Najnowsze

Dwa oblicza El Nino

Najnowsze

Porównanie El Nino z 2015 i 1997 roku
NASA GoddardPorównanie El Nino z 2015 i 1997 roku

Trwające El Nino powoli słabnie. Nadszedł czas, kiedy naukowcy zaczęli porównywać je z tym, które wystąpiło w latach 1997-1998. Znaleźli wiele różnic. - Ważne jest to, w jaki sposób rozpoczyna się El Nino - tłumaczą specjaliści.

NASA, za pomocą komputerowego modelu, wykonała wizualizację odchylenia od średniej temperatury na powierzchni Oceanu Spokojnego podczas El Nino w 2015 roku. Na podstawie danych z El Nino z 1997/1998 roku sporządzono taką samą wizualizację. Po porównaniu obu zestawów danych widać, że przebieg El Nino w innych latach był inny.

- Ważne jest to, w jaki sposób rozpoczyna się El Nino - powiedział Robin Kovach, naukowiec z NASA.

Obydwie wizualizacje pokazują, że w 1997 roku El Nino rozpoczęło się w czasie, kiedy woda Oceanu Spokojnego była przeważnie chłodniejsza niż średnio. Zeszłoroczne El Nino natomiast zaczęło się w momencie, w którym woda Pacyfiku była na ogół cieplejsza od średniej wieloletniej.

Kolejną różnicą jest wielkość odchylenia od średniej temperatury wody w różnych regionach Oceanu Spokojnego.

- El Nino w 1997 roku było znacznie silniejsze na wschodnim Pacyfiku - powiedział Kovach. - Natomiast w 2015 roku najcieplejszą wodę zanotowano w środkowej części Pacyfiku - tłumaczy.

Różnice pod wodą

Wahanie temperatury podczas El Nino nie jest typowe jedynie dla powierzchniowych wód, lecz także dla głębinowych. Porównując El Nino z 1997 roku i ubiegłoroczne w tym aspekcie, również da się zauważyć różnice. Podczas szczytu El Nino w listopadzie różnice między temperaturą wód głębinowych zazwyczaj chłodniejszej zachodniej części Pacyfiku i na ogół cieplejszej wschodniej części Oceanu Spokojnego były większe w 1997 roku niż w 2015.

Nadciąga La Nina

Średnia temperatura wody powierzchni Oceanu Spokojnego ma wrócić do normy w czerwcu 2016 roku. Gdy El Nino słabnie, zazwyczaj po nim występuje La Nina, czyli zjawisko odwrotne do El Nino. Według amerykańskiej rządowej agencji zajmującej się prognozowaniem (NOAA), La Nina nadciąga wielkimi krokami.

"Modele pogodowe wskazują bardzo dobre warunki do rozwoju La Nini, która nadchodzi w sposób nieprzewidywalny co dwa do siedmiu lat. Zjawisko powinno pojawić się na półkuli północnej jesienią tego roku, po tym jak El Nino rozproszy się późną wiosną lub wczesnym latem" - czytamy w prognozie NOAA.

El Nino a La Nina

El Nino to zjawisko pogodowe, które występuje, kiedy temperatura oceanu na wschodnim Pacyfiku, w pobliżu Ameryki Południowej rośnie, a na zachodnim maleje, na skutek zmiany kierunku wiatru. La Nina to odwrotna sytuacja, kiedy wyższa temperatura występuje na zachodnim Pacyfiku. Poniższa wizualizacja pomaga zrozumieć czym różnią się od siebie obydwa zjawiska:

Na czym polegają zjawiska La Nina i El Nino
Na czym polegają zjawiska La Nina i El NinoNOAA

Autor: AD/rp / Źródło: sciencedaily.com, NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA Goddard

Pozostałe wiadomości