Brytyjskie władze szykują zakaz sprzedaży popularnego środka. "Każdy widzi te małe pojemniki"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, The Guardian
Rośnie liczba zatruć "gazem rozweselającym"
Rośnie liczba zatruć "gazem rozweselającym"
Reuters Archive
Reuters ArchiveRośnie liczba zatruć "gazem rozweselającym"

Brytyjski rząd planuje wprowadzić zakaz sprzedaży podtlenku azotu, który ma być traktowany jak narkotyk. Sekretarz stanu do spraw wyrównywania szans Michael Gove ocenił, że zakaz powstrzyma przekształcanie parków w areny do zażywania narkotyków. Propozycja ma oficjalnie zostać ogłoszona w poniedziałek.

Zakaz sprzedaży podtlenku azotu ma być częścią większego pakietu działań, które mają powstrzymać zachowania antyspołeczne w Wielkiej Brytanii. Rząd ma ogłosić szczegóły w poniedziałek. O planach zakazu sprzedaży mówił w niedzielę sekretarz stanu ds. wyrównywania szans, mieszkalnictwa i wspólnot Michael Gove w rozmowie ze Sky News.

- Myślę, że każdy, kto ma okazję spacerować po naszych parkach w naszych dużych miastach, widzi te małe pojemniki, które nie tylko szpecą przestrzeń publiczną, ale są też narkotykiem, który powoduje szkody psychologiczne i neurologiczne i przyczynia się do zachowań antyspołecznych - powiedział Michael Gove.

Zakaz sprzedaży gazu rozweselającego

Zażywanie podtlenku azotu, zwanego też gazem rozweselającym, powoduje duże zagrożenie dla zdrowia i stało się plagą wśród brytyjskich nastolatków i młodych dorosłych - podał portal Sky News.

Jak wskazano, podtlenek azotu jest w Wielkiej Brytanii drugim po marihuanie najczęściej używanym narkotykiem wśród osób w wieku od 16 do 24 lat. Portal Sky News poinformował, że w ostatnim okresie nastąpił gwałtowny wzrost liczby przyjęć do szpitali osób używających tego narkotyku "na imprezach".

Zapowiadany zakaz idzie dalej niż zalecenia Home Office - brytyjskiego urzędu będącego odpowiednikiem ministerstwa spraw wewnętrznych - który nie zalecił zakazu sprzedaży substancji po zbadaniu zagrożeń wiążących się z jej zażywaniem - zwrócił uwagę portal.

Niezależny komitet doradczy ds. nadużywania narkotyków (ACMD) został w 2021 poproszony przez Home Office o wydanie opinii na temat tego, czy posiadanie podtlenku azotu powinno być karane. ACMD stwierdził, że byłoby to nieproporcjonalne do poziomu szkód związanych z substancją. Mogłoby też mieć negatywny wpływ na legalne stosowanie substancji, która ma szerokie zastosowanie w medycynie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, The Guardian

Pozostałe wiadomości