"Na czele frontu widać duże opady śniegu". Wydano alarmy

[object Object]
W weekend zima uderzy z przytupemtvn24
wideo 2/2

Zima uderzy w południowo-wschodnią Polskę z przytupem. Do końca weekendu miejscami może spaść nawet do 45 centymetrów śniegu, jak wynika z analiz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Front atmosferyczny niosący ze sobą opady przejdzie w weekend przez Włochy i Półwysep Bałkański, a następnie uda się w kierunku Słowacji, południowo-wschodniej Polski, Białorusi. Dotrze też do Rosji.

- Na czele frontu widać duże opady śniegu - poinformował w piątek rano synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski.

Jak podaje amerykański serwis AccuWeather, początkowo może padać deszcz. Napływające z północy chłodne masy powietrza zamienią go w śnieżyce.

Zima uderzy "w dwóch turach" – nadejście pierwszej spodziewane jest już w piątek po południu. Sypać miałoby do soboty rano. Druga fala zaleje północno-wschodnią Europę w sobotę wieczorem. Istnieje jednak możliwość, że potencjalna przerwa w opadach nie będzie zauważalna.

Opady śniegu w weekend (ventusky.com)
Opady śniegu w weekend (ventusky.com)Ventusky.com

Prognoza dla Polski

Do końca weekendu kierowcy planujący podróże po południowo-wschodniej Polsce powinni rozważyć zmianę swoich planów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już w piątek rano wydał ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia dla południowych subregionów województw małopolskiego i województwa podkarpackiego.

Na południu Małopolski alert zacznie obowiązywać w piątek w południe i potrwa do 4 nad ranem w niedzielę. Prognozuje się wtedy wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. W pierwszej dobie spadnie 10-20 cm białego puchu. W sumie w całym okresie obowiązywania ostrzeżenia prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 30-45 cm.

W województwie podkarpackim alert będzie utrzymywany od godziny 20 w piątek do 6 rano w niedzielę. Natężenie opadów ma mieć charakter umiarkowany. Podczas pierwszej doby, tak jak w Małopolsce, spadnie od 10 do 20 cm śniegu, a w Bieszczadach i Beskidzie Niskim do 25 cm. W sumie pokrywa śnieżna ma przyrosnąć o 30-45 cm.

Ostrzeżenia meteorologiczne (IMGW)IMGW

IMGW przewiduje na sobotę dalsze opady śniegu.

Prognozowane ostrzeżenia IMGWIMGW

Jak podaje AccuWeather, w słowackich górach pokrywa śnieżna może przyrosnąć o 30 cm.

Możliwe zakłócenia komunikacyjne

AccuWeather ostrzega kierowców i osoby planujące w weekend podróże lotnicze. Przy tak intensywnych opadach śniegu mogą wystąpić zakłócenia komunikacyjne.

- Nie można wykluczyć czasowego zamykania dróg – zaznaczył główny meteorolog AccuWeather Eric Leister. Dodał również, że przy ewentualnym porywistym wietrze na obszarze objętym opadami śniegu mogą występować zamiecie i zawieje śnieżne.

Dokładna ścieżka wędrowania frontu będzie miała kluczowe znaczenie w określeniu wysokości opadów - niewielka różnica może występować na przykład między białoruskim Mińskiem a obszarami położonymi 160 kilometrów dalej.

W przyszłym tygodniu powtórka z rozrywki?

Na obszarze wykraczającym poza strefę najintensywniejszych opadów śniegu możliwe jest przechodzenie ich w deszcz ze śniegiem i deszcz. Według AccuWeather taka sytuacja może dotyczyć północnej Ukrainy oraz południa Białorusi.

W przyszłym tygodniu przez Europę wschodnią przejdzie fala zimnego powietrza. Jak prognozuje Accuweather, w połowie tygodnia śnieg może ponownie dać się we znaki.

Autor: ao/map / Źródło: accuweather.com

Źródło zdjęcia głównego: ventusky.com, Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sobota upływa w części kraju pod znakiem burz. Zjawiskom towarzyszą obfite opady deszczu i porywisty wiatr. W Małopolsce sypnęło też gradem. Nagranie spadających z nieba lodowych kul otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Grad w Małopolsce. "W kilka sekund zerwała się nawałnica"

Grad w Małopolsce. "W kilka sekund zerwała się nawałnica"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Alert RCB. SMS-owe ostrzeżenie przed burzami zostało wysłane w sobotę 1.06 do osób przebywających na terenie jedenastu województw. Eksperci ostrzegli, że zagrożenie stanowić będą intensywne opady deszczu i silny wiatr.

Alert RCB w 11 województwach. "W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB w 11 województwach. "W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 1.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Miejscami silnie wieje i intensywnie pada. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Morska mgła adwekcyjna pojawiła się w Ustce (woj. pomorskie) w godzinach porannych. Zjawisko to może być niebezpieczne, ponieważ ogranicza widzialność. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Jakby rozlało się mleko. Mgła morska w Ustce

Jakby rozlało się mleko. Mgła morska w Ustce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Międzynarodowy zespół badaczy, przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, odkrył galaktykę, która powstała niecałe 300 milionów lat po Wielkim Wybuchu. To, co zaskoczyło astronomów najbardziej, to jej wyjątkowa jasność.

Galaktyka bliska początków wszechświata. Nie rozumieją, dlaczego tak wygląda

Galaktyka bliska początków wszechświata. Nie rozumieją, dlaczego tak wygląda

Źródło:
PAP, webbtelescope.org, NASA

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Gwałtowne zjawiska mogą pojawić się w niemal całym kraju. Wyładowaniom towarzyszyć mają obfite opady deszczu i silny wiatr.

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami pierwszego i drugiego stopnia. Uważajmy

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami pierwszego i drugiego stopnia. Uważajmy

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda w Europie kształtowana jest przez niż i odchodzące od niego fronty atmosferyczne. Jeden z nich przyniesie dzisiaj do Polski przelotne opady deszczu oraz burze. Tomasz Wasilewski mówił też we "Wstajesz i weekend" o czerwcowych rekordach.

Niż zagarnia do nas gorące powietrze. "Tworzyć się będą burzowe chmury"

Niż zagarnia do nas gorące powietrze. "Tworzyć się będą burzowe chmury"

Źródło:
TVN24

Pogoda na dziś. W sobotę 1.06 burze mogą pojawić się w całym kraju. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. Termometry pokażą maksymalnie 26 stopni.

Pogoda na dziś - sobota, 1.06. Kolejny dzień z burzami

Pogoda na dziś - sobota, 1.06. Kolejny dzień z burzami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na sobotę zaplanowany jest start pierwszego załogowego statku Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - podała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Lot statku, wyprodukowanego przez koncern Boeing, został odwołany w maju z powodu usterki w rakiecie nośnej.

To już dziś. Start pierwszego załogowego statku Starliner

To już dziś. Start pierwszego załogowego statku Starliner

Źródło:
PAP, NASA

Najbliższe dni nie przyniosą nam odpoczynku od gwałtownej aury. W wielu regionach kraju pojawią się burze, którym towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silne porywy wiatru. Temperatura sięgnie miejscami 26 stopni Celsjusza w cieniu.

Pogoda na weekend: aura nadal będzie dynamiczna

Pogoda na weekend: aura nadal będzie dynamiczna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Piątek w części kraju upływał pod znakiem burz. Szczególnie mocno padało na terenie powiatu nyskiego (woj. opolskie). Na terenie gminy Głuchołazy w wyniku ulew zalane zostały posesje.

Zalało remontowaną ulicę oraz piwnicę szpitala. Ulewy w Głuchołazach

Zalało remontowaną ulicę oraz piwnicę szpitala. Ulewy w Głuchołazach

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Głuchołazy998

Intensywne opady deszczu nawiedziły chorwacką wyspę Krk na Morzu Adriatyckim. Zalane zostały tam domy, samochody i piwnice. Ulice zmieniły się w rwące potoki. Strażacy mieli pełne ręce roboty.

Ulice pod wodą, samochody zalane aż po okna. Ulewy nawiedziły chorwacką wyspę

Ulice pod wodą, samochody zalane aż po okna. Ulewy nawiedziły chorwacką wyspę

Źródło:
ENEX

"Morskie Stonehenge", wybudowane na angielskim wybrzeżu, było prawdopodobnie miejscem odprawiania rytuałów mających wpłynąć na pogodę. Szkoccy badacze określili, że monument powstał w okresie surowych zim i późnych wiosen, a jego forma wskazywała na chęć symbolicznego przedłużenia lata. Leżący tuż obok drugi obiekt był natomiast świadkiem licznych krwawych scen.

Krwawe rytuały, które miały przedłużyć lato. Co się działo w "Morskim Stonehenge"

Krwawe rytuały, które miały przedłużyć lato. Co się działo w "Morskim Stonehenge"

Źródło:
University of Aberdeen

Co najmniej 15 osób zmarło we wschodnich Indiach w wyniku fali upałów, która od zeszłego tygodnia utrzymuje się nad krajem. W wielu miejscach termometry pokazywały niemal 50 stopni Celsjusza. Ofiary śmiertelne gorąca notowano także w innych regionach.

Niemal 50 stopni Celsjusza. Gorąco zabiło co najmniej 15 osób

Niemal 50 stopni Celsjusza. Gorąco zabiło co najmniej 15 osób

Źródło:
PAP, Reuters, Times of India

W czwartek nad Polską przechodziły silne burze z gradem. Prawie w całym kraju odnotowano intensywne opady deszczu i wichury, które doprowadziły do licznych wypadków. Strażacy z całej Polski interweniowali ponad 300 razy. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Ponad 300 interwencji po burzach. Połamane drzewa, wypadki na jeziorach i drogach

Ponad 300 interwencji po burzach. Połamane drzewa, wypadki na jeziorach i drogach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl, TVN24

Do bliskiego spotkania z rysiem doszło w środę w województwie zachodniopomorskim. Jak opowiadała Reporterka 24, przez przypadek natrafiła na zwierzę, gdy to odpoczywało po udanym polowaniu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Oko w oko z rysiem. "Poczułam, że coś na mnie patrzy"

Oko w oko z rysiem. "Poczułam, że coś na mnie patrzy"

Źródło:
Kontakt 24, NFOŚiGW

41,2 stopni Celsjusza - taką wartość pokazały w czwartek termometry w południowej Hiszpanii. Jak podała agencja meteorologiczna AEMET, to dopiero szósty w historii przypadek przekroczenia granicy 40 stopni w maju. Gorąca aura nawiedziła także stolicę kraju, Madryt.

Końcówka maja i ponad 40 stopni na termometrach. "Upał jest nie do zniesienia"

Końcówka maja i ponad 40 stopni na termometrach. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters, AEMET, La Razon, LGN Medios

Morska mgła pojawiła się w Karwii (Pomorskie) w godzinach popołudniowych. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek tłumaczyła, że zjawisko to powstaje w bardzo specyficznych warunkach. Może ono być również bardzo niebezpieczne.

Biało nad Bałtykiem. To zjawisko może być groźne

Biało nad Bałtykiem. To zjawisko może być groźne

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Trudna aura panowała w czwartek na mazurskich jeziorach. Siła wiatru sięgała 7 w skali Beauforta, co utrudniało sterowanie jachtami nawet doświadczonym żeglarzom i stwarzało spore niebezpieczeństwo. W okolicach Mostu Sztynorckiego doszło do tragicznego wypadku.

Silny wiatr na Mazurach. Seria groźnych wypadków, nie żyje żeglarz

Silny wiatr na Mazurach. Seria groźnych wypadków, nie żyje żeglarz

Źródło:
PAP

Na lotnisku Dallas-Fort Worth w Teksasie doszło we wtorek do groźnego zdarzenia. Podczas burzy silny wiatr przesunął samolot pasażerski, stojący na płycie lotniska. Jedno ze skrzydeł prawie uderzyło w rozwinięty rękaw dla pasażerów. Widać to na nagraniu.

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Źródło:
Reuters, poweroutage.us

Kleszcz afrykański pojawił się w Europie, w tym między innymi w Niemczech i na Słowacji. Trwają poszukiwania tego groźnego pajęczaka w Polsce. Z badań wynika, że 60 procent naszego kraju ma warunki odpowiednie dla życia kleszcza Hyalomma. - Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było - stwierdziła profesor Anna Bajer z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Po napiciu stają się wręcz monstrualne. Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było"

"Po napiciu stają się wręcz monstrualne. Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było"

Źródło:
PAP

Wyraźny, jasny punkt był widoczny w nocy z wtorku na środę na polskim niebie. Jak się okazuje, był on powiązany z początkiem bardzo ważnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Źródło:
O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

W Indiach i Bangladeszu rośnie liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Remal, który w niedzielę uderzył w oba te kraje. Zniszczone są dziesiątki tysięcy domów. Straty w sektorze rybołówstwa w Bangladeszu sięgają blisko 15 miliardów dolarów - podały lokalne media.

Wzrosła liczba zabitych po przejściu cyklonu. "Jeden z najdłuższych w historii kraju"

Wzrosła liczba zabitych po przejściu cyklonu. "Jeden z najdłuższych w historii kraju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy korzystają ze sztucznej inteligencji w poszukiwaniu rodzaju żeńskiego dla sagowca Encephalartos woodii (E. woodii) w lasach Republiki Południowej Afryki. Choć to gatunek istniejący jeszcze przed dinozaurami, na całym świecie odkryto tylko jeden męski okaz, a obecnie znane egzemplarze są jego klonami.

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Źródło:
PAP, BBC, University of Southampton

We wtorek na zachodzie kraju przechodziły burze. Towarzyszyły im nie tylko silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i gradobicia. W okolicach miejscowości Smolec na Dolnym Śląsku pojawił się zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Zorze polarne mogą powrócić w czerwcu na nasze niebo. Aktywny region słoneczny AR3664, odpowiedzialny za silną burzę magnetyczną z początku maja, już wkrótce znów zwróci się w stronę Ziemi. Co istotne, w obserwacjach pomoże nam także Księżyc.

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Źródło:
Live Science, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Z raportu opublikowanego we wtorek przez Komisję Europejską wynika, że tylko 55 procent kąpielisk w Polsce jest bardzo dobrej jakości. To najgorszy wynik w Unii Europejskiej.

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Źródło:
PAP

Strażacy walczą z szybko rozprzestrzeniającym się pożarem lasu w okolicach miasta Kearny w południowej Arizonie. Zniszczone zostały dwa budynki, część mieszkańców ewakuowano.

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Źródło:
Reuters, abc15.com, tvnmeteo.pl

Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Głównym celem misji jest badanie wpływu chmur i aerozoli na ochładzanie oraz ogrzewanie ziemskiej atmosfery, co ma pozwolić na lepsze zrozumienie zmian klimatu na Ziemi.

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

Źródło:
PAP

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl