Warmińsko-mazurskie to województwo wyjątkowo przyjazne grzybiarzom. Na jego terenie istnieje już ponad 200 tzw. grzyboparkingów - miejsc, w których miłośnicy borowików czy kurek mogą zostawić swoje samochody. W ostatnim czasie aż 26 takich parkingów powstało w Nadleśnictwie Mrągowo.
- W tym roku właśnie z myślą o zmotoryzowanych miłośnikach grzybobrania przygotowaliśmy 26 miejsc, w których można zostawić samochód, by pójść do lasu na grzyby. Znajdują się one w sąsiedztwie dróg publicznych. Zostały też specjalnie oznaczone - deklaruje Jarosław Błyskun, nadleśniczy Nadleśnictwa Mrągowo.
Jest ich już ponad 200
Nowe parkingi dla grzybiarzy i wszystkich, którzy cenią sobie wypoczynek w lesie, powstały też na terenie Nadleśnictwa Lidzbark. W sumie w lasach nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie tego typu obiektów jest już ponad 200, a to dlatego, że udostępnianie lasu społeczeństwu to jeden z ustawowych obowiązków leśników.
- Zgodnie z ustawą o lasach, lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są udostępniane dla ludności, z wyjątkiem upraw do czterech metrów wysokości, powierzchni doświadczalnych i drzewostanów nasiennych, ostoi zwierząt, źródlisk rzek i potoków oraz obszarów zagrożonych erozją - przypomina Adam Siemakowicz, inspektor Straży Leśnej z RDLP w Olsztynie.
Autor: map/ŁUD / Źródło: lasy.gov