Koniec 100-mililitrowych buteleczek na lotniskach. Nowe skanery pozwolą na zniesienie części ograniczeń

Autor:
jdw//mm
Źródło:
BBC, gov.uk

Do czerwca 2024 roku większość brytyjskich lotnisk musi posiadać nowoczesne systemy skanujące CT X-ray - poinformowani w czwartek na oficjalnej stronie brytyjskiego rządu. Nowe skanery pozwolą na zniesienie części ograniczeń dotyczących podróżujących samolotem, m.in. zakazu wnoszenia na pokład płynów w opakowaniach większych niż 100 ml. Zmiany umożliwią także złagodzenie zasad przewozu elektroniki.

Londyn 15 grudnia poinformował o wyznaczeniu terminu dla głównych brytyjskich lotnisk na wyposażenie się w nowe systemy skanujące. Stosowane do tej pory na lotniskach skanery mają do czerwca 2024 roku zostać zastąpione przez ich nowocześniejsze wersje CT X-ray wykorzystujące technologię 3D.

Koniec opakowań 100 ml

Wymiana sprzętu ma umożliwić zniesienie części ograniczeń obowiązujących od kilkunastu lat wszystkich podróżujących samolotem. Nowe, bardziej dokładne skanery pozwolą na likwidację zakazu wnoszenia w bagażu podręcznym na pokład płynów w opakowaniach o pojemności większej niż 100 ml. Ustanowiony zostanie nowy, znacznie mniej restrykcyjny limit pojemności opakowań wynoszący 2 litry. Ponadto podróżujący nie będą już musieli wyciągać z bagażu podręcznego elektroniki podczas kontroli bezpieczeństwa. 

- Miniaturowe przybory toaletowe stały się znakiem rozpoznawczym kontroli bezpieczeństwa na lotniskach, ale to ma się zmienić. Usprawniamy zasady, dotyczące bagażu podręcznego na lotniskach, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo. Do 2024 roku na głównych lotniskach w całej Wielkiej Brytanii zostaną zainstalowane najnowsze technologie bezpieczeństwa, co pozwoli na skrócenie czasu oczekiwania w kolejkach, poprawę komfortu pasażerów, a przede wszystkim na wykrywanie potencjalnych zagrożeń - oświadczył brytyjski sekretarz transportu Mark Harper.

Wprowadzenie zmian w lotniskowej procedurze kontroli bezpieczeństwa ma zająć ponad 18 miesięcy. Rząd Wielkiej Brytanii apeluje do podróżujących, by w tym czasie każdorazowo sprawdzać aktualne zasady obowiązujące na konkretnym lotnisku, nowe skanery mogą być bowiem wprowadzane w różnym tempie.

Zmiany w limitach płynów na brytyjskich lotniskach Shutterstock

ZOBACZ TEŻ: Pięć lat z zakazem lotów. Pierwsza taka "czarna lista" pasażerów na świecie

Nowe skanery na lotniskach

O planowanych zmianach w lotniskowych procedurach bezpieczeństwa brytyjski rząd informował już kilka lat temu. Według pierwotnych założeń wdrażanie nowych skanerów lotniskach w Wielkiej Brytanii miało zostać zakończone 31 grudnia 2022 roku. Plany te musiały jednak zostać przełożone ze względu na wybuch pandemii COVID-19. 

Jak stwierdził Christopher Snelling z brytyjskiego Stowarzyszenia Operatorów Lotnisk, inwestycja w nowoczesne skanery to "wielki krok naprzód dla brytyjskich podróży lotniczych", który ma pozwolić na wyrównanie standardów tamtejszych lotnisk do najlepszego możliwego poziomu. Obecnie technologia ta stosowana jest już na wybranych amerykańskich i europejskich lotniskach, takich jak Atlanta - Hartsfield-Jackson, Chicago-O’Hare czy Amsterdam-Schipol. 

ZOBACZ TEŻ: Na tych miejscach nikt nie chce siedzieć. Linie lotnicze oferują nagrody za ich wybranie

Autor:jdw//mm

Źródło: BBC, gov.uk

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości