Informacje
 • "Mamy żółty śnieg". Pył znad Sahary dotarł do Polski

  07-02-2021 14:08 Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24

  Żółty śnieg

  Kontakt 24

  Do południowych regionów Polski dotarł pył znad Sahary. Śnieg zabarwił się tam na żółto i brązowo. Zdjęcia tego zjawiska dostaliśmy od Was na Kontakt 24.

  Do niektórych południowych regionów Polski w niedzielę dotarł pył znad Sahary. Żółto-pomarańczowy nalot można było zobaczyć na śniegu. Skąd się wziął?

  - Pył dotarł znad Sahary, został tam poderwany przez silny wiatr. Przez Morze Śródziemne, wschodnią część Hiszpanii, przez Francję, Szwajcarię, Austrię i południowe Niemcy ta strefa pyłu wędrowała. Akurat południe Polski trochę zahaczyło o tę strefę - powiedział w rozmowie z tvnmeteo.pl Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dodał, że lekką warstwę pyłu można było zaobserwować na śniegu w południowej części kraju, a także i na szybach samochodów.

  "To nie jest nic nienormalnego"

  - "Czoło" tej chmury, strefy pyłowej (tego, co jest uniesione w atmosferze) znajduje się nad Mołdawią. Ten pył widać na zdjęciach satelitarnych też nad Morzem Śródziemnym - tłumaczył Walijewski. Dodał, że pył będzie powoli opadać, bo jest ciężki. - Jest szansa, że jeszcze troszeczkę tego pyłu spadnie w Polsce, bo front atmosferyczny jest dość aktywny i z niego będzie padał śnieg, więc razem z tym śniegiem może spaść trochę tego pyłu - mówił. - To nie jest nic nienormalnego, takie strefy często docierają do Europy - dodał Walijewski.

  W sobotę pisaliśmy o pyle, który dotarł do Szwajcarii. "Widok jest spektakularny" - napisała na Kontakt 24 Polka mieszkająca w Szwajcarii, gdzie w sobotę dotarł pył znad Sahary.

  Wasze relacje

  Na Kontakt 24 dostaliśmy Wasze zdjęcia tego niecodziennego zjawiska.

  "Dziś odśnieżając na Podhalu zauważyłem, że śnieg jest różowy lub jasnobrązowy. Nakładając na łopatę wrażenie potęgowało się. Ogólnie patrząc na śnieg na łąkach było wrażenie różowej poświaty" - napisał Reporter 24 o nicku MarekS.

  Śnieg o niecodziennym kolorze zaobserwowano też w innych częściach kraju, np. na Śląsku.

  "Rajcza, powiat żywiecki, też mamy żółty śnieg" - napisał Reporter 24 o nicku Kriss. Nietypowy kolor śniegu pojawił się też w Cieszynie oraz w Nowym Targu (Małopolska).

  U CIEBIE TEŻ SPADŁ BRĄZOWY ŚNIEG? WYŚLIJ NAM ZDJĘCIE NA KONTAKT 24

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...