Padł rekord. Pierwszy kwartał 2015 roku najcieplejszy w historii pomiarów

Padł rekord średniej rocznej temperatury
Padł rekord średniej rocznej temperatury
NASA
NASAPadł rekord średniej rocznej temperatury

Średnia temperatura pierwszych trzech miesięcy 2015 roku była najwyższa od momentu rozpoczęcia pomiarów, czyli od 1880 roku. Pobity został rekord z 2002 roku o 0,05 st. C.

W okresie od stycznia do marca średnia temperatura całej powierzchni Ziemi (również nad powierzchnią oceanu) była o 0,82 st. C wyższa od średniej z XX wieku. W kwartale styczeń-marzec nad lądami średnie wartości przekroczyły o 1,59 st. C średnią z poprzedniego wieku.

Średnia temperatura nad lądem i oceanem

Średnia temperatura nad powierzchnią wody była wyższa od średniej z XX wieku o 0,53 st. C. Średnia ta to trzecia najwyższa wartość od 1880 roku. Analiza danych wykonana przez NASA wykazała, że pierwszy kwartał 2015 roku był o 7,9 st. C cieplejszy od średniej w trzydziestoleciu 1951-1980.

Pierwsze trzy miesiące roku 2015 były cieplejsze w dużej części Eurazji, zwłaszcza w Skandynawii i w Europie Wschodniej. Podobnie było w Kanadzie oraz w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w tym na Alasce. Siedem zachodnich stanów USA ustanowiła rekord temperatury.

Najzimniej w historii

Jednym z niewielu miejsc, gdzie było zimniej jest wschodnia Kanada i północno-wschodnie Stany Zjednoczone. W Nowym Jorku oraz w Vermont został pobity rekord najzimniejszego kwartału w historii zbierania danych meteorologicznych. Zjawisko El Nino może sprawić, że rok 2015 będzie najcieplejszy w historii.

Średnia temperatura na świecie w kwartale styczeń-marzec (NOAA)

Autor: mab/kt / Źródło: weather.com, NOAA

Źródło zdjęcia głównego: NOAA

Pozostałe wiadomości