Sobotni poranek zdominowały gęste mgły. W drugiej części nocy i nad ranem ograniczały widzialność nawet do 50 metrów. Zdjęcia zamglonej Polski dostaliśmy od Reporterów 24.
Gęste mgły pojawiły się już w pierwszej części nocy ze względu na spadającą temperaturę, zanik wiatru i dużą wilgotność powietrza, po ostatnich mokrych dniach.
Pierwsze zdjęcia dokumentujące zjawisko dostaliśmy już po godzinie 23.00 od Reportera 24 agatom:
Z każdą godziną mgły gęstniały. Nad ranem ograniczały widzialność do 50 metrów. Tak było m.in. na Lubelszczyźnie. Przykryta gęstymi mgłami była głównie Polska wschodnia, centralna i południowa. W Rzeszowie pole widzenia ograniczone było do 500 metrów, w Warszawie do 400 m, w Krakowie do 200 m, a Katowicach do 200-1000 m.
Odwołane i opóźnione loty
Właśnie z Katowic nie odleciały dwa samoloty: do Warszawy i Frankfurtu. Z powodu późnowieczornych mgieł samoloty mające rano polecieć do tych miast nie mogły tam wylądować. Dodatkowo mgły, które w piątek wieczorem i przez noc utrzymywały się w rejonie Pyrzowic, zaczęły podnosić się wczesnym rankiem. Umożliwiło to start z Katowic - z niewielkimi opóźnieniami - porannych lotów linii Wizzair do Londynu Luton i Dortmundu oraz jednego z czarterów.
Mgła pojawiła się też nad lotniskiem im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Do Poznania, gdzie mgieł nie było, skierowano samolot lecący z Agadiru, który miał lądować w stolicy o 4:50. Trzy poranne przyloty z Gdańska, Hurghady i Bydgoszczy były opóźnione, ale z Wilna samolot wylądował.
Z kolei w Krakowie wczoraj późnym wieczorem nie wylądowały dwa samoloty z Monachium i Warszawy. Skierowano je na lotnisko im. Fryderyka Chopina, dlatego trzeba było odwołać ich starty z krakowskiego lotniska w sobotę rano.
Wiatr rozproszył mgły
Z każdą godzina mgły powoli rozpraszały się na skutek coraz silniej wiejącego wiatru. Nasi synoptycy przewidują, że żywioł ma dziś osiągnąć maksymalne porywy rzędu 50-60 km/h. Przy takiej prędkości utrzymanie się mgieł jest niemożliwe.
Obecnie mgły podnoszą się i tworzą chmury stratus oraz zmieniają w zamglenia. Widzialność już nigdzie nie powinna wynosić mniej niż 1000 m.
Autor: mm/mj / Źródło: Kontakt Meteo, TVN Meteo, PAP