Grad wielkości piłek niszczył samochody


W niedzielę przez południe Stanów Zjednoczonych przeszły burze. W regionach zniszczonych przez tornado pojawiał się niszczycielski grad i ulewne opady deszczu.

W ostatnim czasie w południowej części USA panowały trudne warunki pogodowe. Przez stan Arkansas przeszło nawet tornado, które zniszczyło kilka budynków. Pisaliśmy o tym tutaj.

Burze na Wielkich Równinach

W niedzielę przez amerykański region Southern Plains, znajdujący się na południu Wielkich Równin, przeszedł system burz. W niektórych częściach Teksasu i Oklahomy bardzo silnie wiało i pojawiały się ulewne opady deszczu oraz grad.

Burzowa pogoda wystąpiła w USA w czasie, gdy mieszkańcy Głębokiego Południa porządkowali zniszczone obszary i usuwali połamane gałęzie po przejściu tornada.

Lej kondensacyjny i ogromny grad

W miejscowości Ada w Oklahomie, znajdującej się około 110 km od miasta Oklahoma city, utworzył się lej kondensacyjny, któremu towarzyszyły intensywne opady.

Policja w Denton w Teksasie podała, że w tym regionie spadł grad wielkości piłek do softballa, mający średnicę 10 cm. Ogromne kule lodu spadając na ziemię, powodowały duże zniszczenia. Między innymi wgniatały karoserię i rozbijały szyby w samochodach.

Amerykańska agencja meteorologiczna National Weather Service wydała w niedzielę wiele komunikatów, w których ostrzegała przed burzami i towarzyszącymi im zjawiskami.

Autor: AP,zupi/aw / Źródło: ENEX, seattletimes.com

Pozostałe wiadomości