Najnowsze

Kaszmir zagrożony ogromnym trzęsieniem ziemi. "Kwestią jest nie to czy się wydarzy, ale kiedy"

Najnowsze

Wikipedia (CC BY SA 3.0) / PlaneMad, Timothy Smith, U.S. NavyTrzęsienie ziemi w Kaszmirze może być silniejsze niż to w 2005 roku

"Ryzyko sejsmiczne w Kaszmirze jest wysokie" zgadzają się ze sobą naukowcy. Twierdzą, że w Himalajach w niedalekiej przyszłości pojawi się, zagrażające milionom ludzi, trzęsienie ziemi o magnitudzie przekraczającej 8.

Specjaliści z Oregon State University twierdzą, że w najbliższej przyszłości w Himalajach może pojawić się trzęsienie ziemi o magnitudzie przynajmniej 8. Taki wstrząs zagrażałby życiu milionowi osób, mieszkających w Dżammu i Kaszmirze. Jest to najbardziej na północ wysunięty stan w Indiach.

Skumulowana energia

Naukowcy przyjrzeli się dokładnie uskokowi Riasi. Uskok to struktura tektoniczna powstała w wyniku rozerwania mas skalnych i przemieszczenia ich wzdłuż powstałej powierzchni. Podłoże w jego rejonie cały czas się przesuwa. Okazuje się, że wewnątrz uskoku Riasi co kilkanaście lat ciśnienie w jego wnętrzu wzrasta do takiego poziomu, że skutkuje trzęsieniem ziemi o ogromnej sile, przekraczającej magnitudę 8. - Zbadaliśmy jak bardzo uskok przemieścił się w ostatnich kilkudziesięciu tysięcy lat, kiedy to się działo oraz które elementy uskoku przesuwały się - powiedział Yann Gavillot z Oregon State University, główny autor badań. - Odkryliśmy, że uskok Riasi jest jednym z najbardziej aktywnych uskoków w Kaszmirze, ale w jego rejonie nie znaleźliśmy żadnych przesłanek o większych trzęsieniach ziemi w obecnych czasach geologicznych. Uskok jest aktywny cały czas, dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia silnego trzęsienia w najbliższej przyszłości jest duże. Kwestią jest nie to czy się wydarzy, ale kiedy - przyznał Gavillot.

Wysokie ryzyko sejsmiczne

- Na mapach zagrożeń ze strony aktywności sejsmicznej uskok Riasi nie jest najważniejszą jednostką. Jednak są one oparte na historycznej aktywności uskoków, a nie na potencjale przyszłych zdarzeń - powiedział Andrew Meigs z uniwersytetu w Oregonie. - W rzeczywistości, brak większych trzęsień ziemi sugeruje, że ryzyko sejsmiczne jest wysokie - dodał badacz.

Wizualizacja trzęsień ziemi na świecie422 South

Autor: AD/rp / Źródło: dnaindia.com

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) / PlaneMad, Timothy Smith, U.S. Navy