Najnowsze

Chmury na Plutonie. Zauważono je po raz pierwszy

Najnowsze

NASAByć może na Plutonie są chmury

Atmosfera Plutona jest bogatsza niż nam się wydawało. Ostatnio naukowcy zauważyli na nim chmury. Znaleziono je dzięki zdjęciom wykonanym przez sondę New Horizons.

Na raport dotyczący pogody panującej na obrzeżach Układu Słonecznego pewnie jeszcze trochę poczekamy. Jednak ostatnie odkrycie sprawia, że jesteśmy coraz bliżej poznania kosmicznych warunków atmosferycznych. Dzięki sondzie kosmicznej New Horizons najprawdopodobniej odkryto chmury na Plutonie.

Złożona atmosfera

Opublikowane ostatnio zdjęcia powstały podczas przelotu New Horizons nad Plutonem w lipcu 2015 roku. Widać na nich, jak zadziwiająco rozwinięta jest atmosfera tej karłowatej planety. Fotografie pokazują, że ma wiele warstw, które niczym mgiełka otaczają glob. Jednak naukowcy posunęli się jeszcze dalej i zdaje się, że odkryli nad Plutonem poszczególne chmury. Świadczy to o jeszcze większej różnorodności i złożoności jego atmosfery niż sądzono.

Wiele niewiadomych

Póki co nie wiadomo, co mogło doprowadzić do rozwoju chmur ani z czego się składają. Według naukowców jest jednak prawdopodobne, że mają one podobny skład co atmosfera Plutona, czyli zawierają azot i śladowe ilości metanu, acetylenu, etylenu i etanu.

Zdjęć stworzonych przez satelitę New Horizons jest bardzo dużo, jednak przesyłanie ich na Ziemię trwa bardzo długo. Być może gdzieś w przestrzeni kosmicznej istnieją także inne dowody na to, że na Plutonie rzeczywiście są chmury. Może już w bliskiej przyszłości dowiemy się czegoś więcej.

Zobacz jak wyglądały badania Plutona na przestrzeni czasu.

Zdjęcia Plutona robione na przestrzeni lat
Zdjęcia Plutona robione na przestrzeni latNASA

Autor: zupi/map / Źródło: newscientist.com, IFL Science

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości