Komunikator włącza na Białorusi "narzędzia przeciw cenzurze"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Miller: Łukaszenka należy do polityków, którzy nie będą się wahać. Jeśli uzna, że trzeba będzie użyć przemocy, to takie rozkazy wyda TVN24
wideo 2/2
TVN24Miller: Łukaszenka należy do polityków, którzy nie będą się wahać. Jeśli uzna, że trzeba będzie użyć przemocy, to takie rozkazy wyda

Telegram włączył na Białorusi narzędzia przeciw cenzurze, by jak najwięcej osób mogło z niego korzystać mimo blokad internetu - powiedział założyciel komunikatora umożliwiającego wysyłanie szyfrowanych wiadomości Paweł Durow.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

- Uruchomiliśmy na Białorusi nasze narzędzia przeciwko cenzurze, by Telegram pozostawał dostępny dla większości użytkowników. Połączenie jest jednak wciąż bardzo niestabilne, gdyż czasami internet jest całkowicie wyłączany w tym kraju - napisał Durow.

"Cel jest oczywisty"

Od niedzieli, kiedy na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, w kraju są problemy z dostępem do internetu, w tym m.in. do serwisów społecznościowych i komunikatorów, takich jak Telegram, Facebook czy Vkontakte.

- Cel odłączenia internetu jest oczywisty – to izolacja informacyjna i uniemożliwienie koordynacji protestu poprzez komunikatory i sieci społecznościowe – powiedział PAP Andrej Parotnikau, ekspert ds. bezpieczeństwa.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka zapewnił, że internet na terytorium Białorusi blokowany jest z zagranicy, a nie przez władze. - Kogoś ręce świerzbią i wzywa, by wychodzić na ulice. Nawet internet odłączają z zagranicy, żeby wzbudzić u ludzi niezadowolenie. Teraz nasi specjaliści sprawdzają, skąd pochodzi ta blokada - powiedział Łukaszenka.

Drugi dzień protestów

Na Białorusi drugi dzień trwają protesty po niedzielnych wyborach prezydenckich, które - według oficjalnych wyników - wygrał Łukaszenka.

Niezależni obserwatorzy twierdzą, że w czasie wyborów dochodziło do licznych nieprawidłowości, a frekwencja w lokalach wyborczych była zawyżana.

Milicja używa granatów hukowych i gumowych kul. MSW podało, że podczas poniedziałkowych protestów w Mińsku zginął mężczyzna "usiłujący odpalić ładunek wybuchowy, który eksplodował w jego rękach"

Autor:mp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: