Przed zatonięciem Titanica napisał do matki. Rekordowa cena za list

Ze świata

105 lat temu zatonął brytyjski liniowiec pasażerski TitanicTVN24 BiS
wideo 2/4

List jednego z pasażerów Titanica Alexandra Oskara Holversona został sprzedany na aukcji za 126 tysięcy funtów, czyli ponad pół miliona złotych.

Cena wywoławcza listu wynosiła 60 tysięcy funtów. W czasie licytacji początkową kwotę podwojono osiągając rekordową sumę 126 tysięcy funtów. Dokument, który jest wybarwiony wodą morską, został sprzedany brytyjskiemu nabywcy, który chciał pozostać anonimowy.

Korespondencja Alexandra Oskara Holversona do matki to jeden z ostatnich znanych listów, które zostały napisane na Titanicu. Na aukcji w brytyjskim Wiltshire pamiątkę wystawił kolekcjoner.

List do matki

Autor pisał między innymi, że statek jest gigantyczny i wyposażony jak pałacowy hotel. Zachwycał się wystawnymi salami i podawanym gościom jedzeniem. "Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w środę przed południem dopłyniemy do Nowego Jorku" - napisał. Pismo datowane jest na sobotę 13 kwietnia 1912 roku. Następnego dnia wieczorem doszło do zderzenia z górą ludową, a 15 kwietnia liniowiec zatonął. Holverson nie przeżył katastrofy, w której łącznie zginęło 1502 osób.

Autor: msz/ms / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia