Chcesz zdobyć Nagrodę Nobla? Zaczekaj do czterdziestych urodzin

Ciekawe wnioski naukowców

Chcesz przebiegnąć maraton? Zastanawiasz się, w jakim wieku najlepiej zawrzeć małżeństwo? Myślisz o tym, czy masz jeszcze szanse na większe zarobki? Naukowcy próbują odpowiedzieć na pytanie, czy nabywanie pewnych umiejętności oraz nasze emocje zależą od tego, ile mamy lat.

Żeby stać się w czymś naprawdę dobrym, potrzeba ogromu pracy włożonego w osiągnięcie sukcesu. Czy wiedzieliście jednak, że to nie wszystko? Wielu naukowców twierdzi, że źródłem do osiągnięcia wymarzonego celu może być również nasz wiek. Wraz z upływem lat pewne zdolności przychodzą nam łatwiej, zaś próby przyswojenia innych stają się dużo trudniejsze.

Zdolności związane z aktywnością fizyczną czy inne, w których potrzebna jest dobra wydolność organizmu oraz witalność, łatwiej nabędą ludzie młodzi. Osoby w średnim wieku i starsze mają zaś po swojej stronie stabilność emocjonalną, dzięki czemu, między innymi, łatwiej opanowują sztukę rozumienia uczuć innych ludzi.

Młody umysł chłonny jak gąbka

Języków obcych najlepiej uczą się siedmiolatki i ośmiolatki. Naukowcy wciąż mają podzielone zdania na ten temat, jednak w powszechnej opinii przyjmuje się fakt, iż im młodszy umysł, tym łatwiej przyswaja wiedzę. Stąd też naukę drugiego języka najlepiej rozpocząć w wieku wczesnoszkolnym.

Mimo to największa efektywność mózgu, jak podkreślają w opracowaniu opublikowanym w marcu 2015 roku Joshua K. Hartshorne z amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda i Laura T. Germine z Massachusetts General Hospital w Bostonie, przypada na 18. rok życia. Wtedy to najlepsza jest zdolność kojarzenia, na przykład liczb czy symboli.

Problemy z pamięcią

Jeżeli uważacie, że z waszą pamięcią coś jest nie w porządku, zapamiętywanie nazw czy imion poznanych osób przychodzi wam z trudnością, to zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez Germin w 2010 roku, prawdopodobnie jeszcze nie ukończyliście 22 lat. Możliwe też, że wiek ten jest już za wami. Nie potraficie jednak przypasować imion do ludzi czy w ogóle nie kojarzycie ich wizerunków? Zdaniem prowadzącej badania Germine oraz współpracujących z nią Bradleya Duchaine'a z amerykańskiej uczelni Dartmouth College oraz Kena Nakayamy z Uniwersytetu Harvarda największe prawdopodobieństwo zmiany takiej sytuacji przypada na 32. rok życia.

Sport głównie dla młodych?

Jesteście sportowcami? Wszelkiego rodzaju sporty oraz aktywności fizyczne będą dla was prawdziwą przyjemnością w trzeciej dekadzie życia. Według badań opublikowanych w 1998 roku przez Roya J. Shepharda z kanadyjskiej uczelni Uniwersytetu w Toronto w tych latach organizm osiąga największą wydolność fizyczną. Mięśnie najsilniejsze stają się w wieku 25 lat, jednak przez następne 10-15 lat stan ten nie zmienia się w znaczny sposób. Najmocniejsze kości zaś mają osoby mające 30 lat.

Analiza stworzona przez Graydona Snidera, fizyka prowadzącego bloga o bieganiu, który w 2014 roku zestawił ze sobą dane z łącznie 50 lat, pokazują, że najbardziej odpowiednim wiekiem do przebiegnięcia maratonu jest 28. rok życia. W latach wcześniejszych lub późniejszych oczywiście nie przekreślajcie swoich szans na tego typu osiągnięcie.

O tym, w jaki sposób zachować młody wygląd i dobrą formę opowiada kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc

Krzysztof Hołowczyc o sposobie na młodość
Krzysztof Hołowczyc o sposobie na młodość

Atrakcyjność fizyczna zmienna jest

Z opracowania przeprowadzonego na podstawie danych z portalu randkowego OkCupid przez jej współzałożyciela Christiana Ruddera wynika, że mężczyźni, nieważne ile mają lat, postrzegają kobiety za najbardziej atrakcyjne, kiedy te są w wieku 23 lat. Z kolei mężczyźni w oczach kobiet wypadają inaczej, kiedy mają one 20 lub 30 lat. 20-latki za najbardziej pociągających uznają panów średnio o dwa lata starszych od siebie, 30-latki zaś wybierają tych o kilka lat młodszych.

Atrakcyjność atrakcyjnością, trochę inaczej wypada poszukiwanie partnera, z którym chcielibyśmy ułożyć swoje życie. Publicysta Brian Christian i profesor psychologii i nauk kognitywnych Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley Tom Griffiths twierdzą w wydanej przez nich książce "Algorithms to Live By" ("Algorytmy ułatwiające życie codzienne"), że najlepszy czas przypada na to w wieku 26 lat. Potwierdza to inna analiza - przeprowadzona w 2015 roku przez Nicholasa H. Wolfingera z Institute for Family Studies - najmniejszą liczbą rozwodów kończą się małżeństwa zawarte między 28 a 32. rokiem życia, czyli niedługo po znalezieniu partnera "idealnego".

Żądza pieniądza

Nie ma co ukrywać - pieniądze odgrywają znaczną rolę w dzisiejszym świecie. Zdecydowana większość, jeżeli nie wręcz wszyscy ludzie, znają powiedzenie "jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze". Jaka jest zależność między zasobnością konta a wiekiem człowieka?

W powszechnej opinii panuje przekonanie, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. W większości badań i statystyk na ten temat teza ta jest potwierdzana. Dodatkowo, zgodnie z analizą przeprowadzoną w 2012 roku przez portal Pay Scale, okazuje się, że panie prawie 10 lat wcześniej niż panowie otrzymują maksymalne wynagrodzenie w czasie całego swojego życia. Mężczyźni z najwyższych zarobków cieszą się mając 48 lat, kobiety zaś w 39. roku życia.

Wiek a nasze zdolności

Życiowe mądrości

Chyba każdy pamięta lekcje matematyki. Nieważne, czy były przyjemnością, czy myśl o podejściu do tablicy przyprawiała o mdłości. Jeżeli dotyczą nas wspomnienia tej drugiej kategorii, można je wytłumaczyć w prosty sposób. Nie, to nie znaczyło, że nie umiemy liczyć. Trudności wynikały z tego, ile akurat mieliśmy lat. Według autorów badań z 2015 roku - Laury T. Germine i Joshui K. Hartshorna z Uniwersytetu Harvarda - największe zdolności arytmetyczne przypadają na 50. rok życia, także możemy głęboko odetchnąć z ulgą i nie rozpamiętywać czasów szkolnych.

O ile umysł z matematyką najlepiej radzi sobie z nastaniem pięćdziesiątki, tak inna zdolność, uznana za umiejętność logicznego myślenia, przychodzi znacznie szybciej. Szachy. Zdaniem głównego autora badań opublikowanych w 2012 roku - Geoffroya Berthelota - najlepiej nauczyć się w nie grać przed skończeniem 31 lat, żeby tym wieku móc już zostać profesjonalnym graczem. Jeżeli macie takie marzenie, właśnie wtedy jest najlepszy moment na jego realizację.

Co jeśli matematyka nie jest waszą mocną stroną, a szachy potrafią wywołać w was emocje tak silne, że ich efektem jest walka z ziewaniem? Istnieje jeszcze jedna, naprawdę ambitna, opcja. Jeżeli macie 40 lat, najwyższy czas na odkrycie, które poskutkuje zdobyciem Nagrody Nobla. Tego zdania są Benjamin Jones, E.J. Reedy i Bruce A. Weinberg z angielskiego Uniwersytetu Cambridge, których badania zostały opublikowane w 2014 roku. Macie mniej lat? Wspaniale, nie musicie się tak bardzo spieszyć z wymyśleniem odpowiedniego tematu do badań. Jesteście starsi? Cóż, w takim razie, według badaczy, nagroda przepadła z kretesem. Warto jednak poszukać innej możliwości, wszak naukowcy wspominają tylko o Noblu.

Człowiek, jako jedyna istota żyjąca na Ziemi, potrafi komunikować się w łatwy, zrozumiały sposób, innymi słowy - rozmawiać. Małe dziecko mówi dużo prostszym językiem niż osoby dużo od niego starsze. Wydaje się wam, że macie dosyć duży zasób słownictwa, wyrażacie się w inteligentny sposób, nie używacie zbędnych powtórzeń? Z badań opublikowanych w 2015 roku w portalu SAGE journals wynika, że jeżeli nie skończyliście jeszcze 71 lat, wciąż wszystko przed wami. Właśnie będąc w tym wieku posługujemy się największą liczbą wyrazów.

Emocje i satysfakcja

Tak jak ludzie młodzi mają po swojej stronie witalność i siłę fizyczną, tak wraz z upływem lat zaczynamy coraz bardziej zwracać uwagę na emocjonalną część naszej natury.

I tak - zgodnie z opracowaniem Germine i Hartshorna z 2015 roku - ludzkie emocje zrozumiemy potencjalnie dopiero w wieku 51 lat. Nie gniewajmy się więc na osoby młodsze, które nie potrafią jeszcze zrozumieć, co czuje drugi człowiek. Nie dziwmy się również kobietom, które wciąż, nieważne jak rzeczywiście wyglądają, narzekają na swoją figurę. Dopiero kończąc 74 lata, zaczynamy myśleć, że do dobrego samopoczucia nie jest potrzebny perfekcyjny wygląd ciała.

Satysfakcja z życia? Ciężko podać jej definicję, jest ona wysoce subiektywna. Jednak autor niemieckich badań z 2013 roku - Hannes Schwandt z Wydziału Ekonomii Uniwersytet w Zurychu - przeprowadzonych na kilku tysiącach ludzi twierdzi, że najbardziej zadowoleni z życia jesteśmy najpierw w wieku 23, a następnie 69 lat.

Co ze spokojem psychicznym? Kiedy ostatecznie pozbędziemy się negatywnego myślenia, stresu i zapewnimy naszemu umysłowi komfort? No cóż, badania nie są zanadto optymistyczne. Według opracowania stworzonego w 2010 roku przez Arthura A. Stone'a i Joan E. Broderick z amerykańskiej uczelni Stony Brook University oraz Josepha E. Schwartza z akademii medycznej Columbia University Medical Center i Angusa Deatona z Uniwersytetu Princeton, stan ten przypada dopiero po skończeniu 82 lat. Nie brzmi to zbyt dobrze, jednak nawet naukowcy potrafią się mylić. Bądź co bądź wszystko zależy od nas samych - od tego jak pokierujemy swoim życiem i jak będziemy dbać o wynoszoną z niego satysfakcję.

Mistrz olimpijski z 1980 roku zdradza, jak nie wyjść z formy nawet w starszym wieku

Władysław Kozakiewicz, mistrz olimpijski o tym, jak zachować formę na długie lata
Władysław Kozakiewicz, mistrz olimpijski o tym, jak zachować formę na długie lataTVN Meteo Active

Autor: ao/map / Źródło: IFL Science, Business Insider

Pozostałe wiadomości

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W licznych regionach Polski już zrobiło się biało, a kolejne opady śniegu nadchodzą. W nocy z czwartku na piątek obficie będzie padać na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju. W niektórych miejscach może dosypać ponad 10 centymetrów śniegu.

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Noc z czwartku na piątek w całej Polsce będzie mroźna. Czekają nas też opady śniegu, w kilku regionach kraju obfite. Za dnia również będzie sypać.

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

Alert RCB w związku silnym wiatrem otrzymały w czwartek osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego. Eksperci przypominają, jak się zachowywać, kiedy mocno wieje.

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7