Olimpijskie błoto? Czemu nie

Przeszkody podczas Runmageddonu
Przeszkody podczas Runmageddonu
Przeszkody podczas Runmageddonu

Naszła mnie taka myśl i odejść nie chciała. A żem gościnna, to pozwoliłam się jej rozsiąść w mojej głowie. Biegi przeszkodowe na olimpiadzie... a zaraz potem obok myśli pojawiło się pytanie. Igrzyska z przeszkodami? Czy to realne, ciekawe?

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Poza gościnnością lubię również dzielić się z innymi, więc pospieszyłam z pytaniem do organizatorów, zawodników i innych osób, które o ekstremalnych biegach przeszkodowych wiedzą wiele w teorii, a i praktykę opanowali do perfekcji.

Babo, Ty nie pytaj czy się pojawią, tylko kiedy się pojawią

Odpowiedź Adama z ekipy Runmageddonu, potwierdziła, że ta myśl dobrze zrobiła, że wpadła i się troszkę zadomowiła. Sama z doświadczenia wiem, że biegi z przeszkodami, to nie tylko taplanie się w błocie i miłe spędzanie czasu. To mnóstwo przelanego potu, ogromny wysiłek i zdrowa konkurencja między uczestnikami.

A jakie jest zdanie innych? Poniżej kilka argumentów i wątpliwości od osób, które na co dzień i od święta ryją w tym błocie i znają się na tej robocie.

"Bo wymagają od zawodnika kompleksowego przygotowania zarówno wydolnościowego jak i siłowego. Byłby idealną dyscypliną sportową wyłaniającą najsprawniejszych wśród olimpijczyków. Wymagają jednak regulacji zasad i jasno określonego regulaminu. Myślę, że wzrost popularności tego typu zawodów na całym świecie doprowadzi w końcu do pojawienia się tego typu dyscypliny na olimpiadzie. To jedynie kwestia czasu" - uważa Grzegorz z BigYellowFoot - weteran biegów.

"Bo to ciekawsze niż dreptanie w kółko 25 kółek po stadionie" - tak swoje TAK wyraził szef i twórca Runmageddonu Jaro Bieniecki. Jemu akurat wierzę. Nie tylko dlatego, że jest silny i strach się go bać. Sam biegał wyczynowo, zdobywał medale na mistrzostwach Polski i jak przyznaje "poziom atrakcyjności/widowiskowości tamtych zawodów mega odstawał od dowolnego Runmageddonu...".

"Bo to tak samo ważna dyscyplina, jak bieg przez płotki, od zawsze były biegi z przeszkodami. Dawać je do olimpiady" - to już Ania, która biega nawet z kontuzją. W końcu błoto konserwuje.

"Bo przeszkodówki to bardzo widowiskowy sport łączący w sobie szereg umiejętności, takich jak szybkość, siła, wytrzymałość i z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że biegi OCR zawierają w sobie motto Igrzysk Olimpijskich - wyżej, szybciej, dalej" - twierdzi Michał z drużyny Włóczybiegi.

"Bo takie biegi to doskonały trening i sprawdzian naszej ogólnej siły, hartu ducha i sprawności. Biegi przeszkodowe i przełajowe bardzo szybko ukazują nasze braki w kondycji, sprawności i technice. Tutaj nie skupiamy się na jednej rzeczy, ale na ogólnym rozwoju. Dodatkowo są bardzo ciekawą alternatywą" - zauważa Spartanka Iwona.

"Bo byłaby to jedna z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportowych" - to Marcin Dulnik rzecznik RM, wtóruje mu Natalia Repta - współorganizatorka Hunt Runa - biegu, który w bardzo malowniczych okolicznościach przyrody potrafi zmęczyć biegaczy w iście mistrzowskim stylu.

Byłoby jednak kilka przeszkód...

Ale, ale biegi ekstremalne na olimpiadzie bez przeszkód? No przeszkody muszą być, również wtedy, gdy gdybamy o potencjalnej obecności tychże na igrzyskach. Błotni Ludzie również je dostrzegają.

"Pierwszy i główny problem to jednak brak standardów, regulacji co do stopnia trudności przeszkód, torów, długości tras itd., brak atestów, ciężko porównywać do siebie wyniki osiągane na poszczególnych imprezach, ba! trudno porównywać wyniki w poszczególnych falach, bo stopień trudności trasy zmienia się z każdym zawodnikiem" - zauważa Marcin.

Monika z Bravehearts Legionowo dodaje, "że trzeba by mocno ujednolicić trasę", a Magda szefowa Power Training jest zdania, "że na ten moment te biegi, to wciąż nisza, poza tym ten sport nie nadaje się na olimpiadę, bo błoto zasłania logo sponsorów ;) ".

Z drugiej strony obie dostrzegają też argumenty na tak. "Biegi ekstremalne to sport, tak to sport, który jest na tyle widowiskowy, że mógłby podbić serca kibiców, i w ten sposób zyskać jeszcze większą popularność".

A słowa Rafała, który pracuje przy organizacji biegów ekstremalnych są chyba w stanie przekonać nieprzekonanych. Rafał te minusy od razu zamienia na plusy, a argumenty zrzuca jak worek na trasie.

"Dałoby się ustandaryzować przeszkody sprawdzające uniwersalnie przygotowanie kondycyjne takiego olimpijczyka. Tak naprawdę mogłoby to być coś na wzór decathlonu - pływanie, wspinaczka, elementy siłowe (przerzucanie opony chociażby), bieg, skoki w dal, wzwyż, sprinty, a nawet zapasy (tak tak, żywa przeszkoda)".

Zmieszać z błotem

Biegi przeszkodowe to wyliczanka dyscyplin, które już są obecne na Igrzyskach Olimpijskich. Wystarczy dodać do nich przeszkody, zmieszać je z błotem, a potem medale sypałyby się w ekstremalny sposób.

Bieganie - tak, na biegach trzeba biegać. Czasami szybko, czasami wolno, na pewno długo i ekstremalnie. Za każdym razem - fajnie. Od przeszkody do przeszkody, w grupie i w pojedynkę. Jak ktoś nie lubi - a nie lubi większość uczestników, to może chociaż postać i odpocząć przy przeszkodzie, tudzież wodzie. A o takich podbiegach jak na OCR mogą pomarzyć kolarze górscy, chociaż oni raczej nie muszą pokonywać górek wśród krzaków i zarośli. Tu nikt nie bawi się w karczowanie terenu. Pokrzywy, gałęzie, krzaki? Nieważne, wbiegasz i lecisz, jak dzik w żołędzie.

Pływanie - to spora część zabawy ekstremalnej. Jak pojawi się bajoro, rzeczka, morze, jeziorko, to możesz ukoić swoje nerwy i dać odpoczynek zmachanym nogom i spróbować płynąć. Tak, w butach i ubraniach. Nie - potem nigdzie tego nie suszysz i się nie przebierasz. Biegniesz mokry dalej. Czasami organizatorzy zapewnią kajaki, tudzież łódkę. Ale na pewno nie będzie to moment na relaks i spływik. To wiosłowanie, czasami w pełnym słońcu. I nikt się nie przejmuje choroba morską.

Skakanie - Skoki przez ścianki, na ścianki, z górek, pagórków, przez pokrzywy, ogień, belki. Bez tyczki, ewentualnie ze strachem w oczach. Są tez skoki z kilkumetrowych rusztowań na dmuchane flybagi i tu również nie liczy się twój lęk wysokości. Skok do kontenera z lodowatą wodą? Niby zakazują, ale są tacy śmiałkowie, którzy na adrenalinie robią to niczym Michael Phelps, który wskakuje i płynie po medal.

Dźwiganie - wszelakie. Bieganie z drewniana belką, workiem, oponą - najczęściej pod górę i w dół. Do tego dochodzi dźwiganie koleżanek i podsadzanie je pod ścianki - zazwyczaj z dopingiem pań lub zazdrością panów, którym nie udało się "dźwignąć" koleżanki.

Rzucanie - najczęściej mięsem wulgaryzmów i tekstami w stylu: "po co", "na co", "po jaką ... ja tu jestem, nigdy więcej" itp. Jest też rzucanie, a raczej przerzucanie koleżanek przez ścianki mniejsze i większe. To zaraz po dźwiganiu się dzieje.

Zjeżdżanie - to dyscyplina mocno upodlająca tylne części ciała. Warto pamiętać, że kość ogonowa boli co najmniej trzy miesiące. A obić ją sobie można na zabłoconych, śliskich górkach, pagórkach. Można pochwalić się ślizgiem na ogromnej zjeżdżalni przygotowanej przez organizatorów, po której wraz z nami leci woda, a gdzie my polecimy, to okazuje się na dole. Albo wypadamy z trasy, albo wpadamy do śmierdzącej wody.

Akrobacje wszelakie - wspinanie na linie w pionie i w poziomie, taniec z kawałkiem kostki betonowej po piachu, czołganie się pod zasiekami, różnego rodzaju tańce godowe i festiwal głupich min, by tylko być złapanym przez fotoreporterów.

Zapasy i inne sporty walki - biegi przeszkodowe "to nic innego, jak pokonywanie przede wszystkim samego siebie, a więc nawiązanie do cnót olimpijskich, które przyświecały inicjatorowi nowożytnych Igrzysk Olimpijskich baronowi Pierre de Coubertain" - te słowa Łukasza Grzelli z Biegu Tygrysa pokazują, że to ciągła walka. Już na starcie jesteś zwycięzcą, w trakcie wojownikiem, a po przeszczęśliwym człowiekiem. Walczysz do samego końca, ze swoimi słabościami, z przyrodą, z przeszkodami, wojownik z ciebie wszechstronny, mocno poturbowany, ale przeszczęśliwy.

Gry zespołowe - bez piłki, za to z mega wsparciem z ramienia innych uczestników. Tu zawsze jest fair play. Tu możesz być pewny, że nikt cię nie zostawi na trasie. Jak twoja noga ugrzęźnie w bagnie, to ktoś ci ją wyrwie, jak nie dasz rady wspiąć się na linę, to ktoś podniesie ci tyłek, a jak masz problem z opuszczeniem wysokiej ścianki, to masz to jak w banku, że ktoś Cię z niej zepchnie, by ktoś na dole złapał Cię w ramiona.

Widowisko - i to jakie. Mokre dziewczyny, umięśnieni faceci, a każdy zawodnik z osobna brudny i ubłocony. Czołganie, brodzenie, przeskakiwanie, bieganie i inne -anie w pięknych okolicznościach przyrody. Mało? Pokonywanie 3-metrowej ścianki, czołganie pod zasiekami, brodzenie w błocie, zjazdy na zjeżdżalniach, skoki do dołów. Zbliżenia na morderczą walkę, wypisaną na twarzach współczesnych herosów. Tak, to byłoby show, lepsze niż reality show.

Kto wie, może kiedyś zasiądziemy przed telewizorami i będziemy mogli oglądać te zmagania. Tymczasem mamy okazje pokibicować albo samemu wziąć udział w biegu ekstremalnym. Na własne oczy zobaczyć to błoto i być może poczuć ten pot na własnej skórze. Najbliższa okazja już w ten weekend w Warszawie podczas Runmegaeddonu, w którym weźmie udział prawie 4000 osób. Do pokonania dwie trasy Rekruta (6 km z przeszkodami) i Intro (3 km z przeszkodami). A dla tych, co mają szczęście i wakacjują na Mazurach, polecam wybrać się na poligon do Orzysza, gdzie odbywać się będzie Bieg Tygrysa, w którym do pokonania będzie około 200 przeszkód na 30 kilometrowym odcinku. Także show must go on i w Orzyszu na Biegu Tygrysa, gdzie do pokonania będzie między innymi 30 kilometrów i ponad 200 przeszkód. Show Must Go On.

Autor: Anna Szlendak / Źródło: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości

Synoptycy IMGW ostrzegają przed burzami. Najgroźniejsze zjawiska spodziewane są na Podkarpaciu - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Najwyższy stopień ostrzeżeń. IMGW ostrzega przed nawałnicami

Najwyższy stopień ostrzeżeń. IMGW ostrzega przed nawałnicami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W sobotę 13.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. W burzach mocno wieje i obficie pada. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wiatr rozpędza się do 70 km/h

Gdzie jest burza? Wiatr rozpędza się do 70 km/h

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą części kraju przelotne opady deszczu i burze, które mogą być gwałtowne. Nie zabraknie też miejsc, którym dopisze pogodna aura. W środę termometry pokażą miejscami aż 34 stopnie Celsjusza.

Pogoda na pięć dni: gwałtowne zjawiska i spiekota nie odpuszczą

Pogoda na pięć dni: gwałtowne zjawiska i spiekota nie odpuszczą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie pięciu województw w związku z prognozowanymi burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Służby ostrzegają, że może dochodzić do podtopień.

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w piątek i w nocy z piątku na sobotę przez Polskę. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr zrywał dachy z budynków, powalał drzewa. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

We Włoszech żar leje się z nieba. Władze odnotowały pierwsze tego lata zgony, których najbardziej prawdopodobną przyczyną był upał. W 11 miastach obowiązuje najwyższy, czerwony alert przed spiekotą. Media apelują do turystów o ostrożność podczas zwiedzania zabytków.

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bałkany od początku tygodnia mierzą się z kolejną tego lata falą gorąca. W całej Chorwacji obowiązują alerty najwyższego stopnia. W Bułgarii upały spowodowały duży wzrost zagrożenia pożarowego, według straży pożarnej codziennie wybucha co najmniej 10 kolejnych, przy granicy z Turcją spłonęło kilkanaście domów.

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Źródło:
PAP

Burzowa noc w Warszawie. Straż pożarna odnotowała ponad 170 interwencji w związku z pogodą - przekazał oficer prasowy miejskiej straży pożarnej. Jak mówił, na ulicy Popiełuszki na jadący samochód spadło drzewo. Strażacy wyciągnęli cztery osoby. - Dla nas ta noc jeszcze się nie skończyła - zaznaczył. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak wygląda Warszawa po burzach

Tak wygląda Warszawa po burzach

Źródło:
TVN24

Piątkowa nawałnica nad Łodzią spowodowała poważne zniszczenia i sparaliżowała ruch w mieście. Przelewająca się woda doprowadziła do zerwania mostu przy ul. Siewnej.

Zerwany most po nawałnicy

Zerwany most po nawałnicy

Źródło:
TVN24

Pogoda na dziś. W sobotę należy spodziewać się burz na przeważającym terenie Polski. Na termometrach zobaczymy od 23 do 33 stopni Celsjusza. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - sobota 13.07. Groźne zjawiska w większości kraju

Pogoda na dziś - sobota 13.07. Groźne zjawiska w większości kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W czasie rutynowej misji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX silnik drugiego stopnia uległ awarii - poinformował w piątek Reuters. To spowodowało, że Starlinki zostały umieszczone na niższej wysokości, niż planowano. Według agencji, to pierwsza usterka w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Źródło:
PAP, Reuters

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Lawina ziemna zepchnęła dwa autobusy do rzeki w Nepalu. Pojazdami poruszało się ponad 60 osób, spośród których większość wciąż uznawana jest za zaginione. Akcję ratunkową utrudnia padający bez przerwy deszcz.

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Źródło:
PAP, The Kathmandu Post

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times

Osuwisko zabiło co najmniej 23 osoby na indonezyjskiej wyspie Celebes. Doszło do niego w niedzielę po ulewnych opadach deszczu. W regionie trwa akcja poszukiwawcza - zaginionych pozostaje 35 osób.

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

Źródło:
Reuters, PAP

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła sukces pierwszego lotu rakiety Ariane 6. Nie obyło się bez problemów - w trakcie umieszczania satelitów na orbicie doszło do awarii jednego z systemów. Pojazd ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej i możliwość wynoszenia różnorodnych ładunków na orbitę.

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, PAP, space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

W Andach Peruwiańskich zostały znalezione zwłoki amerykańskiego alpinisty, który w 2002 roku zginął podczas próby wejścia na szczyt Huascaran na zachodzie Peru. Lawina zabiła wówczas wszystkich trzech uczestników wyprawy, ciała jednego z nich wciąż nie odnaleziono.

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Źródło:
PAP

Turysta z Hiszpanii zginął w niedzielę w Parku Narodowym Pilanesberg w RPA. Mężczyznę stratowały słonie. Stało się to po tym, jak zbyt blisko podszedł do stada zwierząt z młodymi - poinformowała we wtorek tamtejsza policja.

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Źródło:
PAP