Gluten: groźny czy niezbędny? "Zdrowy rozsądek jest kluczem do sukcesu"

Kto nie powinien jeść glutenu
Kto nie powinien jeść glutenu
Kto nie powinien jeść glutenu

Gluten wzbudza wiele emocji wśród dietetyków i zwykłych ludzi. Wciąż pojawiają się nowe teorie, czy jest on szkodliwy dla organizmu, czy odwrotnie. O problemie opowiada dietetyk Agnieszka Piskała.

W dobie przesadnego, czasami wręcz obsesyjnego dbania o własny wygląda, wciąż pojawiają się nowe mody na różne diety. Obecnie prym wiedzie ta bezglutenowa.

Jak zauważa dietetyczka Agnieszka Piskała, jeżeli nie istnieją przeciwwskazania do spożywania glutenu, nie powinniśmy go odstawiać.

Kto powinien odstawić gluten?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać po liczbie osób stosujących dietę bezglutenową, zaledwie 5-8 procent Polaków powinno całkowicie wykluczyć ten składnik z diety.

- Są to przede wszystkim osoby chorujące na celiakię czy nieceliakalną nietolerancją glutenu - mówi Pisakała.

Cierpiący na celiakię powinni zupełnie wyeliminować spożywanie tego składnika.

Inne choroby powodujące podobne objawy

Nie każda osoba, która źle czuje się po spożyciu glutenu ma celiakię. Jest także inna przypadłość, która daje podobne objawy: nieceliakalna nietolerancja glutenu. U takich pacjentów nie stwierdzono celiakii ani alergii na pszenicę, jednak u chorego występują niepożądane objawy, takie jak ból brzucha, wysypka, czy ból głowy.

Jednak złe samopoczucie i objawy podobne do tych, które występują przy celiakii, mogą występować po prostu po spożyciu pszenicy. To może oznaczać, że jest się zwyczajnie uczulonym na to zboże, jednak nie istnieje konieczność całkowitego zaprzestania spożywania glutenu.

Zmiana nastawienia i nawyków

- Czytałam badania, według których 40 procent Polaków zachłysnęło się dietą bezglutenową, przypisując jej niesamowite właściwości zdrowotne. Fenomen tej diety pokazywał, że faktycznie wiele osób powiedziało, że się lepiej po niej czuje, niektóre nawet schudły. Okazało się, że nie jest to związane z tym, że wyeliminowały gluten, tylko że zaczęły się zdrowiej odżywiać. Zaczęły czytać etykiety, same sobie przygotowywać pieczywo, posiłki - mówi Piskała. - Sam fakt lepszego samopoczucia był związany ze zmianą nawyków żywieniowych, a nie z samym wyeliminowaniem glutenu - dodaje.

- Zdrowy rozsądek jest kluczem do sukcesu. Gluten to jest zwykłe białko, które występuje w zbożach, takich jak pszenica, żyto, jęczmień - mówi dietetyczka. - Te zboża oprócz glutenu dostarczają nam również błonnika, witamin z grupy B, cynku, wielu składników mineralnych. Dlatego osoby, które decydują się na dietę bezglutenową mają duże niedobory innych składników odżywczych - dodaje i zaznacza, że wiele osób zgłasza się do niej z zajadami, które są oznaką niedoboru witaminy B, która pochodzi przede wszystkim ze zbóż.

Sztucznie dodawany gluten

- Faktycznie, jedliśmy gluten od bardzo dawna, od prehistorycznych czasów, tak więc nagłe powiedzenie, że jest to zło, jest dużym nadużyciem - zaznacza Piskała. - Ale należy pamiętać o jednej rzeczy, że gluten oprócz tego, że jest białkiem i może wywoływać różne problemy gastryczne, również ma właściwości wypiekowe - dodaje.

To właśnie przez to składnik ten jest sztucznie dodawany do różnych wypieków.

- Wielu genetyków już się pochyliło nad ziarnami zbóż, które zawierają gluten, zwiększając jego ilość, aby te ciasteczka i chlebki lepiej nam wyrastały. A w związku z tym okazuje się, że nasze pokolenie je już o 300 procent więcej glutenu niż jedli nasi dziadkowie. Czyli ten przeskok genetyczny nastąpił za szybko, zanim dostosowały się do tego nasze przewody pokarmowe - zaznacza Piskała.

Wszystko z umiarem

Jednak we wszystkim trzeba mieć umiar. Nie można popadać ze skrajności w skrajność.

- Najlepszym wyjściem jest ograniczenie, ale nie wyeliminowanie glutenu z diety - radzi dietetyczka. - Każda skrajność powoduje, że może powstać nowa jednostka chorobowa - dodaje.

Piskała zaznacza też, że "wszystkie produkty, które są dozwolone do sprzedaży w obrocie spożywczym, nie zagrażają zdrowiu ani życiu konsumenta".

Różnorodna dieta

- Jeżeli będziemy jedli tylko pieczywo razowe, to znowu doprowadzimy się do niedoborów - mówi dietetyczka i zaznacza, że człowiek nie powinien bardzo ograniczać spożywanych produktów i tak naprawdę powinniśmy jeść wszystko.

- Żeby człowiek sobie dostarczył wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jakich potrzebuje i nie musiał się szprycować suplementami, w ciągu tygodnia powinien zjeść około 60 różnych produktów, które są na piramidzie zdrowego odżywiania - zauważa Piskała i wymienia, że powinniśmy jeść jabłka, gruszki, marchewki, selera, ale także kajzerki, pieczywo razowe, kasze i biały makaron.

Niestety w diecie przeciętnego Polaka jest zaledwie 12 takich produktów i nie zawsze są to te zdrowe dla organizmu.

- Jedzmy mądrze i słuchajmy swojego organizmu - mówi Piskała. - Aktywność fizyczna jest podstawą piramidy zdrowego odżywiania. Nie ma zdrowego stylu życia bez aktywności fizycznej albo tylko na samej diecie - dodaje.

Dietetyk Agnieszka Piskała o glutenie
Dietetyk Agnieszka Piskała o glutenie

Autor: ao/aw / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Za kilka dni będzie ponad 20 stopni. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja i początek czerwca? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osuwisko zeszło niedaleko miejscowości Blatten w Szwajcarii. Około 100 osób, w tym turyści, musiało zostać ewakuowanych z uwagi na niebezpieczeństwo, jakie stwarzają spadające skały. W rejonie zamknięto także szlaki turystyczne i ograniczono ruch samochodowy.

Masy skał mogą spaść na wioskę. Ewakuacje, zamknięte drogi

Masy skał mogą spaść na wioskę. Ewakuacje, zamknięte drogi

Źródło:
swissinfo.ch, 20 Minuten

Co najmniej 28 osób zginęło w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczyła się przez środkowe i wschodnie stany USA w miniony weekend. Mieszkańcy wielu miejscowości starają się odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdzie tysiące domów zostało zmiecionych z powierzchni ziemi. Tylko w Saint Louis w stanie Missouri straty materialne szacowane są na około miliard dolarów.

Miliardowe straty po burzach. "Praca naszego życia została zniszczona"

Miliardowe straty po burzach. "Praca naszego życia została zniszczona"

Źródło:
ABC News, PAP, Reuters

Pogoda na dziś - poniedziałek 19.05. Dzień upłynie pod znakiem słabych opadów deszczu, które powinny powoli zanikać. Lokalnie mogą wystąpić burze. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 19.05. Termometry pokażą do 16 stopni, może popadać

Pogoda na dziś - poniedziałek, 19.05. Termometry pokażą do 16 stopni, może popadać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w niedzielę sprzyja obserwacji ciekawych zjawisk meteorologicznych. W Kujawsko-Pomorskiem w Golubiu-Dobrzyniu na niebie pojawił się lej kondensacyjny, co udało się uwiecznić na zdjęciach.

Lej kondensacyjny zawisł nad miastem

Lej kondensacyjny zawisł nad miastem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do części amerykańskiego stanu Illinois w ostatnich dniach dotarła burza pyłowa, między innymi zaobserwowano ją w Chicago. Ogromną chmurę pyłu udało się uchwycić na nagraniu.

Niebo przesłoniła ogromna chmura pyłu. Nagranie

Niebo przesłoniła ogromna chmura pyłu. Nagranie

Źródło:
Reuters

Ulewne deszcze nawiedziły chiński region Kuangsi. W wyniku gwałtownej aury zginęły trzy osoby, jedna uznawana jest za zaginioną. Władze ogłosiły najwyższy stopień alarmu przed powodziami, opady mają nie odpuścić jeszcze przez jakiś czas.

Ulice pełne wody, najwyższy alert powodziowy. Trzy osoby nie żyją

Ulice pełne wody, najwyższy alert powodziowy. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, CCTV, China Daily

Lawina zeszła w sobotę wczesnym popołudniem na górze Eiger w szwajcarskich Alpach. W wyniku tego zdarzenia zginęło dwóch narciarzy, a pięć innych osób zostało rannych.

Lawina w Alpach. Nie żyje dwóch narciarzy

Lawina w Alpach. Nie żyje dwóch narciarzy

Źródło:
PAP

Międzynarodowy zespół naukowców opisał ekstremalnie silny wzrost radiowęglowy datowany na 12 350 rok przed naszą erą. Według ekspertów jego przyczyną była potężna burza słoneczna, która uderzyła w Ziemię.

Odkryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi     

Odkryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi     

Źródło:
PAP, phys.org

Jak wykazał zespół europejskich naukowców, zanieczyszczenie powietrza, gęsta zabudowa oraz ograniczenie terenów zielonych w miastach zwiększają ryzyko astmy zarówno u dzieci, jak i dorosłych, nawet o ponad 10 procent.

Zmniejszenie ryzyka astmy w miastach. Te badania powinny zainteresować urbanistów

Zmniejszenie ryzyka astmy w miastach. Te badania powinny zainteresować urbanistów

Źródło:
Karolinska Institutet, Lancet Regional Health-Europe

Po obfitych opadach deszczu doszło do powodzi w północno-wschodniej Argentynie, przy granicy z Urugwajem. Według służb tak intensywnych opadów nie widziano w kraju od lat. Wody powodziowe uwięziły autobus z 44 pasażerami, konieczna była pomoc ratowników.

Autobus pełen pasażerów uwięziony przez wody powodziowe

Autobus pełen pasażerów uwięziony przez wody powodziowe

Źródło:
Reuters

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Kiusiu i amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda zidentyfikowali genetyczną mutację, która powoduje, że koty są rude. Mutacja ta nie występuje u żadnego innego ssaka.

Rude koty. Odkryto, co odpowiada za ich umaszczenie

Rude koty. Odkryto, co odpowiada za ich umaszczenie

Źródło:
BBC, PAP

Trzymetrowa palma spadła i raniła mężczyznę podczas 78. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Ranny to agent aktora.

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Źródło:
Reuters

Rodzina, która mieszka na obrzeżach miasta Isanti w amerykańskim stanie Minnesota, ma albo ogromne szczęście, albo niesamowitego pecha. W ich ogródku i na tarasie wypoczywają niedźwiedzie czarne.

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Źródło:
CNN, fox9.com

Choroby odkleszczowe mogą u części pacjentów wiązać się z nietypowymi objawami - ostrzegła WHO. Pokazuje to historia 43-letniej Belgijki, która zauważyła u siebie nagłe wyczerpanie. Ustalenie, że cierpi na boreliozę, wymagało konsultacji z różnymi lekarzami. Na jej skórze nie pojawił się rumień wędrujący, nie zauważyła nawet samego ugryzienia.

Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"

Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"

Źródło:
WHO

Ostatnie dni przyniosły w Polsce wyczekane opady deszczu. Jest to szczególnie istotne w tym roku, gdy rośliny zostały osłabione przez suszę i przeplatankę dużego ciepła i zimna. Jak opowiadał na antenie TVN24 meteorolog Michał Brennek, przez zmiany klimatyczne w przyszłości może czekać nas więcej takich kontrastów.

"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"

"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bociany wybudowały gigantyczne gniazdo. Znajduje się ono na budynku gospodarczym w północnej Hiszpanii, który przechylił się pod jego ciężarem. Jak podały lokalne media, konstrukcja ma około dwóch metrów wysokości i może ważyć nawet tonę.

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Źródło:
El Pais

W piątek do Grecji dotarła duża porcja pyłu saharyjskiego. Widzialność mocno spadła, zarówno w stolicy, jak i w wielu regionach kraju, co wpłynęło na pogorszenie jakości powietrza.

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Źródło:
eKathimerini, Protothema

Pod jednym z domów w podkarpackiej Wetlinie pojawiła się grupka wilków. Jak relacjonował internauta, który przesłał na Kontakt24 nagranie, zwierzęta w okolicy bywają często.

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Źródło:
Kontakt24

Piątek przyniósł w części kraju zimowe opady. Na północnym wschodzie pojawił się deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Bardziej jesienna niż wiosenna aura jest związana z niżem, który znajduje się nad Polską. Czy zimowa aura w połowie maja powinna zaskakiwać? Z historycznych danych wynika, że śnieg na polskich nizinach potrafi pojawić się nawet w czerwcu.

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Władze miasta Jundiai w brazylijskim stanie Sao Paulo badają wpływ wycieku niebieskiego barwnika do pobliskiej rzeki po wypadku cysterny. Woda w niej zrobiła się nienaturalnie błękitna, co odbiło się na żyjących w rzece zwierzętach.

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Źródło:
Reuters, aldianews.com

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać życie dzikich zwierząt - wilków i jeleni. Wysłał je Reporter24. "Ten film to kolejny niezbity dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda, a różne gatunki dzikich zwierząt mogą żyć w tej samej części lasu" - napisał.

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Tegoroczny zakwit gronorostów (łac. Sargassum) w Oceanie Atlantyckim jest rekordowo duży, a sezon wegetacyjny jeszcze się nie skończył. Pas tych glonów ciągnie się przez prawie dziewięć tysięcy kilometrów.

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Źródło:
CNN

Tornado przetoczyło się w czwartek przez miasto New Richmond położone w stanie Wisconsin. Groźnie wyglądający lej został uchwycony na nagraniu. W stanie tym obowiązywały tego dnia ostrzeżenia przed burzami.

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox9.com

W czwartek nad Polską przesuwają się fronty atmosferyczne, które przynoszą ze sobą burze z gradem. Gwałtowna pogoda utrzymuje się w Polsce od rana - na północy pojawiła się krupa śnieżna, a na południu padał śnieg. Zdjęcia zjawisk otrzymaliśmy na Kontakt24.

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Ulewy spowodowały w czwartek podtopienia na północy Hiszpanii. W gminie Colunga od północy spadło ponad 72 litrów wody na metr kwadratowy. W regionie trwa usuwanie skutków intensywnych opadów.

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

Źródło:
RTPA, La Voz de Asturias

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 zostało zarejestrowane w czwartek w centralnej Turcji. Jak podały lokalne media, wstrząsy odczuwalne były także w stolicy kraju, Ankarze.

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

Źródło:
CNN Turk, Volcano Discovery, EMSC