"Houston, mieliśmy problem". Katastrofy w przestworzach

Eksplozja promu ChallengerNASA

Challenger, Apollo, Columbia... to tylko niektóre z misji, których zakończenie okazało się katastrofą. Lot w kosmos nieodłącznie wiążą się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem, ale tylko część astronautów zginęła w przestrzeni kosmicznej, większość wypadków zdarzyła się krótko po starcie lub podczas lądowania.

Pierwszą misją kosmiczną z tragicznym końcem było Sojuz 1 (1967). Misja ta od samego początku borykała się z problemami technicznymi, dlatego zdecydowano o jej przerwaniu i powrocie astronauty Władimira Komarowa na Ziemię. Okazało się jednak, że spadochron, który miał umożliwić bezpieczne lądowanie był niesprawny. Komarow rozbił się na powierzchni Ziemi.

Niektóre źródła twierdzą, że zarówno sam kosmonauta jak i ci, którzy tę misję zorganizowali wiedzieli o niebezpiecznych usterkach, jednak sowieckie kierownictwo zignorowało ostrzeżenia. Nagranie ostatniej rozmowy Komarowa z kontrolą naziemną dowodzą, że astronauta "krzycząc ze wściekłości" obwiniał inżynierów za wady statku kosmicznego.

Śmierć była zaskoczeniem

Kolejną śmiertelną misją, również sowiecką był Sojuz 11. Uczestniczyło w niej trzech astronautów: Gieorgij Dobrowolski, Wiktor Pacajew i Władisław Wołkow. Wszyscy zginęli 19 czerwca 1971 roku podczas powrotu na Ziemię ze stacji kosmicznej Salut 1. Ich śmierć zaskoczyła wszystkich, ponieważ lądowanie z pozoru wyglądało na udane.

Przeprowadzone śledztwo wykazało, że podczas manewru lądowania na wysokości około 168 km nieoczekiwanie otworzył się zawór wyrównujący ciśnienie, który powinien otworzyć się w momencie, gdy statek znajdowałby się około 5 km nad powierzchnią. W kabinie natychmiast spadło ciśnienie. Załoga zginęła w ciągu kilku sekund od otwarcia zaworu. Uważa się, że trzej radzieccy kosmonauci, którzy zginęli w tej katastrofie, są jedynymi osobami, jakie zginęły w przestrzeni kosmicznej.

Katastrofa w TV

28 stycznia 1986 roku, krótko po starcie doszło do eksplozji promu kosmicznego Challenger. Katastrofę można było zobaczyć "na żywo" na ekranach telewizorów, ponieważ start Challenger był transmitowany przez stacje telewizyjne. Trzeba dodać, że początek misji tego statku przyciągnął więcej ludzi niż zwykle, ponieważ na jego pokładzie znajdowała się nauczycielka, która miała poprowadzić zajęcia z przestrzeni kosmicznej.

Katastrofa wryła się w pamięci zbiorowej. - To, co sprawiło, że Challenger był unikalny to to, że widzieliśmy, co się stało. Cały czas mogliśmy patrzeć na to, co się tam dzieje - opowiada James Hansen, historyk kosmosu z Uniwersytetu w Auburn.

Śmierć 7 osób

Siedemnaście lat po tragedii Challengera doszło do kolejnej na amerykańskiej ziemi. Tym razem rozpadł się prom kosmiczny Columbia, który wracał z przestrzeni kosmicznej.

Columbia uległ zniszczeniu z powodu uszkodzenia osłony termicznej na krawędzi lewego skrzydła. Uszkodził je fragment pianki osłaniającej zbiornik zewnętrzny wahadłowca, który oderwał się chwilę po starcie. W efekcie, gdy Columbia wracał na Ziemię i przechodził przez termosferę, gorące gazy zaczęły przedostawać się do środka. Kiedy prom zaczął wchodzić w atmosferę, eksplodował - zginęło siedem osób załogi.

Apollo

Niezwykle tragiczne okazały się również misje Apollo. Chociaż podczas samych lotów kosmicznych nie zginął żaden astronauta, to jednak wypadki zdarzały się podczas przygotowań do misji.

Astronauci Apollo 1: Gus Grissom, Edward White II i Roger Chaffee ponieśli śmierć podczas tzw. "nieryzykownych" testów przedstartowych modułu dowodzenia, który uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. Dym udusił załogę, a ogień spalił ich ciała.

Wypadek ten spowodował, że zaczęto zastanawiać się nad przerwaniem misji Apollo, jednak w ostateczności zmieniono projekt i procedury i rozpoczęto pracę nad kolejnymi misjami.

Podczas kolejnych przygotowań do misji Apollo, w 1967 roku astronauta Michael Adams zginął w katastrofie samolotu-rakiety X-15. Adams wzbił się na wysokość ponad 80 km, dlatego okoliczności jego śmierci uważane są przez niektórych za lot kosmiczny.

"Houston, mieliśmy problem"

Trzecia misja programu Apollo, której plan zakładał lądowanie na Księżycu, nie tylko nie spełniła celu, a dodatkowo okazała się być walką o życie załogi. Na szczęście zakończyła się sukcesem. Wszystko dzięki szybkiemu myśleniu i działaniu, którego zabrakło w innych katastrofach.

Co było przyczyną katastrofy? Eksplozja zbiornika tlenu, która zniszczyła moduł serwisowy i uniemożliwiła lądowanie na Księżycu. Aby wrócić na Ziemię, astronauci musieli w odpowiedni sposób wykorzystać grawitację naturalnego satelity.

Jak wynika z doniesień, po eksplozji zbiornika, Jack Swigert, pilot modułu dowodzenia wypowiedział słynne zdanie: "Houston, mieliśmy problem", które na potrzeby hollywoodzkiej produkcji zostało nieco zmienione.

Inne wypadki

Pomimo wielu zagrożeń ze strony niedopatrzeń i techniki, statki kosmiczne spotykają się również z innymi zagrożeniami. W 1969 roku piorun dwukrotnie uderzył w jeden statek - Apollo12, Miało to miejsce 36 i 52 sekundy po starcie. Na szczęście dalsza część misji przebiegła bez zakłóceń.

Niebezpieczne zakończenie miała też misja Woschod 2. Zgodnie z planem, manewr lądowania miał rozpocząć się podczas 17 okrążenia Ziemi. Jednak wskutek defektu jednego z czujników, trzeba było wyłączyć automatyczne sterowanie fazą lądowania i w czasie następnego okrążenia, manewr ten przeprowadzono ręcznie. 19 marca 1965 roku statek wylądował w trudno dostępnym rejonie Syberii, gdzie dwaj kosmonauci: Paweł Bielajew i Aleksiej Lenow spędzili noc z pistoletem w ręku, obawiając się ataku dzikiej zwierzyny.

Autor: kt/rs / Źródło: space.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju prognozowane są burze z obfitymi opadami deszczu. Obowiązują czerwone, pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami z silnym wiatrem wydano alert RCB. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali odbiorcy na terenie trzech województw.

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Pogoda na dziś. Środa 16.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych rejonach spodziewane są burze, w innych jedynie popada. Temperatura w większości kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Źródło:
Nichole "Vapor" Ayers/X, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr