Najnowsze

"Arbuzowy śnieg" pojawił się w Alpach. To nie jest dobra wiadomość

Najnowsze

NASA przeanalizowała lodowce na Alasce
NASA przeanalizowała lodowce na AlasceNASA/Matt Radcliff
wideo 2/15

Włoski lodowiec zmienia kolor na różowy. Tak zwany arbuzowy śnieg nie jest zjawiskiem nowym, zwłaszcza wiosną i latem, ale w tym roku wyjątkowo nasilonym. Według naukowców nie oznacza to niczego dobrego.

Na alpejskim lodowcu Presena w północnych Włoszech śnieg zmienił zabarwienie na różowy - relacjonuje badacz Biagio Di Mauro z Instytutu Nauk Polarnych włoskiego Narodowego Ośrodka Badawczego w rozmowie z portalem telewizji CNN.

W Alpach nie jest to zjawisko nowe. Różowy śnieg pojawia się wiosną i latem, ale obecnie jego kolor jest wyjątkowo intensywny, co widać na zdjęciach.

Zdaniem naukowca za zmianę koloru śniegu odpowiedzialne są glony zwane zawłotnią śnieżną. Jak mówi Di Mauro, mała ilość opadów śniegu w tym roku oraz wyższa temperatura "stwarza idealne środowisko do rozwoju glonów".

To nie jest dobra wiadomość

Jak podkreśla Di Mauro, zakwit śnieżnych glonów nie jest dobrą wiadomością, ponieważ śnieg o ciemniejszym kolorze pochłania więcej energii, co znaczy, że topi się szybciej. Di Mauro planuje dalsze szczegółowe badania na temat występowania glonów na lodowcu w tym roku.

Glony na innych lodowcach

W październiku 2019 roku badania pokazały, że lodowce w Szwajcarii skurczyły się o 10 procent w ciągu ostatnich pięciu lat. Takiego procesu nie zaobserwowano nigdy wcześniej przez ponad sto lat.

Wcześniej włoski naukowiec, badając lodowiec Morteratschgletscher w tym kraju, zauważył śnieg o purpurowym kolorze. Przyczyną również była zawłotnia śnieżna. Zakwit glonów zauważono też w południowo-zachodniej części Grenlandii oraz w Andach i Himalajach.

Autor: ps/ja / Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości