyżami ze wschodu i niżami znad Oceanu Atlantyckiego. W lutym zwykle wygrywają wyże.
Wygląda jednak na to, że w nadchodzących dniach wyż znad Rosji (z ciśnieniem w centrum około 1035 hPa) osłabnie i odsunie się od Europy Środkowej. A Polska znajdzie się w zasięgu głębokich niżów z rejonu Islandii i wysp Brytyjskich (z ciśnieniem w centrum często około 960 hPa).
Nocami pojawiać się będzie lekki mróz
W związku z tym, że w pierwszej dekadzie lutego dominować będzie cyrkulacja zachodnia, temperatura maksymalna powietrza do 7 lutego wynosić ma od -6, -3 st. C na Suwalszczyźnie i na Podlasiu do 1 - 4 st. C na Dolnym Śląsku, na Ziemi Lubuskiej i na Pomorzu Zachodnim.
Noce również nie będą zbyt zimne - z lekkim mrozem do -4, -2 st. C, ponieważ pogoda niżowa to pogoda pochmurna z kołderką chmur hamującą wypromieniowanie ciepła i uniemożliwiającą silne wychłodzenie gruntu oraz powietrza.
Cały kraj "na plusie"
Około 10 lutego temperatura w całym kraju w ciągu dnia będzie dodatnia - od 2 st. C na wschodzie do 7 st. C na zachodzie kraju. Możliwe jest również, że na Przedgórzu Sudeckim przy wietrze fenowym słupki rtęci wzrosną nawet do 10 st. C.
Jak długo będzie tak ciepło? Możliwe, że do połowy lutego. Według prognoz NOAA luty ma być cieplejszy niż zwykle. Ale mróz powinien przyjść, bo luty bez mrozu? Niemożliwe!?
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo