Gmina Koluszki (woj. 艂贸dzkie) od lat walczy z barszczem Sosnowskiego. Niestety mimo opryskiwania, ta niebezpieczna ro艣lina co roku wypuszcza nowe p臋dy. Sok barszczu i olejki, kt贸re wydziela, mog膮 by膰 niebezpieczne dla zdrowia i powodowa膰 poparzenia.
Szczeg贸lne zagro偶enie barszcz Sosnowskiego stanowi latem, kiedy pod wp艂ywem wysokiej temperatury uwalniaj膮 si臋 olejki eteryczne, kt贸re mog膮 powodowa膰 poparzenia drugiego i trzeciego stopnia. Niebezpieczny dla zdrowia jest tak偶e sok wydzielany przez 艣wie偶e ro艣liny. On z kolei mo偶e prowadzi膰 do powstawania zmian sk贸rnych.
Coroczne opryskiwanie
Barszcz Sosnowskiego to agresywna ro艣lina inwazyjna, bardzo trudna do zwalczenia. Trzeba jednak cierpliwie j膮 opryskiwa膰 i prowadzi膰 wszelkie dzia艂ania, maj膮ce na celu wyplenienie. Opryski prowadzone s膮 kilka razy w roku.
- Systematycznie trzeba zwalcza膰 t臋 ro艣lin臋. Jest bardzo odporna i pomimo tego, 偶e jest opryskana i jej wegetacja zostanie zahamowana, to potrafi w kolejnym roku znowu wypu艣ci膰 nowe p臋dy. Systematycznie nale偶y j膮 likwidowa膰. Mamy nadziej臋, 偶e w tym roku zostanie zlikwidowana - m贸wi Ryszard Malinowski, dyrektor Zak艂adu Us艂ug Komunalnych w Koluszkach.
Jak informuje Mateusz Karwowski z Urz臋du Miejskiego Koluszki, barszcz Sosnowskiego ro艣nie w niewielu lokalizacjach (jest ich 6-7) na terenie gminy, jednak jest bardzo uci膮偶liwy i co roku odrasta w tych samych miejscach. Walka z nim wci膮偶 jednak trwa i urz膮d przeznacza fundusze na zwalczanie barszczu.
- W skali naszej gminy mamy kilkana艣cie tysi臋cy z艂otych co roku przeznaczane na wal臋 z t膮 ro艣lin膮 - m贸wi Karwowski.
"艢rodowisko bez barszczu Sosnowskiego"
Niebezpieczna ro艣lina doskwiera tak偶e mieszka艅com innych region贸w Polski. W Ma艂opolsce powsta艂 w tym celu specjalny projekt "艢rodowisko bez barszczu Sosnowskiego". W ramach inicjatywy uda艂o si臋 zwalczy膰 barszcz na ponad 80 proc. powierzchni woj. ma艂opolskiego. Ro艣liny by艂y wycinane i opryskiwane i ostrzykiwane 艣rodkami chemicznymi.
Koordynator projektu Kazimierz Klima podkre艣la, 偶e zasadnicz膮 trudno艣ci膮 w zwalczaniu barszczu jest 偶ywotno艣膰 nasion i du偶y wsp贸艂czynnik rozmna偶ania. Pojedyncza ro艣lina mo偶e wykszta艂ci膰 nawet do 40 tys. nasion, kt贸re zachowuj膮 zdolno艣膰 kie艂kowania do pi臋ciu lat po osypaniu si臋 na powierzchni臋 gleby.
- Zapas nasion w glebie jest olbrzymi, dlatego konieczne jest dalsze zwalczanie, aby nie zaprzepa艣ci膰 osi膮gni臋tego efektu - zaznacza Klima.
Na terenie Polski barszcz Sosnowskiego obj臋ty jest prawnym zakazem uprawy, rozmna偶ania i sprzeda偶y.
Autor: zupi/map / 殴r贸d艂o: TVN24, tvnmeteo.pl
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Wikipedia (CC BY SA 3.0) / Hugo.arg