Najnowsze

Do Japonii dotarła fala tsunami. Ewakuowano kilka tysięcy ludzi

Najnowsze

NOAAWysokości fali tsunami na modelu NOAA

Niewielkie tsunami wystąpiło w czwartek wcześnie rano w północno-wschodniej Japonii - poinformowała Japońska Agencja Meteorologiczna. Wysokość fal nie przekraczała 40 cm Tsunami wywołało trzęsienie ziemi, do którego doszło w nocy z wtorku na środę w Chile. Japońskie służby meteorologiczne wydały ostrzeżenie przed tsunami po silnym trzęsieniu ziemi na Pacyfiku u wybrzeża Chile. Falę zaobserwowano już w Hilo na Hawajach. Amerykańska Służba Meteorologiczna stworzyła animowany film - symulację przemieszczania się fali tsunami przez najbliższe 30 godzin po trzęsieniu ziemi.

Trzy następujące po sobie fale mierzyły 20, 30 i 40 cm. Uderzyły w czwartek rano około godz. 7 czasu miejscowego w wybrzeże prefektury Iwate, gdzie od środy prowadzi się dokładne obserwacje morza.

W regionie zalecano także częściową ewakuację kilku tysięcy gospodarstw położonych na wybrzeżu. Mieszkańcy mający w pamięci niszczycielskie tsunami z marca 2011 roku, posłuchali wezwania. Władze zaapelowały do ludzi, aby nie zbliżali się do morza.

Agencja Meteorologiczna dodała, że tsunami zarejestrowano także w innych regionach północno-wschodnich.

Przeszło też przez Hawaje

Wstrząsy, które w nocy z wtorku na środę nawiedziło Chile, miały siłę 8,2 st. w skali Richtera. Trzęsienie spowodowało śmierć osób, kilkadziesiąt tysięcy ewakuowano. Prezydent Chile Michella Bachelet ogłosiła we wtorek rano stan klęski żywiołowej na północy kraju - w dwóch najbardziej zniszczonych regionach.

W środę Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku poinformowało, że fale tsunamio wysokości 55 cm zaobserwowano w Hilo na Hawajach.

Animacja pokazuje zasięg

Centrum Ostrzegania przed Tsunami US National Weather Service stworzyło animowany film symulujący zasięg fali tsunami po trzęsieniu ziemi u wybrzeża Chile o sile 8,2 stopni w skali Ritchera.

Autor: PW,js/mj,map / Źródło: PAP, ENEX

Źródło zdjęcia głównego: NOAA

Pozostałe wiadomości