Informacje
 • Wilki w Karkonoszach.
  Nie widziano ich tam od wielu lat

  17-04-2017 10:55 Teraz są dyskretnie obserwowane
  Wilki w Karkonoszach. <br />Nie widziano ich tam od wielu lat

  W Karkonoszach pojawiły się wilki

  Shutterstock

  Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego zaobserwowano trzy osobniki. Pracownicy rezerwatu mają nadzieję, że wilki się tam zadomowią.

  Pracownik działu ochrony przyrody Karkonoskiego Parku Narodowego, Artur Pałucki, poinformował, że w Karkonoszach zauważono ostatnio trzy dorosłe wilki. Obecnie zwierzęta są dyskretnie obserwowane.

  Potwierdzenie przypuszczeń

  - To ostatecznie potwierdza nasze wcześniejsze doniesienia, że w Karkonoszach faktycznie pojawiły się wilki. Przypuszczamy, że jest wśród nich para, co daje nadzieję, że rozmnożą się na naszym terenie i zadomowią, o ile szczęście dopisze - powiedział Pałucki.

  Dodał, że już wcześniej obserwowano ślady wilków, lecz nie było potwierdzenia, czy nie zostały one pozostawione tylko na trasie przemarszu tych drapieżników.

  Pałucki wyjaśnił, że wilki zwykle mają młode pod koniec kwietnia lub na przełomie kwietnia i maja, dlatego tak istotne jest, by mogły pozostać w środkowych Karkonoszach.

  Muszą dostosować się do turystów

  - Wilk jest bardzo ważny dla ekosystemu. Reguluje populacje jeleni, saren i innych gatunków. Absolutnie nie jest w górach zagrożeniem dla człowieka - powiedział Pałucki. W Karkonoszach panuje duży ruch turystyczny i wilki muszą się do tego w jakiś sposób dopasować. - Liczmy, że to się uda - dodał.

  Występują głównie na południu

  W Karkonoszach od wielu lat nie zaobserwowano śladów tego gatunku, jednak wilki pojawiają się na obszarach znajdujących się bardziej na południe - na granicy czesko-polskiej, w Górach Kamiennych, oraz w Czechach, w okolicy Liberca. Największa i najbliższa populacja wilków liczy 10-12 watah i znajduje się na niemieckich Łużycach - kilkaset kilometrów na północ od Karkonoszy.

  Wilki są w Polsce pod ochroną od 1998 roku. Ostatnie dane liczbowe określały ich populację na 600-1000 sztuk, głównie we wschodnich regionach kraju. Fachowcy oceniają, że ich populacja w Polsce rośnie.

   

  Pod koniec 2016 roku dzięki fotopułapce udało się zaobserwować watahę wilków, która pojawiła się w zupełnie innej części Polski - w Puszczy Białowieskiej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Na A-4 pod Wrocławiem potrącono wilka!!!
  Na A-4 pod Wrocławiem potrącono wilka ostatnio
  ~zed /2017-04-17 23:38
 • Dobra wiadomość
  :)
  paskuś /2017-04-17 16:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...