Od października zmiana zasad wjazdu do Wielkiej Brytanii

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii ulegną zmianie od 1 października. Przekroczenie granicy dla większości obywateli Polski, tak jak i pozostałych państw Unii Europejskiej, możliwe będzie tylko na podstawie paszportu. Konsul generalny RP w Londynie Mateusz Stąsiek zaznacza, że są jednak wyjątki i niektóre osoby będą mogły wciąż wjechać do Zjednoczonego Królestwa z dowodem osobistym.

Wyjątkiem będą osoby mające status osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowo osiedlonej (pre-settled status) w Wielkiej Brytanii, które uzyskały go na podstawie dowodu osobistego - w ich przypadku wjazd z dowodem będzie możliwy co najmniej do końca 2025 roku.

Jak wyjaśnia konsul w rozmowie z PAP, osoby mające status osoby osiedlonej co do zasady powinny przekraczać granicę brytyjską na podstawie tego dokumentu tożsamości, który został powiązany z ich profilem cyfrowym w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE (EU Settlement Scheme). Wniosek o status osoby osiedlonej można było powiązać albo z paszportem, albo z dowodem osobistym.

- Ponieważ jednak po zmianie przepisów mogą się pojawić pewne wątpliwości, także po stronie brytyjskich urzędników imigracyjnych, zachęcamy, żeby podróżować z dokumentem paszportowym, czyli paszportem biometrycznym lub paszportem tymczasowym. To zawsze jest najpewniejszy sposób przekraczania granicy – mówi Mateusz Stąsiek.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Wielka Brytania - zasady wjazdu. Paszport, czy dowód osobisty?

Przypomina, żeby przed podróżą sprawdzić datę ważności paszportu, to czy nie jest on zniszczony bądź uszkodzony, a także, by ci, którzy mają status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w przypadku zmiany dokumentu tożsamości niezwłocznie zaktualizować dane logując się do swojego cyfrowego profilu osoby osiedlonej.

Po 1 października 2021 roku będzie możliwy wyjazd z Wielkiej Brytanii do Polski na podstawie dowodu osobistego – o ile linie lotnicze lub inny przewoźnik akceptują taki rodzaj dokumentu tożsamości jako dokument podróży – dodaje konsul. Zachęca, by przed podróżą bądź w razie wątpliwości sprawdzać informacje na stronie internetowej oraz profile Ambasady RP w mediach społecznościowych.

- Szczególnie na zmianę przepisów uczulamy kierowców w transporcie towarowym i pasażerskim, bo oni regularnie przekraczają granicę i często robią to korzystając z dowodu osobistego. Ważne, by pamiętali, by używać paszportu, aby zapobiec sytuacji, w której nie zostaną wpuszczeni wioząc np. szybko psujące się towary – podkreśla konsul generalny.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości