Naukowcy z Grecji opracowali modele, które przewidują, kiedy i jak mocno drzewa oliwne i dęby będą pylić. To przełomowe odkrycie może pomóc osobom uczulonym na pyłki tych drzew lepiej przygotować się do sezonu alergicznego.
Szacuje się, że w europejskich miastach nawet 40 procent osób może cierpieć na alergie związane z pyleniem roślin. Pyłki mogą powodować katar, kaszel, swędzenie i łzawienie oczu, a nawet ataki astmy. Problem będzie się pogarszał wraz ze zmianami klimatu, bo ocieplenie oznacza dłuższe i bardziej intensywne sezony pylenia. Uważne przyglądanie się im przez badaczy jest niezwykle ważne.
Pylenie drzew oliwnych i dębów w Grecji
W ostatnim czasie swoje wnioski na temat pylenia dwóch drzew powszechnie występujących w regionie śródziemnomorskim - oliwki europejskiej (Olea europaea L.) i dębu szypułkowego (Quercus robur L.) - opublikowali badacze z Grecji pod wodzą Sofii Papadogiannaki z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach. Oliwki europejskie i dęby szypułkowe to, jak napisali badacze, najwięksi "producenci" alergizujących pyłków w Grecji.
Zespół zbadał poziom pyłków w latach 2016-2022, wykorzystując dane pozyskane ze stacji umieszczonej na dachu Uniwersytetu Arystotelesa, która działa od 1987 roku. Stacja ta codziennie pobiera próbki pyłków unoszących się w powietrzu. Łącząc te dane z danymi pogodowymi - temperaturą, opadami, usłonecznieniem - naukowcy opracowali modele prognozujące, kiedy poziom pyłków wzrośnie. Modele te analizowały dwa główne czynniki: zimno wymagane zimą do wybudzenia drzew ze stanu spoczynku oraz ciepło potrzebne wiosną do wywołania kwitnienia.
Wpływ temperatury i opadów
Naukowcy odkryli, że temperatura w okresie wiosny ma największy wpływ na to, kiedy drzewa oliwne uwalniają swój pyłek. W przypadku dębów ważniejsze były temperatury zimą i kwietniowe opady deszczu. Informacje te pomogły wyjaśnić, dlaczego sezon pylenia może zmieniać się z roku na rok.
Jeśli zima jest zbyt ciepła, drzewa nie są w stanie odpowiednio się zregenerować i proces pylenia może być zaburzony. Jeśli wiosna nadejdzie wcześnie, kwitnienie może rozpocząć się wcześniej. Jeśli jednak wiosna jest sucha lub wyjątkowo chłodna, kwitnienie może być opóźnione. Zrozumienie tych wzorców pozwala naukowcom przewidzieć nie tylko, kiedy rozpocznie się sezon, ale także kiedy się zakończy i jak intensywny będzie. Takie informacje pomogą alergikom lepiej przygotować się na trudny czas.
Sezon pylenia oliwek w Salonikach zazwyczaj rozpoczyna się na początku kwietnia i osiąga szczyt w połowie maja. Średnio trwa on około 58 dni. Pylenie dębów zaczyna się nieco wcześniej - zwykle pod koniec marca - i osiąga szczyt około 25 kwietnia. Trwa również około 55 dni.
Źródło: greekreporter.com
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock