Nadciąga burza tropikalna Karen, a z nią strach przed powodziami

[object Object]
Prognozowana trasa przejścia burzy tropikalnej Sebastien (Ventusky.com)Ventusky.com
wideo 2/9

Portoryko przygotowuje się na uderzenie burzy tropikalnej Karen, która niesie ze sobą porywisty wiatr i ulewy. Miejscami może spaść 150 litrów deszczu na metr kwadratowy. Amerykańscy meteorolodzy ostrzegają przed powodziami i spływami błotnymi.

Burza tropikalna Karen znajduje się 260 kilometrów na zachód od Saint Vincent i Grenadyn - wyspiarskiego państwa na Morzu Karaibskim, położonym w archipelagu Małych Antyli. Towarzyszy jej porywisty wiatr wiejący z prędkością 65 kilometrów na godzinę. Żywioł porusza się wolno, z prędkością 15 km/h w kierunku północno-zachodnim. Jego trasa przebiega przez Portoryko i okolice Wysp Dziewiczych. Dotrze tam w najbliższy wtorek - podaje amerykańskie Centrum ds. Huraganów (National Hurricane Center).

Porywisty wiatr i deszcz

Burza niesie ze sobą porywisty wiatr i ulewne deszcze. Synoptycy prognozują opady od 100 do 150 litrów wody na metr kwadratowy na Portoryko, na pozostałych wyspach może spaść 25-75 l/mkw.

Meteorolodzy ostrzegają przed powodziami błyskawicznymi i spływami błotnymi. Żywioł uformował się w sobotę po południu na wschód od Małych Antyli.

Prognozowana trasa przejścia burzy tropikalnej Karen (NHC)
Prognozowana prędkość wiatru burzy tropikalnej Karen (NHC)
Porywy wiatru w burzy tropikalnej
Porywy wiatru w burzy tropikalnejVentusky.com

Autor: anw/rp / Źródło: NHC, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: NHC, NOAA

Pozostałe wiadomości