Muzeum z Tyrannosaurusem rexem ma kolejny okaz. Nieznany dotąd gatunek nodozaura


Meksykańscy paleontolodzy dokonali przełomowego odkrycia. Odnaleźli nieznany dotąd gatunek dinozaura. Acantholipan gonzalezi zamieszkiwał północno-zachodnie tereny Meksyku kilkadziesiąt milionów lat temu.

Odkrycia dokonali naukowcy z Muzeum Pustynnego w Saltillo. Acantholipan gonzalezi, odkryty gatunek dinozaura, zamieszkiwał północno-zachodnie wybrzeże stanu Coahuila 85 milionów lat temu.

Nowy gatunek nodozaura

Acantholipan gonzalezi został znaleziony w regionie Ocampo. Po ośmiu latach badań jego skamielin udało się dowieść, że to nieznany dotąd gatunek nodozaura. Badania dotyczyły młodego osobnika. Mierzył on około 3,5 metra wzrostu i ważył ponad pół tony.

Jego nazwa pochodzi od dwóch słów. "Akantos" w języku greckim oznacza "kręgosłup". "Lipan" zaś to plemię Apaczów, które zamieszkiwało region, w którym znaleziono szczątki tego dinozaura. Od swoich najbliższych krewnych, nodozaurów i niobrarazaurów, acantholipan różni się kością łokciową.

Kolejne odkrycia

Paleontolodzy odnaleźli też inne, unikatowe skamieniałości, należące do peterozaura i albertozaura. Liczą na to, że odnajdą więcej gatunków dinozaurów, które żyły kiedyś w stanie Coahuila.

Replika acantholipana gonzalezi będzie prezentowana w Muzeum Pustynnym. Znaleźć w nim można też inne, ciekawe okazy dinozaurów odkrytych w Ameryce Łacińskiej. Pośród nich jest między innymi Tyrannozaurus rex.

Autor: dd / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości