Mgły zamieszały w całej Polsce

Poranne mgły w Warszawie

Sobotni poranek zdominowały gęste mgły. W drugiej części nocy i nad ranem ograniczały widzialność nawet do 50 metrów. Zdjęcia zamglonej Polski dostaliśmy od Reporterów 24.

Gęste mgły pojawiły się już w pierwszej części nocy ze względu na spadającą temperaturę, zanik wiatru i dużą wilgotność powietrza, po ostatnich mokrych dniach.

Pierwsze zdjęcia dokumentujące zjawisko dostaliśmy już po godzinie 23.00 od Reportera 24 agatom:

Z każdą godziną mgły gęstniały. Nad ranem ograniczały widzialność do 50 metrów. Tak było m.in. na Lubelszczyźnie. Przykryta gęstymi mgłami była głównie Polska wschodnia, centralna i południowa. W Rzeszowie pole widzenia ograniczone było do 500 metrów, w Warszawie do 400 m, w Krakowie do 200 m, a Katowicach do 200-1000 m.

Odwołane i opóźnione loty

Właśnie z Katowic nie odleciały dwa samoloty: do Warszawy i Frankfurtu. Z powodu późnowieczornych mgieł samoloty mające rano polecieć do tych miast nie mogły tam wylądować. Dodatkowo mgły, które w piątek wieczorem i przez noc utrzymywały się w rejonie Pyrzowic, zaczęły podnosić się wczesnym rankiem. Umożliwiło to start z Katowic - z niewielkimi opóźnieniami - porannych lotów linii Wizzair do Londynu Luton i Dortmundu oraz jednego z czarterów.

Mgła pojawiła się też nad lotniskiem im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Do Poznania, gdzie mgieł nie było, skierowano samolot lecący z Agadiru, który miał lądować w stolicy o 4:50. Trzy poranne przyloty z Gdańska, Hurghady i Bydgoszczy były opóźnione, ale z Wilna samolot wylądował.

Z kolei w Krakowie wczoraj późnym wieczorem nie wylądowały dwa samoloty z Monachium i Warszawy. Skierowano je na lotnisko im. Fryderyka Chopina, dlatego trzeba było odwołać ich starty z krakowskiego lotniska w sobotę rano.

Wiatr rozproszył mgły

Z każdą godzina mgły powoli rozpraszały się na skutek coraz silniej wiejącego wiatru. Nasi synoptycy przewidują, że żywioł ma dziś osiągnąć maksymalne porywy rzędu 50-60 km/h. Przy takiej prędkości utrzymanie się mgieł jest niemożliwe.

Obecnie mgły podnoszą się i tworzą chmury stratus oraz zmieniają w zamglenia. Widzialność już nigdzie nie powinna wynosić mniej niż 1000 m.

Autor: mm/mj / Źródło: Kontakt Meteo, TVN Meteo, PAP

Pozostałe wiadomości

Czwartek to kolejny z rzędu upalny dzień. W części kraju obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Temperatura będzie tam osiągać powyżej 30 stopni Celsjusza.

Temperatura niebezpieczna dla zdrowia i życia. Ostrzeżenia IMGW

Temperatura niebezpieczna dla zdrowia i życia. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Właściciele biblioteki w hrabstwie Suffolk w Stanach Zjednoczonych liczą straty wywołane powodzią. Według wstępnych szacunków woda, która w błyskawicznym tempie zalała budynek, spowodowała straty wynoszące około 10 milionów dolarów.

Woda zdewastowała bibliotekę. Wypełniła ją niczym wannę

Woda zdewastowała bibliotekę. Wypełniła ją niczym wannę

Źródło:
Reuters, Greter Port Jeff

Pogoda na dziś. Czwartek 5.09 przyniesie pełnię słońca w całym kraju. Termometry w cieniu pokażą nawet 31 stopni Celsjusza. Aura przeważnie negatywnie wpłynie na samopoczucie.

Pogoda na dziś - czwartek, 5.09. Gorący dzień pełen słońca, ale z niekorzystnym biometem

Pogoda na dziś - czwartek, 5.09. Gorący dzień pełen słońca, ale z niekorzystnym biometem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwie grupy obrońców zwierząt twierdzą, że Hvaldimir, samiec białuchy arktycznej, którego podejrzewano w przeszłości o wykonywanie zadań szpiegowskich na rzecz Rosji, został zastrzelony. Zgłosiły sprawę norweskiej policji.

Podejrzewali, że to rosyjski szpieg. Słynny waleń "miał na ciele liczne rany od kul"

Podejrzewali, że to rosyjski szpieg. Słynny waleń "miał na ciele liczne rany od kul"

Źródło:
PAP

Kolejne dni przyniosą kontynuację słonecznej, gorącej i letniej aury. Trochę inaczej zapowiada się weekend - sobota i niedziela przyniosą więcej chmur, a miejscami można spodziewać się niewielkich opadów deszczu.

Gdzie będzie najgoręcej? Czy spadnie deszcz? Sprawdź szczegóły prognozy na 5 dni

Gdzie będzie najgoręcej? Czy spadnie deszcz? Sprawdź szczegóły prognozy na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W kalifornijskim mieście Rancho Palos Verdes ogłoszono stan wyjątkowy. W ostatnim czasie nasiliło się tam zjawisko osuwisk ziemi, które zagrażają domom. Władze zaleciły mieszkańcom ewakuację. W okolicy wyłączany jest prąd, aby zapobiec powstawaniu pożarów.

Osuwiska zagrażają kalifornijskiemu miastu. Wprowadzono stan wyjątkowy

Osuwiska zagrażają kalifornijskiemu miastu. Wprowadzono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, Los Angeles Times

We wtorek hiszpańską Majorkę nawiedziły gwałtowne burze. W rejonie pasma górskiego Serra de Tramuntana znaleziono ciało Brytyjki porwanej przez wezbraną wodę, trwają poszukiwania mężczyzny tej samej narodowości. Gwardia Cywilna uratowała też 10 osób uwięzionych na zalanych przez powódź terenach.

Woda porwała dwójkę turystów w górach. Znaleziono ciało

Woda porwała dwójkę turystów w górach. Znaleziono ciało

Źródło:
ABC, EFE, BBC, El Pais

Pewien słowacki muzyk, zajmujący się hobbystycznie renowacją instrumentów, dokonał nietypowego znaleziska. Mężczyzna w jednym z bębnów odkrył sporych rozmiarów gniazdo szerszeni.

Znalazł gniazdo szerszeni w starym bębnie

Znalazł gniazdo szerszeni w starym bębnie

Źródło:
tvnoviny.sk, tvnmeteo.pl

Gwałtowna pogoda staje się coraz większym wyzwaniem dla służb kryzysowych Unii Europejskiej. W tym roku siły Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności w związku z ekstremalną aurą pomagały już 31 razy. Największym zagrożeniem są napędzane przez zmiany klimatyczne pożary.

Ekstremalna aura. Unijny Mechanizm Ochrony Ludności uruchamiano ponad 30 razy

Ekstremalna aura. Unijny Mechanizm Ochrony Ludności uruchamiano ponad 30 razy

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Niedawno odkryta asteroida weszła dziś w atmosferę Ziemi nad Filipinami. Kosmiczna skała o nazwie CAQTDL2, zwana też 2024 RW1, pozostawiła po sobie wyraźny, jasny ślad, który rozświetlił niebo.

Asteroida weszła w atmosferę Ziemi nad Filipinami

Asteroida weszła w atmosferę Ziemi nad Filipinami

Aktualizacja:
Źródło:
International Meteor Organization, PAGASA, space.com

Jedna z głównych ulic San Antonio w Teksasie zamieniła się w rwącą rzekę po tym, jak we wtorek miasto nawiedziły silne opady deszczu. Powódź zaskoczyła kierowców, którzy zostali uwięzieni w swoich samochodach, czekając na ratunek ze strony służb. Dramatyczna sytuacja została uchwycona na nagraniu z wnętrza samochodu.

Utknął w samochodzie, gdy poziom wody niebezpiecznie się podnosił. Nagranie

Utknął w samochodzie, gdy poziom wody niebezpiecznie się podnosił. Nagranie

Źródło:
CNN, KSAT 12

Pająk Nosferatu jest już widywany na niemal całym terenie Niemiec - wynika z danych Niemieckiego Związku Ochrony Przyrody. Pajęczak, który naturalnie powinien występować tylko w basenie Morza Śródziemnego, w wyniku zmian klimatu i turystyki zadomowił się u naszych zachodnich sąsiadów.

Pająk Nosferatu zadomowił się nieopodal Polski

Pająk Nosferatu zadomowił się nieopodal Polski

Źródło:
dw.com, tvnmeteo.pl, NABU

Fragment łuku Konstantyna Wielkiego w Rzymie oberwał się po uderzeniu pioruna. Do zdarzenia doszło podczas potężnej burzy, która przeszła nad Wiecznym Miastem we wtorek. W ciągu niecałej godziny w centrum spadło 60 litrów deszczu na metr kwadratowy.

"Bomba wodna" wybuchła nad Rzymem. Piorun uszkodził zabytek

"Bomba wodna" wybuchła nad Rzymem. Piorun uszkodził zabytek

Źródło:
Reuters, ANSA

Władze Mediny De Rioseco w prowincji Valladolid w Hiszpanii rozważają wprowadzenie stanu klęski żywiołowej po gwałtownej nawałnicy, która nawiedziła miasto kilka dni temu. W trakcie burzy w ciągu zaledwie 10 minut spadły 33 litry wody na metr kwadratowy.

"Niebo było czyste i nagle zrobiło się kompletnie ciemno"

"Niebo było czyste i nagle zrobiło się kompletnie ciemno"

Źródło:
ENEX, RTVE, Diario de Valladolid, El Dia de Valladolid

Co najmniej 71 osób zginęło w wyniku powodzi, które od kilkunastu dni sieją spustoszenie w Bangladeszu. Według zagranicznych mediów miliony osób nadal znajdują się na terenach zalewowych. W kraju pogłębia się katastrofa humanitarna, a lokalne władze obawiają się wzrostu zachorowań na choroby zakaźne.

Setki tysięcy osób uwięzionych przez powódź. Wzrosło ryzyko wybuchu epidemii

Setki tysięcy osób uwięzionych przez powódź. Wzrosło ryzyko wybuchu epidemii

Źródło:
PAP, Reuters

Naukowcom udało się zabezpieczyć meteoryt pochodzący ze spalenia się kosmicznej skały nad Republiką Południowej Afryki. Do zdarzenia doszło pod koniec sierpnia, kiedy to niebo nad krajem rozświetlił wyraźny błysk. Skała mogłaby nigdy nie trafić w ręce badaczy, gdyby nie pewna spostrzegawcza dziewczynka.

Dziewięciolatka znalazła rzadki meteoryt podczas zabawy

Dziewięciolatka znalazła rzadki meteoryt podczas zabawy

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Szarytka morska została zaobserwowana na portugalskich plażach. To nietypowy gość na tych szerokościach geograficznych - gatunek preferuje wody Morza Bałtyckiego i północnego Atlantyku. Szarytka wzbudziła spore zainteresowanie mediów i plażowiczów.

Foka na wakacjach. Zamiast Bałtyku wybrała Portugalię

Foka na wakacjach. Zamiast Bałtyku wybrała Portugalię

Źródło:
PAP, ICNF, Noticias ao Minuto

W Belgradzie rzeka Sawa pokryła się grubą warstwą alg. Jak twierdzą serbscy naukowcy, tak duży zakwit jest wynikiem wysokiej temperatury, która utrzymuje się w mieście przez większość lata. Zagrożone są nie tylko miejskie wody, ale także parki i ogrody.

Od suszy popękały drzewa, a rzeka zmieniła się w zielony dywan

Od suszy popękały drzewa, a rzeka zmieniła się w zielony dywan

Źródło:
Reuters

Astronauci, którzy kilka miesięcy temu utknęli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po awarii statku kosmicznego Starliner, usłyszeli zastanawiające dźwięki dochodzące z kapsuły. NASA wyjaśniła, skąd pochodzą.

"Dziwny dźwięk" ze statku kosmicznego. NASA wyjaśnia, skąd się wziął

"Dziwny dźwięk" ze statku kosmicznego. NASA wyjaśnia, skąd się wziął

Źródło:
space.com, arstechnica.com, tvnmeteo.pl

Dwadzieścia prawdopodobnie nieznanych dotąd podmorskich gatunków żyjących w archipelagu oceanicznych gór udało się odkryć naukowcom z Instytutu Oceanicznego Schmidta. W trakcie badań morskiego dna w okolicach Grzbietu Nazca, na Oceanie Spokojnym, udało się również zmapować wysoką na ponad trzy kilometry morską górę.

Nieznany podwodny świat u stóp podwodnej góry wyższej od Olimpu

Nieznany podwodny świat u stóp podwodnej góry wyższej od Olimpu

Źródło:
CNN, Schmidt Ocean Institute, tvnmeteo.pl

Burze z gradem przeszły przez południowo-wschodnią Australię w niedzielę i poniedziałek. Jedna osoba zginęła, gdy na jej domek letniskowy przewróciło się drzewo. Do niebezpiecznej sytuacji doszło także w Melbourne, gdzie kamera bezpieczeństwa zamontowana przed domem zarejestrowała moment uderzenia pioruna w stojące przy domu drzewo.

Po uderzeniu pioruna drzewo ledwo minęło dom. Nagranie

Po uderzeniu pioruna drzewo ledwo minęło dom. Nagranie

Źródło:
Reuters, ABC News

Po ponad tygodniu od wysłania w kosmos największego i najnowocześniejszego polskiego satelity, pojawiły się "istotne problemy" związane z łącznością z urządzeniem. Firma Creotech poinformowała w ostatnim komunikacie, że misja jest "w trudnej sytuacji", jednak nie jest utracona.

Polska misja kosmiczna "w trudnej sytuacji"

Polska misja kosmiczna "w trudnej sytuacji"

Źródło:
PAP

Tajemnicza dziura w niebie pojawiła się nad Białymstokiem w niedzielę w godzinach porannych. Zdjęcie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Dziura w niebie. Rzadkie zjawisko nad Białymstokiem

Dziura w niebie. Rzadkie zjawisko nad Białymstokiem

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Od kilkunastu dni strażacy w Ekwadorze walczą z falą pożarów w tym kraju. Najtrudniejsza sytuacja jest w kantonie Quilanga, gdzie wciąż nieopanowany ogień strawił około pięciu tysięcy hektarów lasów i upraw. W walkę z niszczycielskim żywiołem zaangażowały się służby z sąsiednich państw.

Walczą z największym pożarem od lat. Proszą o pomoc inne państwa

Walczą z największym pożarem od lat. Proszą o pomoc inne państwa

Źródło:
PAP, Reuters

W znacznej części Chin miniony sierpień okazał się najgorętszy od początku prowadzenia pomiarów. Skwar dotykał zarówno obszarów wiejskich, jak i ogromnych ośrodków miejskich. Lato było wyjątkowo upalne także w Japonii.

Padał rekord za rekordem, metropolie smażyły się w skwarze

Padał rekord za rekordem, metropolie smażyły się w skwarze

Źródło:
PAP, AFP