Co czyni miasto przyjazne rowerzystom? Odpowiedzi na to pytanie udzielił gość najnowszego odcinka programu "Dwa koła", pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej, Łukasz Puchalski.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Ogromna rzesza rowerzystów to norma w wielu miastach. Dla większości coraz istotniejszym elementem jest nie rower na jakim jeżdżą, ale komfort w poruszaniu się po mieście. Nie wystarczy, aby droga po której jedziemy była względnie dobra i pozbawiona dziur. Ważne jest również to, czy trasa jest bezpieczna i oznakowana.
Aby żyło (i jeździło) się lepiej
- Funkcja pełnomocnika powstała po to, aby rowerzystom jeździło się lepiej, bardziej komfortowo i żeby ta infrastruktura, która powstaje, powstawała szybciej i żeby miała sens - wyjaśniał w programie "Dwa koła" pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej, Łukasz Puchalski.
300 km w kawałkach
- Gdy zaczynałem pełnić funkcję pełnomocnika w 2012 roku mieliśmy ponad 300 km infrastruktury rowerowej - przyznał w programie Puchalski. Ale, jak zwrócił uwagę, owa "infrastruktura była w 300 kawałkach". - Średnia długość drogi rowerowej wynosiła około kilometra - podkreślił.
Wsparcie unijne
Obecnie w planach, dzięki wsparciu unijnych środków finansowych, jest stworzenie pełnej i komfortowej infrastruktury rowerowej do 2020 roku.
- Tak, aby rowerzysta z każdej dzielnicy mógł dojechać do centrum miasta, przejechać przez to centrum w relacji północ-południe, wschód-zachód, w co najmniej kilku korytarzach - podkreślił pełnomocnik.
Proste i skuteczne
Obecnie największymi wyzwaniami dla rowerzystów miejskich są mosty i ruchliwe ulice, nad którymi biegną kładki przystosowane da pieszych, ale nie dla miłośników ekologicznych dwóch kółek.
Rozwiązaniem najlepszym i najprostszym byłaby w wielu przypadkach dobudowa pasów dla rowerzystów lub podwieszanych mostków. Wówczas mogliby, niezależnie od natężenia ruchu, przemieszczać się, nie obawiając się kolizji z autem.
Autor: stella/mk / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo Active