Najnowsze

Na Syberii padł rekord temperatury dla czerwca. "Wołanie ostrzegawcze"

Najnowsze


Od tygodni Syberia zmaga się z wysoką temperaturą. Jak pokazały najnowsze analizy, w czerwcu pobity został rekord średniej temperatury dla tego miesiąca. Naukowcy twierdzą, że jest to "wołanie ostrzegawcze", a komplikacje w postaci pożarów, topnienia lodu arktycznego i uwalniania ogromnych emisji dwutlenku węgla do atmosfery mogą mieć poważne konsekwencje dla klimatu.

Syberia jest jednym z najzimniejszych obszarów na Ziemi, ale obecnie zmaga się z rekordowo wysokimi temperaturami. Według danych Unii Europejskiej, które ukazały się we wtorek, średnia temperatura regionu w czerwcu 2020 roku pobiła rekord z czerwca 2019 roku. Przedstawiciele Copernicusa, unijnego programu obserwacji Ziemi, tę tendencję określili jako "wołanie ostrzegawcze".

Średnia temperatura na północnym kole podbiegunowym 28 czerwca 2020 roku (nsidc.org)nsidc.org

Robi się gorąco

Jak zaznaczyli naukowcy, średnia temperatura w regionie była ponad pięć stopni Celsjusza powyżej normy wieloletniej i ponad stopień wyższa niż podczas czerwców 2018 i 2019 roku, które były jak dotąd dwoma najcieplejszymi czerwcami w historii pomiarów.

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) stara się potwierdzić doniesienia o temperaturze wynoszącej ponad 37 st. C, która miała wystąpić na Syberii 20 czerwca. Jeśli jest to prawda, będzie to najwyższa temperatura zanotowana w okolicach północnego koła podbiegunowego.

- Niepokojące jest to, że Arktyka ociepla się szybciej niż reszta świata - powiedział Carlo Buontempo, dyrektor Służby Zmian Klimatu programu Copernicus.

Odchylenie od średniej temperatury powietrza arktycznego; dane od 1 do 28 czerwca 2020 (nsidc.org)nsidc.org
Średni miesięczny obszar Morza Arktycznego (nsidc.org/)nsidc.org

Ogień trawi Syberię

- W ciągu ostatnich kilku lat w ramach naszych działań monitorujących pożary zaobserwowaliśmy bardzo podobne wzorce aktywności pożarowej i anomalii wilgotności gleby w całym regionie - mówił specjalista z Copernicusa Mark Parrington.

Wyjątkowe upały odprowadziły wilgoć z ziemi, przez co rozległe lasy i tundra stały się dużo bardziej podatne na pożary, które rozprzestrzeniają się od połowy czerwca.

Rosyjska agencja ds. leśnictwa poinformowała, że do 6 lipca na Syberii doszło do 246 pożarów lasów, które zdewastowały 140 073 hektarów. Z powodu pożarów w siedmiu regionach konieczne było ogłoszenie stanu wyjątkowego.

Ponadto związana z pożarami emisja dwutlenku węgla z Syberii w zeszłym miesiącu była szacowana na 59 megaton. W ubiegłym roku w czerwcu wyemitowano o sześć megaton mniej.

Pożary na Syberii płonące 23 czerwca 2020 (earthobservatory.nasa.gov)earthobservatory.nasa.gov

Z powodu wyższej temperatury przyspieszyło arktyczne topnienie lodu, które prowadzi do zmniejszania się sezonowej pokrywy śnieżnej.

Obszar Morza Arktycznego w czerwcu 2020 (nsidc.org)nsidc.org

Autor: kw/map / Źródło: Reuters, CNN

Pozostałe wiadomości