Zobacz niezwykłe zdjęcia wykonane w dwóch kompleksach leśnych poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych. Oglądając fotografie można się przekonać, że las z perspektywy lotu ptaka urzeka swymi zróżnicowanymi barwami i fakturami.
Na zdjęciach wyraźnie widać pracę leśników, którzy od dziesięcioleci gospodarują tym terenem tak, by zachował wszystkie swoje funkcje - gospodarcze, turystyczne i te związane z ochroną przyrody. Oglądając zdjęcia warto zwrócić uwagę na różne gatunki drzew. Właśnie teraz, jesienią, można je łatwo rozróżnić po kolorach. Efekty prowadzonej z chirurgiczną precyzją gospodarki leśnej są widoczne w formie różnej struktury gatunkowej i wiekowej drzewostanów.
600 ha lasów dębowych
Dąbrowy włoszakowickie, które można podziwiać w leśnictwach Krzyżowiec i Papiernia, to zwarty kompleks blisko 600 ha lasów dębowych położonych w Nadleśnictwie Włoszakowice. Jest on częścią tzw. lasu włoszakowickiego, rozciągającego się na powierzchni blisko 6 tys. ha. To właśnie w tym miejscu, dzięki odpowiednim uwarunkowaniom siedliskowym i prawidłowo prowadzonej gospodarce leśnej bytuje największa w Wielkopolsce populacja jelonka rogacza.
Cenne dęby
Zdjęcia dąbrowy krotoszyńskiej zostały zrobione w obrębie Jasne Pole. To obszary będący częścią Natury 2000 „Uroczyska Płyty Krotoszyńskiej" o powierzchni ponad 34 tys. ha. Jego główny kompleks znajduje się na terenie dwóch nadleśnictw Krotoszyn i Taczanów. Dęby z tzw. Płyty Krotoszyńskiej przez wzgląd na specyficzne warunki siedliskowe są bardzo cenne.
Autor: agr/rp / Źródło: lasy.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: lasy.gov.pl