90 procent mieszkańców Krakowa popiera ustawę, by całkowicie zakazać używania paliw stałych. By ogrzać dom lub wodę, nie będzie można użyć węgla, drewna ani ciężkiego oleju opałowego. Choć przepis jest bardzo restrykcyjny, popierają go niemal wszyscy ankietowani mieszkańcy.
- Zdrowie i życie mieszkańców Krakowa jest numerem jeden. Sukces będzie wtedy, kiedy na sejmiku większość radnych podniesie rękę za wykluczeniem paliw stałych - ocenił wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.
90 procent "za"
- Propozycja, którą zarząd wtedy przedstawił, choć była bardzo restrykcyjna z punktu widzenia polskich rozwiązań, spotkała się z dużą krytyką. Wymiar prowadzonych przez ostatnie trzy tygodnie konsultacji społecznych jest dość jednoznaczny - ponad 90 proc. ich uczestników jest za całkowitym zakazem stosowania paliw stałych w Krakowie - przyznał podczas wtorkowej konferencji prasowej marszałek województwa Marek Sowa.
Zapowiedział, że w związku z takim wynikiem konsultacji społecznych, w których złożono ponad 2,5 tys. wniosków, zarząd województwa jeszcze w tym tygodniu przyjmie nowy projekt uchwały, całkowicie zakazującej używania do celów grzewczych w Krakowie paliw stałych takich jak: węgiel, drewno czy ciężki olej opałowy.
Wersja zbyt łagodna
Według marszałka Sowy nie ma możliwości, aby tego typu zakaz został wprowadzony w całym województwie. W przyszłości dopuścił taką możliwość dla innych dużych miast w regionie, które borykają się z problemem smogu. Muszą one jednak wystąpić z takim wnioskiem do władz regionu i przedstawić program osłonowy dla najuboższych mieszkańców.
W połowie zeszłego miesiąca zarząd województwa przyjął pierwszą, łagodniejszą wersję projektu uchwały w tej sprawie, która dopuszczała stosowanie w Krakowie paliw stałych w nowoczesnych urządzeniach grzewczych i kominkach, z których emisja pyłu nie jest wyższa niż 40 mg/m sześc.
Rozwiązanie takie spotkało się z krytyką władz miasta oraz organizacji obywatelskich, które argumentowały, że tylko całkowite wyeliminowanie z użytku paliw stałych może doprowadzić do poprawy jakości powietrza w Krakowie.
Ciepło tylko z gazu i oleju
Do ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej dopuszczone będą: gaz ziemny i pozostałe węglowodory gazowe przeznaczone do celów opałowych oraz olej opałowy i olej napędowy przeznaczony do celów opałowych. Te rodzaje paliw charakteryzują się niską emisją zanieczyszczeń do powietrza, zwłaszcza pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu.
Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego - dla nowych budynków, na które będą wydawane pozwolenia na budowę.
Dla budynków już istniejących okres przejściowy na dostosowanie do nowych wymagań wyniesie pięć lat. Przepisy zaczną obowiązywać w pełni od 1 września 2018 roku. Zgodnie z zapowiedziami władz Małopolski 25 listopada ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sejmik województwa.
Autor: mb/mj / Źródło: PAP