Najnowsze

"Boski statek" zadokował do przyszłej stacji kosmicznej

Najnowsze


Shenzhou 12 połączył się z modułem przyszłej chińskiej stacji kosmicznej. Astronauci rozpoczęli swoją podróż w czwartek rano. Na orbicie okołoziemskiej mają spędzić trzy miesiące.

Statek kosmiczny Shenzhou 12 z trzema astronautami na pokładzie z powodzeniem zadokował w czwartek do kluczowego modułu budowanej przez Chiny stacji kosmicznej - podała agencja Xinhua, powołując się na chińską agencję załogowych lotów kosmicznych CMSA. Shenzhou 12 ("boski statek"), wyniesiony na orbitę przez rakietę Długi Marsz 2F, skutecznie połączył się z cylindrycznym modułem Tianhe ("harmonia niebios") o godz. 15.54 czasu pekińskiego (godz. 9.54 w Polsce) – przekazała Xinhua.

Sześć godzin lotu

Rakieta Długi Marsz 2F wystartowała zgodnie z planem z kosmodromu Jiuquan o godz. 9.22 czasu pekińskiego (godz. 3.22 rano w Polsce). To pierwsza załogowa misja kosmiczna Chin od prawie pięciu lat.

Zgodnie z planem trzej astronauci mają przebywać w module Tianhe przez trzy miesiące. Misją kieruje doświadczony pilot Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) Nie Haisheng, który brał już udział w dwóch lotach kosmicznych. Pozostali dwaj astronauci - Liu Boming i Tang Hongbo - również należą do chińskich sił zbrojnych.

Astronauci będą mieszkać w Tianhe - kwaterze mieszkalnej przyszłej stacji kosmicznej, nieco większej od przeciętnego autobusu. Ich zadaniem ma być przetestowanie technologii modułu, w tym systemu podtrzymywania życia.

Ambitne plany

Lot Shenzhou 12 jest trzecią z 11 misji potrzebnych do ukończenia budowy chińskiej stacji kosmicznej, co zgodnie z planem ma nastąpić do 2022 roku. Z powodu sprzeciwu USA Chińczycy byli odcięci od badań prowadzonych na działającej od ponad 20 lat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Budowa stacji Tiangong jest jednym z kilku projektów kosmicznych prowadzonych obecnie przez Chiny. Chińscy naukowcy planują też budowę - wspólnie z Rosją - stacji badawczej na Księżycu i wysłanie na niego w ciągu najbliższej dekady serii bezzałogowych misji.

Niedawno, w ramach pierwszej w pełni chińskiej ekspedycji na Marsa, na powierzchni Czerwonej Planety wylądował łazik Zhurong, który ma przez trzy miesiące badać marsjańskie skały szukając tam między innymi śladów ewentualnego dawnego życia.

W 2003 roku Chiny stały się trzecim państwem, po USA i b. ZSRR, który wysłał w przestrzeń kosmiczną człowieka na pokładzie rakiety rodzimej produkcji. Od tamtej pory ChRL stara się dogonić w wyścigu kosmicznym USA i Rosję, aby stać się potęgą w tej dziedzinie do 2030 roku.

Autor: kw / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości