Szacuje się, że zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do ponad 2,5 mln zgonów każdego roku. Brudne powietrze jest również powodem wielu chorób. Najbardziej zagrożonymi obszarami są kraje rozwijające się, choć stężenie niebezpiecznych substancji jest stosunkowo wysokie w wielu innych zurbanizowanych miejscach.
"Badania epidemiologiczne wykazały, że ozon i drobne pyły PM2.5 (cząsteczki około 30 razy cieńsze od szerokości ludzkiego włosa) mają znaczący wpływ na zdrowie ludzi, a także powodują przedwczesne zgonony" - donosi międzynarodowy zespół naukoców w czasopiśmie "Environmental Research Letters".
Każdego roku 470 tys. osób umiera w wyniku zanieczyszczenia ozonem, a 2,1 mln z powodu zanieczyszczeń pyłami. Ponadto te szkodliwe substancje przyczyniają się do zwiększenia wystąpienia chorób serca i układu oddechowego.
Globalny problem
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że trudno jest precyzyjnie określić najbardziej zanieczyszczone obszary na świecie, ponieważ wiele miast, w których powietrze jest brudne, nie posiada systemów kontrolujących jego stan.
"Niemniej jednak dostępne dane wskazują, że poziom zanieczyszczeń powietrza jest bardzo wysoki w wielu miastach Azji (Karaczi, New Delhi, Katmandu, Pekin), Ameryki Łacińskiej (Lima, Arequipa) oraz w Afryce (Kair). I choć większość źródeł zanieczyszczeń znajduje sie w krajach rozwijających się, to zagrożone są także pozostałe obszary" - wynika z raportów WHO.
"Śmiertelność w miastach o wysokim poziomie skażenia przekracza o 15-20 proc. umieralność w czystszych miejscach. Nawet w Unii Europejskiej średnia długość życia jest o 8,6 miesięcy niższa, bo region narażony jest na PM2.5 wytwarzane przez człowieka" - dodaje Światowa Organizacja Zdrowia.
Rośliny czują ciepło
Istotne jest również, w jaki sposób wzrost temperatury powoduje zmiany w cechach biochemicznych roślin. Drzewa na przykład używają chemicznych lotnych związków organicznych do tego, by przyciagnać zapylaczy i powstrzymać szkodliwe ataki owadów. Wyższe temperatury spowodują, że wiele gatunków roślin będzie emitować więcej tych substancji do atmosfery, co w efekcie doprowadzi do ukształtowania się wyższego poziomu stężenia ozonu i pyłów w powietrzu.
Autor: kt\mtom / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock