Chcesz przebiegnąć maraton? Zastanawiasz się, w jakim wieku najlepiej zawrzeć małżeństwo? Myślisz o tym, czy masz jeszcze szanse na większe zarobki? Naukowcy próbują odpowiedzieć na pytanie, czy nabywanie pewnych umiejętności oraz nasze emocje zależą od tego, ile mamy lat.
Żeby stać się w czymś naprawdę dobrym, potrzeba ogromu pracy włożonego w osiągnięcie sukcesu. Czy wiedzieliście jednak, że to nie wszystko? Wielu naukowców twierdzi, że źródłem do osiągnięcia wymarzonego celu może być również nasz wiek. Wraz z upływem lat pewne zdolności przychodzą nam łatwiej, zaś próby przyswojenia innych stają się dużo trudniejsze.
Zdolności związane z aktywnością fizyczną czy inne, w których potrzebna jest dobra wydolność organizmu oraz witalność, łatwiej nabędą ludzie młodzi. Osoby w średnim wieku i starsze mają zaś po swojej stronie stabilność emocjonalną, dzięki czemu, między innymi, łatwiej opanowują sztukę rozumienia uczuć innych ludzi.
Młody umysł chłonny jak gąbka
Języków obcych najlepiej uczą się siedmiolatki i ośmiolatki. Naukowcy wciąż mają podzielone zdania na ten temat, jednak w powszechnej opinii przyjmuje się fakt, iż im młodszy umysł, tym łatwiej przyswaja wiedzę. Stąd też naukę drugiego języka najlepiej rozpocząć w wieku wczesnoszkolnym.
Mimo to największa efektywność mózgu, jak podkreślają w opracowaniu opublikowanym w marcu 2015 roku Joshua K. Hartshorne z amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda i Laura T. Germine z Massachusetts General Hospital w Bostonie, przypada na 18. rok życia. Wtedy to najlepsza jest zdolność kojarzenia, na przykład liczb czy symboli.
Problemy z pamięcią
Jeżeli uważacie, że z waszą pamięcią coś jest nie w porządku, zapamiętywanie nazw czy imion poznanych osób przychodzi wam z trudnością, to zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez Germin w 2010 roku, prawdopodobnie jeszcze nie ukończyliście 22 lat. Możliwe też, że wiek ten jest już za wami. Nie potraficie jednak przypasować imion do ludzi czy w ogóle nie kojarzycie ich wizerunków? Zdaniem prowadzącej badania Germine oraz współpracujących z nią Bradleya Duchaine'a z amerykańskiej uczelni Dartmouth College oraz Kena Nakayamy z Uniwersytetu Harvarda największe prawdopodobieństwo zmiany takiej sytuacji przypada na 32. rok życia.
Sport głównie dla młodych?
Jesteście sportowcami? Wszelkiego rodzaju sporty oraz aktywności fizyczne będą dla was prawdziwą przyjemnością w trzeciej dekadzie życia. Według badań opublikowanych w 1998 roku przez Roya J. Shepharda z kanadyjskiej uczelni Uniwersytetu w Toronto w tych latach organizm osiąga największą wydolność fizyczną. Mięśnie najsilniejsze stają się w wieku 25 lat, jednak przez następne 10-15 lat stan ten nie zmienia się w znaczny sposób. Najmocniejsze kości zaś mają osoby mające 30 lat.
Analiza stworzona przez Graydona Snidera, fizyka prowadzącego bloga o bieganiu, który w 2014 roku zestawił ze sobą dane z łącznie 50 lat, pokazują, że najbardziej odpowiednim wiekiem do przebiegnięcia maratonu jest 28. rok życia. W latach wcześniejszych lub późniejszych oczywiście nie przekreślajcie swoich szans na tego typu osiągnięcie.
O tym, w jaki sposób zachować młody wygląd i dobrą formę opowiada kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc
Atrakcyjność fizyczna zmienna jest
Z opracowania przeprowadzonego na podstawie danych z portalu randkowego OkCupid przez jej współzałożyciela Christiana Ruddera wynika, że mężczyźni, nieważne ile mają lat, postrzegają kobiety za najbardziej atrakcyjne, kiedy te są w wieku 23 lat. Z kolei mężczyźni w oczach kobiet wypadają inaczej, kiedy mają one 20 lub 30 lat. 20-latki za najbardziej pociągających uznają panów średnio o dwa lata starszych od siebie, 30-latki zaś wybierają tych o kilka lat młodszych.
Atrakcyjność atrakcyjnością, trochę inaczej wypada poszukiwanie partnera, z którym chcielibyśmy ułożyć swoje życie. Publicysta Brian Christian i profesor psychologii i nauk kognitywnych Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley Tom Griffiths twierdzą w wydanej przez nich książce "Algorithms to Live By" ("Algorytmy ułatwiające życie codzienne"), że najlepszy czas przypada na to w wieku 26 lat. Potwierdza to inna analiza - przeprowadzona w 2015 roku przez Nicholasa H. Wolfingera z Institute for Family Studies - najmniejszą liczbą rozwodów kończą się małżeństwa zawarte między 28 a 32. rokiem życia, czyli niedługo po znalezieniu partnera "idealnego".
Żądza pieniądza
Nie ma co ukrywać - pieniądze odgrywają znaczną rolę w dzisiejszym świecie. Zdecydowana większość, jeżeli nie wręcz wszyscy ludzie, znają powiedzenie "jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze". Jaka jest zależność między zasobnością konta a wiekiem człowieka?
W powszechnej opinii panuje przekonanie, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. W większości badań i statystyk na ten temat teza ta jest potwierdzana. Dodatkowo, zgodnie z analizą przeprowadzoną w 2012 roku przez portal Pay Scale, okazuje się, że panie prawie 10 lat wcześniej niż panowie otrzymują maksymalne wynagrodzenie w czasie całego swojego życia. Mężczyźni z najwyższych zarobków cieszą się mając 48 lat, kobiety zaś w 39. roku życia.
Życiowe mądrości
Chyba każdy pamięta lekcje matematyki. Nieważne, czy były przyjemnością, czy myśl o podejściu do tablicy przyprawiała o mdłości. Jeżeli dotyczą nas wspomnienia tej drugiej kategorii, można je wytłumaczyć w prosty sposób. Nie, to nie znaczyło, że nie umiemy liczyć. Trudności wynikały z tego, ile akurat mieliśmy lat. Według autorów badań z 2015 roku - Laury T. Germine i Joshui K. Hartshorna z Uniwersytetu Harvarda - największe zdolności arytmetyczne przypadają na 50. rok życia, także możemy głęboko odetchnąć z ulgą i nie rozpamiętywać czasów szkolnych.
O ile umysł z matematyką najlepiej radzi sobie z nastaniem pięćdziesiątki, tak inna zdolność, uznana za umiejętność logicznego myślenia, przychodzi znacznie szybciej. Szachy. Zdaniem głównego autora badań opublikowanych w 2012 roku - Geoffroya Berthelota - najlepiej nauczyć się w nie grać przed skończeniem 31 lat, żeby tym wieku móc już zostać profesjonalnym graczem. Jeżeli macie takie marzenie, właśnie wtedy jest najlepszy moment na jego realizację.
Co jeśli matematyka nie jest waszą mocną stroną, a szachy potrafią wywołać w was emocje tak silne, że ich efektem jest walka z ziewaniem? Istnieje jeszcze jedna, naprawdę ambitna, opcja. Jeżeli macie 40 lat, najwyższy czas na odkrycie, które poskutkuje zdobyciem Nagrody Nobla. Tego zdania są Benjamin Jones, E.J. Reedy i Bruce A. Weinberg z angielskiego Uniwersytetu Cambridge, których badania zostały opublikowane w 2014 roku. Macie mniej lat? Wspaniale, nie musicie się tak bardzo spieszyć z wymyśleniem odpowiedniego tematu do badań. Jesteście starsi? Cóż, w takim razie, według badaczy, nagroda przepadła z kretesem. Warto jednak poszukać innej możliwości, wszak naukowcy wspominają tylko o Noblu.
Człowiek, jako jedyna istota żyjąca na Ziemi, potrafi komunikować się w łatwy, zrozumiały sposób, innymi słowy - rozmawiać. Małe dziecko mówi dużo prostszym językiem niż osoby dużo od niego starsze. Wydaje się wam, że macie dosyć duży zasób słownictwa, wyrażacie się w inteligentny sposób, nie używacie zbędnych powtórzeń? Z badań opublikowanych w 2015 roku w portalu SAGE journals wynika, że jeżeli nie skończyliście jeszcze 71 lat, wciąż wszystko przed wami. Właśnie będąc w tym wieku posługujemy się największą liczbą wyrazów.
Emocje i satysfakcja
Tak jak ludzie młodzi mają po swojej stronie witalność i siłę fizyczną, tak wraz z upływem lat zaczynamy coraz bardziej zwracać uwagę na emocjonalną część naszej natury.
I tak - zgodnie z opracowaniem Germine i Hartshorna z 2015 roku - ludzkie emocje zrozumiemy potencjalnie dopiero w wieku 51 lat. Nie gniewajmy się więc na osoby młodsze, które nie potrafią jeszcze zrozumieć, co czuje drugi człowiek. Nie dziwmy się również kobietom, które wciąż, nieważne jak rzeczywiście wyglądają, narzekają na swoją figurę. Dopiero kończąc 74 lata, zaczynamy myśleć, że do dobrego samopoczucia nie jest potrzebny perfekcyjny wygląd ciała.
Satysfakcja z życia? Ciężko podać jej definicję, jest ona wysoce subiektywna. Jednak autor niemieckich badań z 2013 roku - Hannes Schwandt z Wydziału Ekonomii Uniwersytet w Zurychu - przeprowadzonych na kilku tysiącach ludzi twierdzi, że najbardziej zadowoleni z życia jesteśmy najpierw w wieku 23, a następnie 69 lat.
Co ze spokojem psychicznym? Kiedy ostatecznie pozbędziemy się negatywnego myślenia, stresu i zapewnimy naszemu umysłowi komfort? No cóż, badania nie są zanadto optymistyczne. Według opracowania stworzonego w 2010 roku przez Arthura A. Stone'a i Joan E. Broderick z amerykańskiej uczelni Stony Brook University oraz Josepha E. Schwartza z akademii medycznej Columbia University Medical Center i Angusa Deatona z Uniwersytetu Princeton, stan ten przypada dopiero po skończeniu 82 lat. Nie brzmi to zbyt dobrze, jednak nawet naukowcy potrafią się mylić. Bądź co bądź wszystko zależy od nas samych - od tego jak pokierujemy swoim życiem i jak będziemy dbać o wynoszoną z niego satysfakcję.
Mistrz olimpijski z 1980 roku zdradza, jak nie wyjść z formy nawet w starszym wieku
Autor: ao/map / Źródło: IFL Science, Business Insider