Na niektórych rzekach w Polsce obowiązują alerty hydrologiczne przed wezbraniami z przekroczeniem stanów alarmowych i ostrzegawczych. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południowym zachodzie kraju, gdzie obfite opady śniegu i deszczu spowodowały wzrosty stanu wody. Dalsze opady mogą pogorszyć sytuację.
Od soboty do poniedziałku na Widawie od Namysłowa do ujścia do Odry możliwe są wezbrania z przekroczeniem stanów alarmowych - poinformowało w sobotę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu. W związku z prognozowanymi opadami śniegu i deszczu, które spowodują spływ wód opadowo-roztopowych, przewidywane są dalsze wzrosty stanu wody na rzekach zlewni Widawy i na samej Widawie w strefie powyżej stanów alarmowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 90 procent.
Alerty IMGW
Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia przed wezbraniami z przekroczeniem stanów alarmowych zostało wydane w województwach dolnośląskim, wielkopolskim i opolskim. Dotyczy ono przede wszystkim Widawy od Namysłowa do ujścia do Odry wraz z obszarem zlewni, zlewni Baryczy bez Polskiego Rowu oraz zlewni Orli. Czerwony alarm został wydany także w woj. lubuskim i dolnośląskim, w zlewni Czernej Wielkiej. Ostrzeżenia obowiązują do godz. 13 w poniedziałek.
Pomarańczowe alerty hydrologiczne przed wezbraniami z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dotyczą województw: dolnośląskiego (w zlewni Nysy Kłodzkiej, Ślęzy, Bobru, Kwisy, Nysy Łużyckiej, Kaczawy), wielkopolskiego (części zlewni Baryczy, Kanału Mosińskiego, Swędrni, Łużycy), lubuskiego (zlewni Obry), opolskiego (zlewni Prosny), łódzkiego (części zlewni Bzury, Swędrni i Łużycy), świętokrzyskiego (w zlewni Nidy, Czarnej i Wiernej Rzeki), mazowieckiego (zlewni Liwca), warmińsko-mazurskiego (zlewni Pasłęki, Baudy, Zalewu Wiślanego i Elbląga), pomorskiego (w zlewni Zalewu Wiślanego, Redy, Słupi i obszarów przybrzeżnych) oraz zachodniopomorskiego (ujścia Odry, Zalewu Szczecińskiego i obszarów przybrzeżnych). Wszystkie alerty wygasną do poniedziałku do godz. 13.
W części kraju wydane zostały również alerty hydrologiczne pierwszego stopnia. Ostrzeżenia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody obowiązują w województwie: dolnośląskim (na zlewni Kaczawy, Strzegomki, Bystrzycy, Oławy) oraz opolskim (w części zlewni Nysy Kłodzkiej). Alerty wygasną do niedzieli do godz. 13.
Czym jest alarm hydrologiczny trzeciego stopnia
Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia
Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia oznacza zagrożenie umiarkowane. Stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.
Źródło: IMGW, PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock