Jakie są konsekwencje otyłości? Poważne. - Nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego. Choroby poważne, które mogą kończyć się zawałem czy udarem, które pogarszają sprawność pacjenta - wymieniała dr Ewa Podkaminer w programie "Pożegnanie z wagą" TVN Meteo Active. To nie wszystko - otyłym grozi ponadto prędkie zużycie się stawów, miażdżyca i stany przedcukrzycowe oraz cukrzyca.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!
Otyłość, z łac. obesitas to nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne organizmu. Gdy tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20 proc. całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25 proc. u kobiet, taką osobę uważa się za otyłą. Otyłość może prowadzić do niekorzystnych dla zdrowia skutków.
Jakie dokładnie są konsekwencje otyłości? Bardzo poważne. - Nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby poważne, które mogą kończyć się zawałem czy udarem, które pogarszają sprawność pacjenta - wymieniała dr Ewa Podkaminer w programie "Pożegnanie z wagą".
Cukrzyca i zużycie stawów
- Druga grupa chorób to choroby związane z podwyższonym stężeniem glukozy, czyli cukru, we krwi - wymieniała dr Podkaminer. Mogą to być stany przedcukrzycowe lub nawet cukrzyca. - Trzecia grupa chorób to te związane ze zwiększonym obciążeniem układu kostno-stawowego, czyli krótko mówiąc, przyspieszone zużywanie się stawów - zaznaczyła dr Podkaminer.
Podstępne niedokrwienie
Niestety, to nie wszystko. U osób otyłych lekarze często stwierdzają znacznie podwyższony poziom cholesterolu. - To przyspiesza rozwój miażdżycy - podkreśliła Podkaminer.
Jak to działa? Najpierw blaszki miażdżycowe osadzają się w naczyniach krwionośnych i krew z coraz większą trudnością się przez nie przeciska. W efekcie, by zwiększyć ciśnienie krwi, serce przyspiesza pracę i rozrasta się. Wraz z tym rozrostem jednak potrzebuje więcej krwi, która... przecież nie może dotrzeć do serca, bo zwężone są naczynia krwionośne. Dochodzi do niedotlenienia serca, pojawiają się bóle w klatce piersiowej. Tymczasem zwiększone ciśnienie w naczyniach krwionośnych może powodować pękanie ich ścianek. Skrzepy, które sklejają pęknięcia, w każdej chwili mogą oderwać się i z krwią trafić np. do serca. Konsekwencją jest zawał serca. Inne niebezpieczeństwa choroby wieńcowej to udar mózgu albo zator płuc.
- Prawidłowe nawyki żywieniowe, prawidłowa masa ciała u dziecka, w pewnym sensie chroni takie dziecko na całe życie przed rozwojem miażdżycy. Czyli choroby, podczas której dochodzi do stopniowego i podstępnego niedokrwienia takich ważnych narządów jak serce, mózg - podkreśliła lekarka.
Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo Active