Najnowsze

Gigantyczna "złota rybka". Rzadki i tajemniczy okaz wyrzucony na brzeg

Najnowsze

Ryba wyrzucona na brzeg w Oregonie
Ryba wyrzucona na brzeg w OregonieTiffany Boothe/Seaside Aquarium
wideo 2/19

Rybę o niezwykłym wyglądzie wyrzucił ocean na brzeg w Oregonie w Stanach Zjednoczonych. Znalezisko należy do gatunku, o którym niewiele wiadomo. Aby poznać jak najwięcej informacji, specjaliści chcą wykonać sekcję zwłok ryby.

Ważący 45 kilogramów i mierzący metr długości okaz został znaleziony kilka dni temu na plaży w mieście Seaside w północno-zachodniej części amerykańskiego stanu Oregon. Należy do gatunku o nazwie strojnik (Lampris guttatus), inaczej nazywanego "rybą księżycową".

To morskie ryby o owalnym kształcie z rodziny strojnikowatych (Lamprididae). Występują w wodach Atlantyku i Pacyfiku. Ich ciało w większości charakteryzuje się srebrzystoszarymi, złotymi i czerwonymi odcieniami.

Tajemniczy gatunek

- Normalnie nie widzimy ich na brzegu - powiedziała Keith Chandler, dyrektorka Seaside Aquarium w Oregonie. - To było ekscytujące dla mieszkańców - opowiadała.

Ryba była martwa. Jak oceniła Chandler, zanim pracownicy akwarium dotarli na miejsce, leżała na plaży prawdopodobnie przez mniej niż godzinę.

Ze względu na głębokości, w jakich żyje, gatunek nie jest dobrze poznany. Jak zaznaczyła Chandler, akwarium planuje pozyskać "wszystkie możliwe dane" podczas sekcji zwłok. Obecnie ryba trzymana jest w dużej zamrażarce.

Autor: ps/dd / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: TiffanyBoothe/SeasideAquarium

Pozostałe wiadomości