Burza nad Warszawą. Samolot zawrócił po uderzeniu pioruna

[object Object]
Pogoda na noc 22/23.01tvnmeteo.pl
wideo 2/16

W środę po południu nad Warszawą zagrzmiało. Jak przekazał rzecznik Polskich Linii Lotniczych LOT, w bardzo bliskiej odległości od samolotu lecącego z Warszawy do Amsterdamu doszło do wyładowania atmosferycznego. Maszyna zawróciła na lotnisko. Pierwszą informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o samolocie LOT-u lecącym z Warszawy do Amsterdamu, który zawrócił krótko po starcie na Lotnisko Chopina. Maszyna wyleciała tuż przed godziną 17. Zdarzenie potwierdził Michał Czernicki, rzecznik prasowy PLL LOT.

- Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT o numerze rejsu LO267 lecący z Warszawy do Amsterdamu zawrócił krótko po starcie, ponieważ w bardzo bliskiej odległości od maszyny nastąpiło wyładowanie atmosferyczne - powiedział rzecznik.

Jak przekazał, każdy samolot LOT-u wyposażony jest w układy antygromowe chroniące systemy pokładowe. - Maszyna nie ucierpiała, jednak ze względu na wysokie standardy bezpieczeństwa LOT-u kapitan statku zdecydował o zawróceniu maszyny celem przeprowadzenia weryfikacji i dodatkowego przeglądu - dodał.

- Dopiero po nim będzie możliwe stwierdzenie, czy w samolot uderzył piorun. 126 pasażerów było pod opieką siedmiu członków załogi - przekazał Czernicki. Dodał, że samolot bezpiecznie wylądował w Warszawie, a pasażerom zostaną zaproponowane połączenia alternatywne. Są pod opieką pracowników LOT-u.

Samolot zawrócił do Warszawy (flightradar24)flightradar24

Niecodzienne zjawisko w styczniu

Jak poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński, nad Polską w środę przechodził chłodny front atmosferyczny. Na nim właśnie pojawiła się burza, która o tej porze roku jest rzadkością. Wyładowania pojawiają się przede wszystkim w strefach za chłodnym frontem atmosferycznym. Istotna jest również duża różnica ciśnienia w niżu. Podczas chłodnej pory roku zjawiska te pojawiają się zazwyczaj pojedynczo.

Po godzinie 17 nad Warszawą zarejestrowano kilka wyładowań atmosferycznych. Prędkość porywów wiatru sięgnęła wtedy 54 kilometrów na godzinę.

Burze nad Polską o godzinie 17.35 (blitzorung.org)blitzortung.org

Autor: dd,mj/aw / Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości