Jaka będzie jesień w Europie? Przewidywania amerykańskich meteorologów

[object Object]
Kolory jesieniLasy Państwowe
wideo 2/5

Amerykańscy meteorolodzy z portalu AccuWeather przedstawili przewidywania pogodowe dla Europy na nadchodzącą jesień. Wichury, słoneczne dni i powodzie - zobacz, co szykuje nam pogoda.

Po historycznych falach upałów w Europie w nadchodzących miesiącach pożegnamy ciepło. Z przewidywań na tegoroczną jesień, opublikowanych przez meteorologów amerykańskiego portalu AccuWeather, wynika, że nasilą się niespokojne warunki pogodowe, a w wielu regionach spodziewane są częste burze i opady deszczu.

CZYTAJ WIĘCEJ O REKORDOWYCH UPAŁACH W EUROPIE

Jesień w Polsce

Po upalnym lecie regiony od Francji aż po Polskę i Słowację - zdaniem amerykańskich meteorologów - mogą spodziewać się jesieni z bardziej komfortową temperaturą, z dłuższymi okresami suszy i brakiem intensywnych upałów. Dni we wrześniu i październiku mają być przyjemne. Taka aura sprzyjać będzie zajęciom na świeżym powietrzu. Wrześniowe dni w Paryżu, Berlinie i Warszawie - zgodnie z zapowiedziami AccuWeather - będą cechowały się wyższą niż normalnie temperaturą powietrza, w granicach 20-25 stopni Celsjusza.

Temperatura powietrza będzie spadać w październiku i listopadzie, ale słońce nadal zapewni wystarczające ciepło do spędzania czasu na zewnątrz. Ostra zmiana pogody możliwa jest dopiero w okresie od połowy do końca listopada. Wtedy zimne powietrze znad Rosji spróbuje wedrzeć się na zachód Europy. Może ono dotrzeć aż do Niemiec i sprowadzić chłód do Berlina, a także do Pragi i Warszawy. Napływ zimnego powietrza może zwiększyć ryzyko opadów śniegu.

Długie okresy suszy w sezonie jesiennym zaraz po upalnym i suchym lecie mogą niepokoić rolników. - Rosną obawy o znaczący wpływ suszy na rolnictwo we Francji i Niemczech - powiedział Tyler Roys, meteorolog z AccuWeather.

CZYTAJ O SUSZY W POLSCE

Przewidywania amerykańskich meteorologów na jesień 2019 (tvnmeteo

Wielka Brytania i Irlandia

Zdaniem amerykańskich meteorologów jesienią Wielką Brytanię i Irlandię nawiedzą wczesne - jak na tę porę roku - wichury. Im bliżej będzie zimy, tym zagrożenie nimi będzie rosło. Już w sierpniu Brytyjczycy mieli mały "przedsmak" tegorocznej jesieni - na wyspach było wilgotno i wietrznie.

Wichury będą od czasu do czasu wpływać również na regiony położone dalej na południe i wschód, aż do północnej Francji, po Holandię i Danię. Gwałtowne zjawiska pogodowe - zgodnie z zapowiedziami AccuWeather - mogą spowodować przerwy w dostawie prądu i utrudnić podróżowanie. Towarzyszące im ulewne deszcze zwiększą ryzyko powodzi błyskawicznych.

- Każda burza może wyrządzić szkody na niewielkich obszarach - powiedział Tyler Roys z AccuWeather. - Problem z wczesnymi wichurami o tej porze roku związany jest z tym, że liście wciąż są na drzewach, co zwiększa ryzyko ich uszkodzenia. Wpłynie to też na transport - dodał.

Amerykańscy meteorolodzy przewidują, że obszary od północnej Francji aż po Wyspy Brytyjskie mogą zmagać się z jedną lub dwiema pozostałościami burz tropikalnych, które powstały na Oceanie Atlantyckim. Największe ryzyko ich uderzenia będzie w okresie od września do października. - Połączenie pozostałości burz tropikalnych i wichur sprawi, ze jesień będzie bardziej wilgotna niż zwykle - tłumaczył Alan Reppert, starszy meteorolog AccuWeather.

Według meteorologów jesienią może pojawić się jednak kilka okresów suchej i łagodnej pogody ze słonecznymi dniami.

Burze z piorunami (Maria Samczuk, Małgorzata Latos/PAP)Maria Samczuk, Małgorzata Latos/PAP

Hiszpania i Portugalia

Jedynymi krajami, w których utrzyma się gorąca aura, będzie Portugalia i Hiszpania. Gorąco zrobić się może również w południowej Francji, jednak będzie to temperatura nieporównywalna z rekordowym końcem lipca. Sucha, bezdeszczowa i upalna pogoda we wrześniu przedłuży ryzyko pożarów.

W październiku - zgodnie z zapowiedziami AccuWeather - spodziewana jest gwałtowna zmiana pogody, ponieważ burze znad Atlantyku powrócą nad Półwysep Iberyjski. Wraz z nimi nadejdą potrzebne opady deszczu, które położą kres ciepłu. Chociaż opady będą w dużej mierze niezbędne, deszcz padający na twardą, przesuszoną ziemię zwiększy ryzyko powodzi.

- Ulewy znacznie zmniejszą ryzyko pożarów - mówił Reppert. Kilka burz może dotrzeć do północnej Portugalii i północno-zachodniej Hiszpanii. Niewykluczone, że przyniosą zniszczenia.

Od listopada na Półwyspie Iberyjskim spodziewane są sporadyczne opady deszczu.

Włochy i Półwysep Bałkański

Sporadyczne ataki letnich burz we Włoszech i na Półwyspie Bałkańskim będą trwały aż do jesieni. Towarzyszyć im mogą intensywne opady deszczu, które mogą spowodować powodzie i lawiny błotne. Oznacza to, że gwałtowne burze, które latem skutkowały ofiarami śmiertelnymi i zniszczeniami, we wrześniu nadal będą niepokoić osoby przebywające na terenie od Włoch po Grecję i Rumunię.

Jak przewidują amerykańscy meteorolodzy, w miarę upływu sezonu ryzyko gwałtownych burz zmniejszy się, ale lokalnie pozostaną ulewne deszcze. Wyładowania obejmą południową Europę i w październiku i listopadzie dostarczą tam kolejną porcję obfitych opadów.

Wilgoć, która pozostanie na całym Półwyspie Bałkańskim, ograniczy upały. Meteorolodzy przewidują, że temperatura powietrza prawdopodobnie będzie nieco niższa niż normalnie. Wtargnięcie zimnego powietrza z północy i wschodu pod koniec jesieni może spowodować opady śniegu w wyższych partiach od Węgier i Rumunii aż po Serbię oraz Bośnię i Hercegowinę.

Europa Wschodnia

Według meteorologów portalu AccuWeather mieszkańcy Europy Wschodniej mogą spodziewać się ostrzejszego przejścia w chłodniejsze dni. Jesień prawdopodobnie rozpocznie się od łagodnej pogody, ale później - zdaniem meteorologów - nadejdą uderzenia zimnego powietrza. Będą częstsze od października do listopada. Napływowi chłodniejszego powietrza będą towarzyszyć opady deszczu.

Autor: anw/aw / Źródło: accuwether.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, AccuWeather/TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia.

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś, czyli na niedzielę. Aura podzieli kraj na pogodny wschód oraz pochmurny i deszczowy zachód. W najcieplejszej chwili dnia termometry wskażą 8 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela, 23.02. U jednych pogodnie, u innych chmury i słabe opady

Pogoda na dziś - niedziela, 23.02. U jednych pogodnie, u innych chmury i słabe opady

Źródło:
tvnmeteo.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Najbliższe dni przyniosą pogodną aurę w wielu regionach kraju. Później na niebie pojawi się jednak więcej chmur, może z nich padać deszcz. Będzie jednak dość ciepło - miejscami temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa burza Coral przyniosła Grecji bardzo duże opady śniegu, jak na ten rejon świata. W sobotę rano w wielu regionach, szczególnie na północy kraju termometry wskazywały ujemne wartości temperatury.

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Źródło:
ENEX, meteoalarm.org

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Hiszpańscy strażacy interweniowali przy niecodziennej sytuacji. Ich pomocy wymagała koza, która utknęła na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Zwierzę udało się zwabić w bezpieczne miejsce dzięki sałacie i marchwi.

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Źródło:
Reuters

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Lawina zeszła w amerykańskim hrabstwie Summit w stanie Kolorado. Pod śniegiem znalazł się kierowca skutera śnieżnego. Zobacz na nagraniu, jak wyglądała akcja ratunkowa.

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Źródło:
CNN, eu.coloradoan.com

Peripatoides novaezealandiae to niezwykłe zwierzę. Mierzy kilka centymetrów, ma cechy zarówno stawonogów, jak i pierścienic, a podczas polowania pluje na ofiarę i śliną rozpuszcza jej wnętrzności. Teraz wygrał w tegorocznej edycji konkursu na nowozelandzkiego "robaka roku 2025".

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Źródło:
CNN, bugoftheyear.ento.org.nz

W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Na szlakach występują oblodzenia i jest ślisko. W Dolinie Pięciu Stawów leży 70 centymetrów śniegu. Również w Karkonoszach i na Babiej Górze obowiązuje lawinowa "jedynka".

Na szlakach leży zmrożony i twardy śnieg. Trudne warunki w górach

Na szlakach leży zmrożony i twardy śnieg. Trudne warunki w górach

Źródło:
PAP, GOPR, TOPR

W rejonie Etny w ostatnim czasie odnotowuje się zjawisko niebezpiecznej turystyki. Niedawno grupa ludzi weszła w nocy na wulkan w nieodpowiednim obuwiu, aby zobaczyć z bliska trwającą erupcję. Są znane także inne przypadki nieodpowiedzialnego zachowania turystów. Sycylijska Obrona Cywilna ostrzega, że takie osoby ryzykują własnym życiem.

W nieodpowiednich butach na Etnę

W nieodpowiednich butach na Etnę

Źródło:
Reuters

Ubiegłej nocy nad Polską przeleciały co najmniej dwa bolidy. Potwierdzają to obserwacje projektu Skytinel, zajmującego się monitorowaniem nieba nad naszym krajem. Niezwykle jasne smugi były widziane z wielu miejsc w Polsce.

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Źródło:
Skytinel, Kontakt24

Drastycznie zmalało ryzyko na to, że w 2032 roku asteroida 2024 YR4 znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Najnowsze wyliczenia sugerują, że prawdopodobieństwo kolizji wynosi zaledwie 0,28 procent. Wcześniej według NASA ten współczynnik wynosił 3,1 proc.

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Źródło:
NASA, PAP

Na terenie Polski znajdowane są obiekty, które mogą być pozostałościami rakiety Falcon 9. Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu, możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości takie zdarzenia będą coraz częstsze.

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odgłos przypominający brzmienie organów zaniepokoił rezydentów domu seniora w słoweńskim mieście Ajdovscina. Dziwny dźwięk był słyszany także w okolicy ośrodka.

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Źródło:
Enex

W czwartkowy poranek mieszkańcy miasta Carollton w Teksasie przecierali oczy ze zdumienia. Pomimo braku opadów jedna z ulic pokryła się grubą warstwą lodu. Spektakularny widok wziął się z wycieku wody, który w połączeniu z rekordowym na tym obszarze mrozem stworzył niecodzienną scenerię.

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Źródło:
CNN, CBS, NBC

Z powodu utrzymującej się fali upałów władze Sao Paulo na południu Brazylii wprowadziły specjalne środki mające na celu ograniczenie skutków wysokiej temperatury. W mieście rozstawiono specjalne stanowiska oferujące darmową wodę oraz pomoc medyczną.

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy Peru zmagają się ze skutkami katastrofalnych powodzi i osuwisk ziemi spowodowanych ekstremalnymi opadami deszczu. Zniszczenia są rozległe i dotknęły także stolicę kraju, Limę. W środę peruwiański rząd ogłosił stan wyjątkowy w 157 dystryktach.

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

Źródło:
Reuters, Infobae.com

Służby w Lidzbarku Warmińskim otrzymały zgłoszenie o wilku, który ukrywał się w psiej budzie we wsi Henrykowo nieopodal Ornety. Jak dowiedział się portal tvnmeteo.pl zwierzę, które odłączyło się od stada było chore na świerzb. Po przewiezieniu do specjalnego ośrodka zwierzę zostało poddane eutanazji.

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Źródło:
tvnmetep.pl, Henrykowo (gmina Orneta)/Facebook

Matt Wells ma 19 lat i jego pasją jest wędkarstwo. Mężczyzna od lat pływa kajakiem w północnych wodach Nowej Zelandii, ale jeszcze nigdy nie natknął się na potężnego drapieżnika. Wszystko zmieniło się na początku lutego. Jak relacjonował, płynącego tuż za nim żarłacza białego wziął najpierw za... makrelę królewską.

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Źródło:
CNN, nzherald.co.nz

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni w pobliżu rezerwatu przyrody w środkowej Sri Lance - pisze BBC. Choć nie ucierpiał nikt z pasażerów, według policji był to najgorszy tego typu wypadek z udziałem dzikich zwierząt - zabitych zostało sześć słoni.

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni

Źródło:
BBC

Zapadlisko we wsi Godstone w Anglii przestało się powiększać - przekazały lokalne władze. Kilka dni temu z powodu powstania ogromnej dziury w drodze, która powiększyła swoją średnicę do ponad 20 metrów, ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków. Pierwsze szacunki wskazują na to, że naprawa może potrwać nawet kilka miesięcy.

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

Źródło:
BBC, Reuters

Na skutek silnych mrozów w ostatnich dniach zamarzło jezioro Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce. Eksperci apelują, by jednak nie wchodzić na jego tafle, ponieważ warstwa lodu w niektórych miejscach jest cienka.

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Źródło:
PAP

Na niebie w wielu miejscach kraju pojawiło się coś przypominającego deszcz meteorów. Zdjęcia i nagrania tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. Polska Agencja Kosmiczna potwierdziła w środę po południu, że obiekty, które pojawiły się rano nad Polską, był fragmentami rakiety firmy SpaceX. Jak poinformowano, we wtorek do służb trafił raport o wejściu części rakiety w atmosferę. MON odpowiedziało, że raportu nie dostało.

Szczątki rakiety Falcon 9 w atmosferze. POLSA: informowaliśmy służby. MON odpowiedziało

Szczątki rakiety Falcon 9 w atmosferze. POLSA: informowaliśmy służby. MON odpowiedziało

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

W środę nad Polską przeleciały szczątki rakiety Falcon 9. Częśc z nich mogła spaść na Ziemię. - Mieliśmy dzisiaj wyjątkowego pecha albo duże szczęście, że ta deorbitacja nastąpiła nad naszym krajem - mówił na antenie TVN24 Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

"Jak coś takiego spada nam z nieba, to nie jest to pożądana sytuacja"

"Jak coś takiego spada nam z nieba, to nie jest to pożądana sytuacja"

Źródło:
TVN24

Nad Polską przeleciały szczątki rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Zobacz nagranie, na którym widać, jak widowiskowo błyszczały nad elektrownią wiatrową pod Wrześnią.

Szczątki rakiety Falcon 9 nad Polską. To nagranie zapiera dech w piersiach

Szczątki rakiety Falcon 9 nad Polską. To nagranie zapiera dech w piersiach

Źródło:
tvnmeteo.pl