Olimpijskie błoto? Czemu nie

Przeszkody podczas Runmageddonu
Przeszkody podczas Runmageddonu
Przeszkody podczas Runmageddonu

Naszła mnie taka myśl i odejść nie chciała. A żem gościnna, to pozwoliłam się jej rozsiąść w mojej głowie. Biegi przeszkodowe na olimpiadzie... a zaraz potem obok myśli pojawiło się pytanie. Igrzyska z przeszkodami? Czy to realne, ciekawe?

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Poza gościnnością lubię również dzielić się z innymi, więc pospieszyłam z pytaniem do organizatorów, zawodników i innych osób, które o ekstremalnych biegach przeszkodowych wiedzą wiele w teorii, a i praktykę opanowali do perfekcji.

Babo, Ty nie pytaj czy się pojawią, tylko kiedy się pojawią

Odpowiedź Adama z ekipy Runmageddonu, potwierdziła, że ta myśl dobrze zrobiła, że wpadła i się troszkę zadomowiła. Sama z doświadczenia wiem, że biegi z przeszkodami, to nie tylko taplanie się w błocie i miłe spędzanie czasu. To mnóstwo przelanego potu, ogromny wysiłek i zdrowa konkurencja między uczestnikami.

A jakie jest zdanie innych? Poniżej kilka argumentów i wątpliwości od osób, które na co dzień i od święta ryją w tym błocie i znają się na tej robocie.

"Bo wymagają od zawodnika kompleksowego przygotowania zarówno wydolnościowego jak i siłowego. Byłby idealną dyscypliną sportową wyłaniającą najsprawniejszych wśród olimpijczyków. Wymagają jednak regulacji zasad i jasno określonego regulaminu. Myślę, że wzrost popularności tego typu zawodów na całym świecie doprowadzi w końcu do pojawienia się tego typu dyscypliny na olimpiadzie. To jedynie kwestia czasu" - uważa Grzegorz z BigYellowFoot - weteran biegów.

"Bo to ciekawsze niż dreptanie w kółko 25 kółek po stadionie" - tak swoje TAK wyraził szef i twórca Runmageddonu Jaro Bieniecki. Jemu akurat wierzę. Nie tylko dlatego, że jest silny i strach się go bać. Sam biegał wyczynowo, zdobywał medale na mistrzostwach Polski i jak przyznaje "poziom atrakcyjności/widowiskowości tamtych zawodów mega odstawał od dowolnego Runmageddonu...".

"Bo to tak samo ważna dyscyplina, jak bieg przez płotki, od zawsze były biegi z przeszkodami. Dawać je do olimpiady" - to już Ania, która biega nawet z kontuzją. W końcu błoto konserwuje.

"Bo przeszkodówki to bardzo widowiskowy sport łączący w sobie szereg umiejętności, takich jak szybkość, siła, wytrzymałość i z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że biegi OCR zawierają w sobie motto Igrzysk Olimpijskich - wyżej, szybciej, dalej" - twierdzi Michał z drużyny Włóczybiegi.

"Bo takie biegi to doskonały trening i sprawdzian naszej ogólnej siły, hartu ducha i sprawności. Biegi przeszkodowe i przełajowe bardzo szybko ukazują nasze braki w kondycji, sprawności i technice. Tutaj nie skupiamy się na jednej rzeczy, ale na ogólnym rozwoju. Dodatkowo są bardzo ciekawą alternatywą" - zauważa Spartanka Iwona.

"Bo byłaby to jedna z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportowych" - to Marcin Dulnik rzecznik RM, wtóruje mu Natalia Repta - współorganizatorka Hunt Runa - biegu, który w bardzo malowniczych okolicznościach przyrody potrafi zmęczyć biegaczy w iście mistrzowskim stylu.

Byłoby jednak kilka przeszkód...

Ale, ale biegi ekstremalne na olimpiadzie bez przeszkód? No przeszkody muszą być, również wtedy, gdy gdybamy o potencjalnej obecności tychże na igrzyskach. Błotni Ludzie również je dostrzegają.

"Pierwszy i główny problem to jednak brak standardów, regulacji co do stopnia trudności przeszkód, torów, długości tras itd., brak atestów, ciężko porównywać do siebie wyniki osiągane na poszczególnych imprezach, ba! trudno porównywać wyniki w poszczególnych falach, bo stopień trudności trasy zmienia się z każdym zawodnikiem" - zauważa Marcin.

Monika z Bravehearts Legionowo dodaje, "że trzeba by mocno ujednolicić trasę", a Magda szefowa Power Training jest zdania, "że na ten moment te biegi, to wciąż nisza, poza tym ten sport nie nadaje się na olimpiadę, bo błoto zasłania logo sponsorów ;) ".

Z drugiej strony obie dostrzegają też argumenty na tak. "Biegi ekstremalne to sport, tak to sport, który jest na tyle widowiskowy, że mógłby podbić serca kibiców, i w ten sposób zyskać jeszcze większą popularność".

A słowa Rafała, który pracuje przy organizacji biegów ekstremalnych są chyba w stanie przekonać nieprzekonanych. Rafał te minusy od razu zamienia na plusy, a argumenty zrzuca jak worek na trasie.

"Dałoby się ustandaryzować przeszkody sprawdzające uniwersalnie przygotowanie kondycyjne takiego olimpijczyka. Tak naprawdę mogłoby to być coś na wzór decathlonu - pływanie, wspinaczka, elementy siłowe (przerzucanie opony chociażby), bieg, skoki w dal, wzwyż, sprinty, a nawet zapasy (tak tak, żywa przeszkoda)".

Zmieszać z błotem

Biegi przeszkodowe to wyliczanka dyscyplin, które już są obecne na Igrzyskach Olimpijskich. Wystarczy dodać do nich przeszkody, zmieszać je z błotem, a potem medale sypałyby się w ekstremalny sposób.

Bieganie - tak, na biegach trzeba biegać. Czasami szybko, czasami wolno, na pewno długo i ekstremalnie. Za każdym razem - fajnie. Od przeszkody do przeszkody, w grupie i w pojedynkę. Jak ktoś nie lubi - a nie lubi większość uczestników, to może chociaż postać i odpocząć przy przeszkodzie, tudzież wodzie. A o takich podbiegach jak na OCR mogą pomarzyć kolarze górscy, chociaż oni raczej nie muszą pokonywać górek wśród krzaków i zarośli. Tu nikt nie bawi się w karczowanie terenu. Pokrzywy, gałęzie, krzaki? Nieważne, wbiegasz i lecisz, jak dzik w żołędzie.

Pływanie - to spora część zabawy ekstremalnej. Jak pojawi się bajoro, rzeczka, morze, jeziorko, to możesz ukoić swoje nerwy i dać odpoczynek zmachanym nogom i spróbować płynąć. Tak, w butach i ubraniach. Nie - potem nigdzie tego nie suszysz i się nie przebierasz. Biegniesz mokry dalej. Czasami organizatorzy zapewnią kajaki, tudzież łódkę. Ale na pewno nie będzie to moment na relaks i spływik. To wiosłowanie, czasami w pełnym słońcu. I nikt się nie przejmuje choroba morską.

Skakanie - Skoki przez ścianki, na ścianki, z górek, pagórków, przez pokrzywy, ogień, belki. Bez tyczki, ewentualnie ze strachem w oczach. Są tez skoki z kilkumetrowych rusztowań na dmuchane flybagi i tu również nie liczy się twój lęk wysokości. Skok do kontenera z lodowatą wodą? Niby zakazują, ale są tacy śmiałkowie, którzy na adrenalinie robią to niczym Michael Phelps, który wskakuje i płynie po medal.

Dźwiganie - wszelakie. Bieganie z drewniana belką, workiem, oponą - najczęściej pod górę i w dół. Do tego dochodzi dźwiganie koleżanek i podsadzanie je pod ścianki - zazwyczaj z dopingiem pań lub zazdrością panów, którym nie udało się "dźwignąć" koleżanki.

Rzucanie - najczęściej mięsem wulgaryzmów i tekstami w stylu: "po co", "na co", "po jaką ... ja tu jestem, nigdy więcej" itp. Jest też rzucanie, a raczej przerzucanie koleżanek przez ścianki mniejsze i większe. To zaraz po dźwiganiu się dzieje.

Zjeżdżanie - to dyscyplina mocno upodlająca tylne części ciała. Warto pamiętać, że kość ogonowa boli co najmniej trzy miesiące. A obić ją sobie można na zabłoconych, śliskich górkach, pagórkach. Można pochwalić się ślizgiem na ogromnej zjeżdżalni przygotowanej przez organizatorów, po której wraz z nami leci woda, a gdzie my polecimy, to okazuje się na dole. Albo wypadamy z trasy, albo wpadamy do śmierdzącej wody.

Akrobacje wszelakie - wspinanie na linie w pionie i w poziomie, taniec z kawałkiem kostki betonowej po piachu, czołganie się pod zasiekami, różnego rodzaju tańce godowe i festiwal głupich min, by tylko być złapanym przez fotoreporterów.

Zapasy i inne sporty walki - biegi przeszkodowe "to nic innego, jak pokonywanie przede wszystkim samego siebie, a więc nawiązanie do cnót olimpijskich, które przyświecały inicjatorowi nowożytnych Igrzysk Olimpijskich baronowi Pierre de Coubertain" - te słowa Łukasza Grzelli z Biegu Tygrysa pokazują, że to ciągła walka. Już na starcie jesteś zwycięzcą, w trakcie wojownikiem, a po przeszczęśliwym człowiekiem. Walczysz do samego końca, ze swoimi słabościami, z przyrodą, z przeszkodami, wojownik z ciebie wszechstronny, mocno poturbowany, ale przeszczęśliwy.

Gry zespołowe - bez piłki, za to z mega wsparciem z ramienia innych uczestników. Tu zawsze jest fair play. Tu możesz być pewny, że nikt cię nie zostawi na trasie. Jak twoja noga ugrzęźnie w bagnie, to ktoś ci ją wyrwie, jak nie dasz rady wspiąć się na linę, to ktoś podniesie ci tyłek, a jak masz problem z opuszczeniem wysokiej ścianki, to masz to jak w banku, że ktoś Cię z niej zepchnie, by ktoś na dole złapał Cię w ramiona.

Widowisko - i to jakie. Mokre dziewczyny, umięśnieni faceci, a każdy zawodnik z osobna brudny i ubłocony. Czołganie, brodzenie, przeskakiwanie, bieganie i inne -anie w pięknych okolicznościach przyrody. Mało? Pokonywanie 3-metrowej ścianki, czołganie pod zasiekami, brodzenie w błocie, zjazdy na zjeżdżalniach, skoki do dołów. Zbliżenia na morderczą walkę, wypisaną na twarzach współczesnych herosów. Tak, to byłoby show, lepsze niż reality show.

Kto wie, może kiedyś zasiądziemy przed telewizorami i będziemy mogli oglądać te zmagania. Tymczasem mamy okazje pokibicować albo samemu wziąć udział w biegu ekstremalnym. Na własne oczy zobaczyć to błoto i być może poczuć ten pot na własnej skórze. Najbliższa okazja już w ten weekend w Warszawie podczas Runmegaeddonu, w którym weźmie udział prawie 4000 osób. Do pokonania dwie trasy Rekruta (6 km z przeszkodami) i Intro (3 km z przeszkodami). A dla tych, co mają szczęście i wakacjują na Mazurach, polecam wybrać się na poligon do Orzysza, gdzie odbywać się będzie Bieg Tygrysa, w którym do pokonania będzie około 200 przeszkód na 30 kilometrowym odcinku. Także show must go on i w Orzyszu na Biegu Tygrysa, gdzie do pokonania będzie między innymi 30 kilometrów i ponad 200 przeszkód. Show Must Go On.

Autor: Anna Szlendak / Źródło: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce noc przyniesie opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 23.12. W nocy w większości kraju przydadzą się parasole - przelotnie popada deszcz, miejscami deszcz ze śniegiem i śnieg. W dzień opadów będzie już mniej, a niebo będzie się rozpogadzać. Termometry pokażą od 1 do 5 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 23.12. Noc będzie deszczowa, lokalnie śnieżna

Pogoda na jutro - poniedziałek 23.12. Noc będzie deszczowa, lokalnie śnieżna

Źródło:
tvnmeteo.pl

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org