W Tatrach spadło tyle śniegu, że panują wystarczające warunki do uprawiania narciarstwa.
Od kilku dni w Tatrach utrzymują się zimowe warunki. Na Kasprowym Wierchu leży około 80 centymetrów śniegu. Jak podaje Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym, nawet na nisko położonych obszarach podgórskich grubość pokrywy dochodzi do 20 cm. Biało jest również w Zakopanem.
Bajecznie i wspaniale
Takie warunki zachęcają pierwszych narciarzy i snowboardzistów.
Łukasz z Dąbrowy Górniczej krajobraz określił jako "bajeczny i wspaniały".
- Śniegu jest dużo, piękna pogoda - powiedział.
Według Łukasza warunki narciarskie są idealne. - Śnieg trochę mokry, ale naprawdę jest w porządku - relacjonował. - Leży 80 centymetrów śniegu. Kamienie są poprzykrywane, także jest idealnie - dodał.
Również kolega Łukasza, Krzysztof, uznaje warunki narciarskie za całkiem dobre. - Trochę przewiane na górze, ale da się zjechać do samego dołu do wagonika - powiedział. Jak mówił, wcześniej już byli inni narciarze, są po nich ślady, ale bardziej po narciarzach skitourowych.
Radek z Gliwic i Maciej z Rzeszowa udali się z nartami w stronę Hali Kondratowej. Powiedzieli, że co zrobią dalej, zależy od tego, jakie napotkają warunki. Jak stwierdził Radek, krajobraz podobałby mu się bardziej, gdyby śniegu było więcej.
- I tak się cieszymy, że spadł tak szybko - dodał Maciej. Nie spodziewał się, że zima nadejdzie tak szybko. Jak mówił, myślał że trzeba będzie czekać jeszcze miesiąc.
Trudne warunki do turystyki nie zniechęcają
W Tatry wychodzą również turyści niejeżdżący na nartach ani snowboardzie. Niektórych zima zaskoczyła.
- Jest bardzo ładnie. Nie spodziewaliśmy się w ogóle, że śnieg spadnie. Przyjechaliśmy tutaj z nastawieniem, że będzie ładnie i zielono - powiedział Adam ze Szczecina.
Należy pamiętać o tym, że w Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. TPN odradza wycieczek w wysokie partie Tatr. Jak widnieje w komunikacie turystycznym, "szlaki zasypane są warstwą świeżego śniegu i większość z nich nie jest przetarta. Pojedyncze ślady założone są w części reglowej Tatr na szlakach prowadzących do schronisk, powyżej górnej granicy lasu przebieg szlaków jest niewidoczny."
Dodatkowo obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jak przestrzega Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, "poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości."
Nic nie zastąpi doświadczenia w poruszaniu się w takich warunkach. Należy dostosować trudność wycieczki do swoich możliwości.
Autor: ao/map / Źródło: tvn24, topr.pl, tpn.pl