Krótka i burzliwa historia Isaaca

Krótka i burzliwa historia IsaacaEPA

Isaac od kilku dni jest głównym bohaterem serwisów informacyjnych, zresztą nie tylko pogodowych. Żywioł budzi skojarzenia z huraganem Katrina, który siedem lat temu spustoszył południe Stanów Zjednoczonych.

Pierwsze wzmianki dotyczące Isaaca pojawiły się 22 sierpnia. Amerykańskie instytuty meteorologiczne poinformowały, że na Atlantyku powstała nowa burza tropikalna.

Krajowe Centrum Huraganów (NHC) w Miami podało tego dnia, że żywioł znajduje się około 700 km na wschód od Gwadelupy, i przemieszcza się w kierunku zachodnim z prędkością 28 km/h. Choć towarzyszące mu wiatry wiały z prędkością 64 km na godz., synoptycy prognozowali, że siła burzy wzrośnie i już niedługo Isaac zostanie huraganem.

Przewidywana droga Isaaca (NHC)

Isaac przemieszczał się w kierunku północno-zachodnim. Na trasie burzy tropikalnej znalazła się Dominikana. Przyjście Isaaca wywołało nie tylko strach, lecz także spore zaciekawienie. Na wybrzeżu w południowej części kraju pojawiło się mnóstwo gapiów, których ze względów bezpieczeństwa musiało przeganiać wojsko.

Kolejnym przystankiem na drodze Isaaca było Haiti. W momencie uderzenia w wyspę, w sobotę 25 sierpnia, siła wiatru burzy tropikalnej dochodziła do 100 km/h. Woda na morzu spiętrzona została do kilku metrów. W najbiedniejszym kraju Ameryki, ulewne deszcze i wywołane przez nie powodzie spowodowały wiele zniszczeń, siedem osób straciło życie. Isaac zmierzał w kierunku północno-zachodnim.

Dzień później, w niedzielę 26 sierpnia Isaac dotarł do wybrzeży Kuby. Żywioł uderzył od wschodu, przynosząc ulewny deszcz i wiatr, w porywach do 95 km/h. W 11 prowincjach ogłoszono pogodowy alert.

Isaac znalazł się na ostatniej prostej przed dotarciem do Stanów Zjednoczonych. Pierwsza na trasie burzy tropikalnej była Floryda.

Żywioł okazał się łaskawy dla najbardziej wysuniętego na południe stanu USA. Z obliczeń meteorologów wynikało, że Isaac przejdzie obok południowego cypla Florydy, następnie skieruje się na zachód i nad Zatoką Meksykańską zyska znacznie na sile i stanie się huraganem.

Najgorsze miało dopiero nadejść. W stanach Luizjana, Missisipi i Alabama ogłoszono stan wyjątkowy. Władze pomagały mieszkańcom przygotować się na nadejście żywiołu. Prezydent Barack Obama postanowił wprowadzić w Luizjanie stan wyjątkowy. - W chwili, gdy przygotowujemy się na uderzenie Isaaca, chcę zachęcić wszystkich mieszkańców wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, by słuchali władz lokalnych i stosowali się do ich wskazówek, w tym nakazów ewakuacji. To nie pora, by kusić los; nie czas, by lekceważyć oficjalne ostrzeżenia. Musicie to potraktować poważnie" - zaapelował Obama.

28 sierpnia burza tropikalna Isaac stał się formalnie huraganem pierwszej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona - ogłosiło Narodowe Centrum do spraw Huraganów (NHC)

Maksymalna prędkość wiatru utrzymująca się wewnątrz huraganu wynosi 120 km/h - można było przeczytać na stronie NHC. Huragan przesuwał się z prędkością 16 km na godzinę. Siła huraganu mierzona jest pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, w zależności od prędkości wiatru utrzymującej się wewnątrz huraganu. Skala ocenia potencjalne uszkodzenia mienia.

29 sierpnia, w środę, Isaac dotarł do wybrzeży Luizjany. Huragan obudził obudził w tym stanie nieodparte skojarzenia z huraganem Katrina. Dokładnie siedem lat temu 29 sierpnia 2005 roku, żywioł uderzył w kontynentalną część Stanów Zjednoczonych. Najbardziej poszkodowanym stanem została właśnie Luizjana. Żywioł zniszczył blisko 80 procent powierzchni Nowego Orleanu. Huragan Katrina spowodował śmierć 1836 osób, z czego 1577 w samej Luizjanie.

Nadejście Isaaca miało być wielkim testem dla wielkim testem systemu przeciwpowodziowego wybudowanego za ponad 12 miliardów dolarów, który ma zapobiec powtórce tragedii z 2005 roku. Pierwsze informacje nie napawały optymizmem. W środę agencje informacyjne poinformowały, że woda przelała się przez wały powodziowe ok. 100 km na południowy wschód od Nowego Orleanu. - Drogi są całkowicie nieprzejezdne. Było kilka osób, które utknęły na drogach. Sytuacja jest poważna - informował przedstawiciel władz Plaquemines, Billy Nungesse.

O godzinie 15.30 czasu polskiego Isaac znajdował się 60 kilometrów od miasta - poinformowała stacja CNN. Żywioł przemieszczał się z prędkośćią w 9 km/h w kierunku północno-wschodnim. Wiatr wiał natomoast z prędkością przekraczającą 120 km/h. Wraz z nadejściem huraganu większość mieszkańców szukała schronienia w zabezpieczonych domach. Ponad pół miliona osób w czterech stanach, Arkansas, Alabamie, Luizjanie i Missisipi było bez prądu.

Po południu meteorolodzy byli zgodni co do jednego - Isaac słabnie. Nie oznacza to jednak spokoju dla mieszkańców południowych stanów. Huragan wciąż jest bardzo niebezpieczny. Lokalne władze apelują o pozostanie w bezpiecznych miejscach.

Władze Nowego Orleanu wprowadziły w środę godzinę policyjną od zmroku do świtu w związku z atakiem żywiołu. Policja i Gwardia Narodowa patrolują niemal opustoszałe ulice. Wprowadzona godzina policyjna ma obowiązywać do odwołania.

Przed uderzeniem w Nowy Orlean żywioł osłabł. Został zdegradowany i ponownie stał się burzą tropikalną. - Zwykle z huraganami tak jest, że jak wtargną na ląd to w ciągu kilku, kilkunastu godzin stają się mniej groźne. Zagrożeniem nie jest porywisty wiatr, tak jak powszechnie uważa się w Europie, ale właśnie ulewne opady deszczu, które w połączeniu z silnym wiatrem powodują spiętrzenia wód i przerwanie wałów powodziowych - tłumaczył na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter TVN Meteo.

Isaac u wybrzeży Stanów Zjednoczonych (NASA)
Isaac u wybrzeży Stanów Zjednoczonych (NASA)

Burza tropikalna Isaac przemieszczając się w głąb lądu wciąż będzie słabnąć - poinformowało w czwartek Narodowe Centrum Huraganów (NHC). Jeszcze tego samego dnia ma przybrać postać depresji tropikalnej i skierować się na południe Arkansas.

Isaac szaleje w Luzjanie i w Mississipi (PAP/EPA)

Zalane zostały natomiast obrzeża Nowego Orleanu. Woda sięgała kilku metrów i konieczna była ewakuacja kilku tysięcy osób. Na szczęście nie zanotowano przypadków śmiertelnych. Nikt też nie doznał obrażeń. W środę w Luizjanie w wyniku przechodzenia huraganu spadło 570 l/mkw. wody

Burmistrz Nowego Orleanu zapewnił natomiast, że system przeciwpowodziowy wybudowany po huraganie Katrina, zdał egzamin. - Układ tam, wałów przeciwpowodziowych i pomp zadziałał dokładnie tak jak powinien - powiedział Mitch Landrieu.

Isaac szaleje w Luzjanie i w Mississipi (PAP/EPA)

Prezydent Barack Obama ogłosił stan klęski żywiołowej w Luizjanie i Missisipi. W tych stanach ponad 730 tysięcy osób wciąż pozostaje bez prądu. Towarzystwa ubezpieczeniowe uważają jednak, że straty w poszkodowanych żywiołem stanach będą mniejsze od spodziewanych.

Zalane zostały natomiast obrzeża Nowego Orleanu. Woda sięgała kilku metrów i konieczna była ewakuacja kilku tysięcy osób. Na szczęście nie zanotowano przypadków utraty życia. Nikt też nie doznał obrażeń. W środę w Luizjanie w wyniku przechodzenia huraganu spadło 570 l/mkw. wody

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Burze przechodzą w sobotę rano nad morzem. Występują obfite opady śniegu i porywiście wieje. Sprawdź, gdzie jest burza i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Grzmi w części kraju. Pada grad, burz może przybywać

Grzmi w części kraju. Pada grad, burz może przybywać

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Niektórzy mieszkańcy północnej Polski w sobotę powinni spodziewać się kolejnych w ostatnich dniach intensywnych opadów śniegu, a także zawiei śnieżnych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia. Synoptycy ostrzegają również przed oblodzeniem na drogach w niemal całym kraju.

Kolejne duże opady i zawieje śnieżne. IMGW ostrzega

Kolejne duże opady i zawieje śnieżne. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Kolejne dni przyniosą nam sporo zmian w pogodzie. Przede wszystkim nad Polskę nadciągnie porcja cieplejszego powietrza, przez którą miejscami temperatura wzrośnie do nawet 14 stopni Celsjusza. Jak długo potrwa to ocieplenie?

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W związku z groźbą powodzi ewakuowano część mieszkańców w hrabstwie Sonoma w pobliżu rzeki Russian River w Kalifornii. Sytuację w stanie pogarszają obfite opady śniegu i osuwiska błotne. Trudna sytuacja jest też w stanie Waszyngton. W Seattle tysiące ludzi pozostają bez prądu.

Rzeka atmosferyczna. Drogi pod wodą, mieszkańcy ewakuowani

Rzeka atmosferyczna. Drogi pod wodą, mieszkańcy ewakuowani

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Sobota 23.11 w całym kraju zapowiada się pochmurno. Pojawią się opady śniegu, które w części kraju mogą być obfite. Na termometrach zobaczymy od 1 do 4 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 23.11. Będzie zimno, dosypie trochę śniegu

Pogoda na dziś - sobota 23.11. Będzie zimno, dosypie trochę śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

Ulewy spowodowały utrudnienia komunikacyjne na Cyprze. W nocy z czwartku na piątek w rejonie miasta Limassol doszło do podtopień i osuwisk, których skutki były sprzątane cały dzień. W weekend meteorolodzy prognozują kolejne intensywne opady deszczu.

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Źródło:
KNEWS Kathimerini, Cyprus Mail

Zima zawitała także na Węgry. Biało zrobiło się w prawie całym kraju, a miejscami spadło ponad 20 centymetrów śniegu. W nocy z czwartku na piątek w części kraju obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne. Od rana występowały poważne utrudnienia komunikacyjne.

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

Źródło:
Daily News Hungary, index.hu

Śnieżna aura utrzymuje się nad Polską. Od piątkowego poranka w wielu regionach pada śnieg, który ma szansę utrzymać się jeszcze przez chwilę. Wiele osób, w tym Reporterzy24, zdecydowało się spędzić czas na świeżym powietrzu.

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pingwin cesarski Gus, który na początku miesiąca przypłynął do Australii, wrócił na wolność. Ptak znalazł się ponad 3000 kilometrów od domu - na wolności gatunek ten występuje jedynie na Antarktydzie. Wyczerpane i niedożywione zwierzę odzyskało siły pod okiem specjalistów.

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Źródło:
ABC News Australia, DBCA

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl