Choć mogłoby się wydawać, że jest to sport przeznaczony jedynie dla bokserów i dzieci w szkole, nic bardziej mylnego. Skakanie na skakance ma wiele zalet i świetnie wpływa na nasz organizm. A podczas treningu pracuje całe nasze ciało.
Minęły już czasy, gdy skakanie na skakance było wykorzystywane jedynie w celu wzmacniania kondycji sportowców i korzystali z tego bokserzy, zawodnicy sztuk walki czy atleci. Obecnie ten rodzaj aktywności staje się bardzo popularny i zbiera coraz większe rzesze fanów. Jeśli chcesz efektywnie wzmocnić górną oraz dolną część ciała, a także mięśnie tułowia, a przy tym zwiększyć swoją wytrzymałość i koordynację, skakanka jest narzędziem dla ciebie. A to wszystko przy minimalnym ryzyku kontuzji.
Oto pięć ważnych powodów, dla których warto już dziś sięgnąć po skakankę:
1. Spalasz więcej tłuszczu w szybszym czasie
Treningi ze skakanką są polecane przez wielu sportowców i specjalistów od fitnessu, jako jedna z najlepszych form ćwiczeń na spalanie tkanki tłuszczowej, szczególnie gdy ćwiczenia mają dużą intensywność, a skakanka posiada dodatkowe obciążenie. Intensywne treningi zyskały ostatnio bardzo dużą popularność, ponieważ okazało się, że poza spalaniem tłuszczu mają także inne ważne zalety. Jednak aby treningi typu HIIT (treningi interwałowe o wysokiej intensywności) były efektywne, trzeba umieć szybko przestawiać się z różnych poziomów intensywności. Skakanie na skakance jest na to świetnym sposobem. Można niemal natychmiast zmieniać tempo treningu, a także jego intensywność (np. podwójny obrót skakanki przy jednym skoku wymaga wiele wysiłku, podczas gdy nożyce wymagają go znacznie mniej). Treningi o wysokiej intensywności są bardzo wydajne, co jest ich dodatkową zaletą gdy ma się mało czasu. Jeśli jesteś bardzo zajęty, wystarczy jedynie 10 minut intensywnych ćwiczeń. Jeżeli szukasz szybkiego, skutecznego treningu kardio (inaczej zwanego wytrzymałościowym), skakanka jest właśnie dla ciebie.
2. Całe ciało pracuje
Wiele form treningów kardio skupia się na wybranych partiach ciała. W przypadku skakania na skakance jest zupełnie inaczej, ponieważ pracują wszystkie partie mięśni.
Górne partie ciała
Ręce nieustannie pracują, żeby wprawić skakankę w ruch. Angażowane są nasze ramiona, plecy, przedramiona, bicepsy i tricepsy. A przy użyciu obciążenia, twoje ciało zyska jeszcze więcej. Będzie to jak połączenie skakania na skakance z ćwiczeniami z obciążeniem.
Mięśnie tułowia
Balans, wymagany przy skakaniu na skakance sprawia, że mięśnie tułowia pracują przy każdym skoku i lądowaniu. Do skoordynowania i stabilizacji ruchu angażowane są też mięśnie brzucha, bioder oraz dolnej części pleców.
Dolne partie ciała
Przy skakaniu na skakance mocno zaangażowane są łydki. Pracują także mięśnie czworogłowe ud, ścięgna stawów skokowych oraz pośladki, a przy wprowadzaniu różnorodnych ćwiczeń, takich jak skoki z boku na bok, angażuje się dodatkowo różne mniejsze mięśnie stabilizujące dolną część ciała.
3. Zregenerujesz się i unikniesz urazów
Jeśli kiedykolwiek cierpiałeś na bóle piszczeli lub zapalenie ścięgien, to najprawdopodobniej doświadczyłeś przetrenowania. Powtarzające się ruchy podczas ćwiczeń bardzo obciążają stawy, więzadła, mięśnie i ścięgna w całym organizmie. Naprężenie to może być jednak zrekompensowane przez wprowadzenie treningów typu cross.
Poprzez stosowanie naprzemienne form treningu kardio (np. bieganie jednego dnia i skakanie na skakance następnego), nie tylko zapobiegniesz urazom, ale możesz także przyspieszyć proces regeneracji mięśni. Aktywna regeneracja zwiększa przepływ krwi i odżywia napięte mięśnie, pomagając im się zregenerować w szybszym tempie.
4. Zwalczysz treningową nudę
Jeśli wizja 45-minutowego treningu sprawia, że nie jesteś w stanie zwlec się z kanapy i pójść na siłownię, być może dopadła cię treningowa nuda.
Wszyscy w pewnym momencie tego doświadczyli. A wypracowane, powtarzalne ruchy w większości ćwiczeń kardio z pewnością nie pomagają. Skakanie na skakance jest antidotum na monotonię podczas treningów z wielu powodów.
Przede wszystkim uczenie się nowych umiejętności i skoków jest dużym wyzwaniem. Dodatkowo w krótkim czasie czerpiesz z takiego treningu same korzyści. Skakanie na skakance możesz łączyć z innymi formami ćwiczeń kardio kiedy tylko chcesz, a poprzez zmianę tempa, długości serii i nabywanie nowych umiejętności, możliwość kombinacji podczas treningu jest praktycznie nieograniczona.
5. Można to robić wszędzie
Skakanka, w przeciwieństwie do wielu sprzętów do ćwiczeń, jest bardzo praktyczna. Bieżnia czy niektóre akcesoria do zajęć często są zbyt duże, by zmieściły się np. w torbie treningowej. A skakanka jest mała i przenośna. Można zabrać ją ze sobą wszędzie, chociażby w podróż służbową. Można używać jej wewnątrz budynków i na dworze, na siłowni albo w domu. Nie trzeba czekać aż się zwolni, tak jak dzieje się z wieloma urządzeniami na siłowni. Wystarczy tylko trochę miejsca i już można ćwiczyć.
Zobacz jak do treningu można wykorzystać nie tylko skakankę, ale także gumę lateksową i ciężarki kettle.
Autor: zupi/jap / Źródło: muscleandfitness.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock