TVN Meteo | Ciekawostki

Całkowite zaćmienie Słońca. Tak było je widać na Antarktydzie

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
anw,
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl, timeanddate.com, space.com

4 grudnia nastąpiło całkowite zaćmienie Słońca. Tym razem w pełnej krasie było widoczne jedynie na Antarktydzie. Fotografię tego spektakularnego zjawiska pokazała chilijska stacja badawcza.

Zaćmienie Słońca występuje w momencie, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając światło słoneczne. Można wyróżnić się kilka rodzajów zaćmienia: całkowite, częściowe oraz obrączkowe. W sobotę 4 grudnia mieliśmy do czynienia z tym pierwszym.

Zaćmienie mogli podziwiać nieliczni. Faza całkowitego zaćmienia była widoczna tylko na Antarktydzie. Zjawisko rozpoczęło się o godzinie 6.29 polskiego czasu, a dobiegło końca o godz. 10.37.

Zdjęcie, na którym widać całkowite zaćmienie Słońca udostępniła zlokalizowana na Antarktydzie stacja polarna należąca do Chile:

Całkowite zaćmienie Słońca. Jak powstaje to zjawisko?

Do całkowitego zaćmienia Słońca dochodzi, kiedy Księżyc zakrywa całą tarczę Słońca. Tego typu zjawisko można obserwować zwykle na bardzo wąskim obszarze. Na początku i na końcu wokół centralnej gwiazdy Układu Słonecznego pojawia się diamentowy pierścień, czyli błyski promieni słonecznych.

Zaćmienie SłońcaPAP/NASA

Zaćmienie Słońca w Polsce

Najbliższe, częściowe zaćmienie Słońca widoczne z Polski będzie miało miejsce 25 października 2022 roku. Na całkowite zaćmienie będziemy musieli długo poczekać, bowiem z naszego kraju będzie je widać dopiero 7 października 2135 roku.

Jak obserwować zaćmienie Słońca?

Obserwując zaćmienie Słońca należy pamiętać o tym, aby nie patrzeć na nie bezpośrednio, grozi to bowiem trwałym uszkodzeniem wzroku. Najlepszymi narzędziami do obserwacji są specjalne okulary lub filtry słoneczne dla instrumentów optycznych. Co ważne, nie należy oglądać zaćmienia przez płytę CD, przydymione szkło czy kliszę rentgenowską. Nie stanowią one wystarczającej ochrony dla oczu.

Autor:anw, ps

Źródło: tvnmeteo.pl, timeanddate.com, space.com

Pozostałe wiadomości