40 procentom gatunków roślin grozi wyginięcie. "Przegrywamy walkę z czasem"

[object Object]
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24
wideo 2/20

Około 40 procent gatunków roślin na świecie jest zagrożonych wyginięciem - alarmują naukowcy z brytyjskich Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w najnowszym raporcie. Niektóre z nich znikają szybciej, niż zdąży się je nazwać.

Poprzednie badania z 2016 roku wskazywały, że na całym świecie zagrożonych wyginięciem jest 21 procent gatunków roślin. Opublikowany w środę raport na temat stanu roślin i grzybów na świecie w 2020 roku pokazał, że sytuacja jest znacznie trudniejsza. Zabraknąć może 140 tysięcy gatunków roślin, co równa się 39,4 procenta.

Raport opiera się na pracy 210 naukowców z 42 krajów. Został przygotowany przez Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew (RBG Kew). To instytucja publiczna w Wielkiej Brytanii, sponsorowana przez Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich. Zajmuje się badaniami i edukacją botaniczną o międzynarodowym znaczeniu.

"Wszystko jest połączone"

Jako przyczyny wymierania roślin eksperci wskazują wylesianie w celu tworzenia pól uprawnych, zmiany klimatyczne powodowane między innymi przez emisję gazów cieplarnianych, patogeny oraz nielegalny handel. - Przegrywamy wyścig z czasem, ponieważ gatunki znikają szybciej, niż możemy je zidentyfikować i nazwać - powiedział Alexandre Antonelli, dyrektor do spraw nauki w RBC Kew. - Każdego razu, gdy tracimy gatunek, tracimy szansę dla ludzkości - dodał. Podkreślił, że potrzebne są bardzo pilne działania, aby zapobiec temu niepokojącemu trendowi. Jak dodał, skutki utraty około 40 proc. gatunków roślin mogą być "katastrofalne", ponieważ nie wiadomo dokładnie, które gatunki odgrywają ważną rolę w poszczególnych ekosystemach. - Wszystko jest połączone - zaznaczył.

Gatunków jest więcej

Ludzie wykorzystują zaledwie 15 gatunków roślin zaspokajających 90 proc. potrzeb żywieniowych, co pogłębia problem niedożywienia i czyni nas bardziej podatnymi na zmiany klimatyczne. Naukowcy zidentyfikowali ponad 7039 innych gatunków roślin, które mogą służyć jako żywność. - Wykorzystanie tych zasobów powinno być naszym moralnym obowiązkiem wobec obecnych i przyszłych pokoleń - powiedział Stefano Padulosi, współautor raportu. Wśród zagrożonych wyginięciem są rośliny lecznicze, a ich przetrwaniu zagraża popyt na leki pochodzenia naturalnego. Przebadano 5411 roślin leczniczych, z których - jak stwierdzono - zagrożonych jest 723. Niektóre z nich są nadmiernie eksploatowane. Podobnie jest w przypadku produkcji energii. Obecnie uprawianych jest tylko sześć gatunków roślin do produkcji 80 proc. biopaliw. To kukurydza, trzcina cukrowa, soja, olej palmowy, rzepak i pszenica. Tymczasem naukowcy zidentyfikowali 2500 innych roślin, które można wykorzystać do produkcji energii.

"Nadszedł czas, aby otworzyć skrzynię skarbów"

- Nie przetrwalibyśmy bez roślin i grzybów. Zależy od nich całe życie i naprawdę nadszedł czas, aby otworzyć skrzynię skarbów - zwrócił uwagę Antonelli. - Każdego razu, gdy tracimy gatunek, tracimy szansę dla ludzkości - podkreślił. W 2019 roku za nowoodkryte uznano 1942 gatunki roślin i 1886 gatunków grzybów. Część z nich może posłużyć za źródło żywności, lekarstw i innych produktów. W raporcie zwrócono uwagę na potrzebę większego dofinansowania projektów mających na celu znajdowanie, nazywanie i ochronę gatunków, które mogą zostać wykorzystane i przyczynić się do rozwiązania niektórych problemów, zanim te wyginą.

Zobacz materiał programu "Polska i Świat"

40 procent gatunków roślin może wyginąć ("Polska i Świat" TVN24)
40 procent gatunków roślin może wyginąć ("Polska i Świat" TVN24)"Polska i Świat" TVN24

Autor: ps/dd / Źródło: CNN, BBC News, The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości