Które branże skorzystają na zwycięstwie Bidena? Der Spiegel: wśród beneficjentów producenci marihuany i broni

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Joe Biden zagłosował
Joe Biden zagłosował
Reuters
ReutersJoe Biden zagłosował

Jeżeli wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych wygra Joe Biden, beneficjentami będą producenci marihuany i broni – prognozuje "Der Spiegel". Tygodnik analizuje, jakie gałęzie gospodarki skorzystają na ewentualnym zwycięstwie kandydata demokratów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Jeśli Joe Biden wygra wybory prezydenckie, to są już dwaj inni pewni zwycięzcy – branża Cannabis i producenci broni" – pisze w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Przypomina, że Biden oraz jego kandydatka na wiceprezydentkę Kamala Harris zapowiedzieli dekryminalizację marihuany, a kandydat z ramienia Demokratów deklarował poparcie dla jej medycznego stosowania. "Firma analityczna Morningstar spodziewa się, że rynek marihuany jako leku będzie rosnąć w tempie 15 proc. rocznie, zaś do rekreacyjnego przypalania – prawie o 25 proc. w skali roku" – pisze tygodnik.

Które branże jeszcze skorzystają?

Paradoksalnie, jak wskazano w tekście, na dojściu do władzy demokraty może skorzystać również branża producentów broni, ponieważ "ilekroć Amerykanie spodziewają się zaostrzenia przepisów dotyczących posiadania broni, gromadzą karabiny i pistolety".

Odpowiedź na to, które branże skorzystają na możliwym zwycięstwie Demokraty, nie jest wcale tak łatwa – pisze tygodnik, powołując się na analizy amerykańskich firm inwestycyjnych.

Rozpieszczane przez prezydenta Trumpa koncerny naftowe wydają się logicznymi przegranymi popieranych przez Bidena zmian klimatycznych, jednak zapowiadany przez Demokratów pakiet wsparcia dla gospodarki może stać się bodźcem do jej rozwoju i doprowadzić nie tylko do zwiększenia zużycia surowców energetycznych, ale także cen akcji korporacji ExxonMobil, cytuje "Spiegel" analityka Christophera Marangi.

Większość obserwatorów, pisze tygodnik, zgadza się, że na zwycięstwie Bidena skorzystają biznesy związane z energią odnawialną, bo na realizację celów klimatycznych, w tym w ramach rozwijania energooszczędnej i przyjaznej środowisku infrastruktury, mają być wydane ogromne środki. Biden zapowiedział wydanie na czystą energię 2 bilionów dolarów w ciągu czterech lat swojej kadencji.

Firma inwestycyjna Pimco w przypadku zwycięstwa Demokraty prognozuje tłuste lata dla budownictwa, a za potencjalnych przegranych uważa sektor ropy i chemii oraz także przemysł farmaceutyczny – Biden chce doprowadzić do obniżenia cen lekarstw.

"Der Spiegel" przytacza opinie ekspertów, którzy twierdzą, że jeśli Biden zrealizuje swoje plany "drugiej wielkiej rewolucji kolejowej, to może się to okazać błogosławieństwem dla przemysłu stalowego i miedziowego".

"Skorzystają na zwycięstwie demokraty energetyka wiatrowa i słoneczna, firmy budowlane, usługi inżynieryjne i technologie innowacyjne" – uważa z kolei analityk inwestycyjny Ed Yardeni. Raczej stracą linie lotnicze, bo ich wyniki mogą zepsuć surowsze normy dotyczące emisji gazów. Świetlaną przyszłość w Ameryce Bidena specjaliści od inwestycji wróżą funduszom inwestycyjnym ESG (Environmental, Social Justice, Government) zorientowanym na środowisko, cele socjalne i ład korporacyjny. Wybory w USA odbędą się 3 listopada.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/CURTIS COMPTON / THE ATLANTA JOURNAL-CONSTITUTION

Pozostałe wiadomości